Deti Sargasso

Deti Sargasso

Në planetin tonë gjejmë gjëra që na befasojnë mjaft. Një prej tyre është Deti Sargasso. Shtë një det që nuk lan brigjet e asnjë vendi. Kjo është, ne po flasim për një det që nuk ka bregdet. Uniqueshtë unike në të gjithë botën dhe ndodhet në një rajon të Oqeanit Atlantik. Emri i tij është për shkak të faktit se ajo strehon një sasi të madhe të algave të gjinisë Sargassum. Këto zona mund të shihen me frekuencë relative që notojnë në sipërfaqen e ujërave.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat dhe kuriozitetet që ka Deti Sargasso. Nëse doni të dini më shumë rreth këtij deti ndryshe nga pjesa tjetër, ky është postimi juaj.

tipare kryesore

Deti Sargasso nga lart

Ky lloj deti ka një formë vezake, eliptike. Ajo është gjetur në zonën e Oqeanit Atlantik Verior. Në pjesën perëndimore është i ashtuquajturi Rryma e Gjirit dhe në lindje të rrymave të Ishujve Kanarie. Ajo ka dimensione prej 5.2 milion kilometra katrorë, duke qenë 1.107 kilometra e gjerë dhe 3.200 kilometra e gjatë. E vetmja pjesë e tokës që ekziston në brendësi të këtij deti janë Ishujt Bermuda.

Karakterizohet nga të qenit një det ku vështirë se ka rryma detare shumë të ashpra. Kjo është, konsiderohet një det relativisht i qetë. Ajo është e rrethuar nga rryma oqeanike që rrjedhin nga veriu në jug dhe nga lindja në perëndim. Nuk ka një regjim shumë të bollshëm të reshjeve dhe, për këtë arsye, ka një nga nivelet më të larta të kripës në të gjithë Oqeanin Atlantik. Nëse shirat nuk rinovojnë ujin e detit me ujë të freskët, niveli i kripës do të rritet në nivelet e Detit Sargasso.

Erërat e buta dhe ujërat mjaft të ngrohtë dhe të pastër regjistrohen vazhdimisht. Isshtë Rryma e Gjirit që parandalon hyrjen e ujit të nxehtë në Detin Sargasso dhe uji më i ftohtë del jashtë kufijve të tij. Ka një thellësi të ndryshueshme që Ai shtrihet nga 1.500 metra i thellë në zonat mbi moshat dhe në zona të tjera arrin 7.000 metra.

Ky det u zbulua në distancë në shekullin e XNUMX-të. Eksplorimet e ndryshme portugeze janë ato që bënë të njohur të gjithë pjesën e Atlantikut të Veriut dhe gjetën ishujt Azore. I pari që përmendi këtë zonë ishte Christopher Columbus. Ai kaloi nëpër të gjatë udhëtimit të tij që e bëri atë të zbulonte kontinentin Amerikan.

Formimi i Detit Sargasso

Algat në të gjithë pafundësinë e saj

Për shkak se është pjesë e Oqeanit Atlantik, ky det shoqërohet me formimin e tij. Origjina e tij do të jetë nga procese të ndryshme gjeologjike që kanë ndodhur në kore të oqeanit të shuar Tethys. Ky oqean u formua përmes një çarje në super kontinentin e quajtur Pangea. Ne kujtojmë se sipas teoria e tektonikës së pllakave të gjitha kontinentet formuan një masë të madhe toke të quajtur Pangea. Duke filluar nga rrymat e konvekcionit nga manteli tokësor pllakat tektonike mund të fillojnë të lëvizin dhe të japin lindjen e deteve dhe oqeaneve të ndryshme që ne njohim sot.

Kjo dietë në Pangea midis asaj që tani njihet si Amerika e Veriut dhe Afrika është ajo që bëri që të hapet një hapësirë ​​që zbrazi të gjithë ujin e Tethys dhe formoi të gjithë pjesën veriore të Oqeanit Atlantik. Origjina e Detit Sargasso ka vendin e saj 100 milion vjet më parë.

Fragmentimi pasues i Gondwana gjatë Kretaceut të Mesëm hapi Atlantikun Jugor dhe i gjithë oqeani u rrit gjatë epokës së Kenozoik. Në fund të ishujve shohim se dalin ujëra që janë prekur nga aktiviteti vullkanik i shtratit të detit.

Në të vërtetë ky det është i drejtë një xhiro anticiklonike në Oqeanin Atlantik Veri-Qendror duke lëvizur në drejtim të akrepave të orës. Kjo kthesë e ka zanafillën e saj si produkt i të gjitha rrymave oqeanike që rrethojnë detin Sargasso.

Biodiversiteti i Detit Sargasso

Det misterioz

Meqenëse ka më shumë karakteristika unike në lidhje me pjesën tjetër të oqeanit, ai ka një biodiversitet mjaft kurioz dhe unik. Ky det ka kripësi të lartë dhe nivele të ulëta ushqyesish. Këto kushte mjedisore nënkuptojnë që planktonët nuk mund të zhvillohen në sasi të mirë. Ne kujtojmë se plankton është një pjesë thelbësore në jetën e qenieve të gjalla dhe të zinxhirit ushqimor në mjedisin detar. Falë kësaj në lëndë ushqyese shumë specie mund të mbijetojnë.

Fakti që plankton nuk ekziston do të thotë se nuk ekziston një biodiversitet i madh i peshqve të llojeve të tjera të kafshëve. Për këtë arsye, Deti Sargasso njihet si një shkretëtirë biologjike detare. Ajo që përhapet me mjaft bollëk janë sargassum, prej nga vjen edhe emri i tij. Këto janë pseudonime lundruese që qëndrojnë përgjithmonë në ekosistem, veçanërisht në pjesën veriore. Këto alga ngjallin një magjepsje të madhe në mesin e biologëve.

Sargaso-të po formojnë arna të mëdha në të cilat mund t’i gjejmë që notojnë në sipërfaqe dhe, për shkak të efektit të rrymave që kthehen në drejtim të akrepave të orës, mund të shohim që materialet janë të përqendruara në qendër. Kjo është gjithashtu për shkak të fshikëzave të tyre të mbushura me gaz. Këto zona ku ruhet sargassum përbëjnë më shumë se 60 lloje të qenieve të gjalla, Midis të cilave janë gaforret dhe peshqit e vegjël si toni i kuq.

Për shkak të kushteve të veçanta që ka ky det në lidhje me pjesën tjetër të ujërave të Oqeanit Atlantik, 10 specie endemike rriten dhe banojnë midis pyjeve të algave lundruese. Ndër këto specie endemike kemi si më poshtë: gaforren Planet e minutave, karkaleca Fucorum Latreutes, Peshku Syngnathus pelagicus, anemone Anemonia sargassensis, molusku Scyllaea pelagica, kërmilli Melanostoma litiopa, amfipodë sunampithoe pelagjike y Biankolina brassicacephala y Hoploplana grubei, një krimb i sheshtë.

Përveç këtyre specieve endemike, ne mund të njohim 145 specie të tjera jovertebrore që jetojnë në një shoqatë me sargasso.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth detit Sargasso dhe kurioziteteve të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.