Deti Kaspik

Sot do të flasim për një det që merr këtë emër, por që është një liqen endorheik me ujë të njelmët. Është rreth Deti Kaspik. Deti Kaspik është një trup me ujë që është i rrethuar plotësisht nga toka dhe pa ndonjë dalje të drejtpërdrejtë në det ose oqean. Prandaj, nëse ndjekim përkufizimin e dhënë në gjeologji, ai është një anë dhe jo një det. Ka një nivel të caktuar kripësie dhe klasifikohet si liqeni më i madh i brendshëm ose pellgu endorheik në botë. Në të njëjtën kohë, ai konsiderohet deti më i vogël në botë.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat, gjeologjinë dhe kuriozitetet e Detit Kaspik.

tipare kryesore

Formimi i Detit Kaspik

Kur merret parasysh deti Kaspik ose liqeni, duhet parë edhe aspekti ligjor. Për shembull, nëse do të konsiderohet det nga vendet që e kufizojnë atë, dhe burimet natyrore që ekzistojnë në fondet e tij do të ishin pronë e bregdetit të secilit vend. Përndryshe, nëse flasim për një liqen, burimet e poshtme do të ndahen midis vendeve bregdetare në mënyrë të barabartë.

Deti Kaspik shtrihet në lindje të Maleve të Kaukazit në një depresion të thellë midis Evropës dhe Azisë. Jemi afërsisht 28 metra nën nivelin e detit. Vendet bregdetare që rrethojnë Detin Kaspik janë Irani, Azerbajxhani, Turkmenistani, Rusia dhe Kazakistani. Ky det përbëhet nga 3 pellgje: veriu qendror ose i mesëm dhe baseni jugor.

Pellgu i parë është më i vogli pasi që mbulon vetëm më shumë se një të katërtën e sipërfaqes totale të detit. Alsoshtë gjithashtu pjesa më e cekët që mund të gjejmë në këtë zonë. Pellgu qendror ka një thellësi rreth 190 metra, gjë që lejon ekzistencën e një sasie më të madhe të burimeve natyrore, megjithëse më e thellë është në jug. Pellgu jugor mban 2/3 e vëllimit të përgjithshëm të ujit në Detin Kaspik.

Gjerësia totale e këtij deti është mesatarisht rreth 230 kilometra. Në pikën më të gjerë është i aftë të matë 435 kilometra dhe gjatësia maksimale e tij është afërsisht 1030 kilometra. Pjesa më e thellë është një zonë ku terreni papritmas ngrihet në një thellësi prej 1.025 metrash. Sipërfaqja e përafërt totale e detit është 371000 kilometra katrorë me një vëllim uji prej 78.200 kilometra kub. Mund të thuhet se ky det përmban më shumë se 40% të të gjitha ujërave kontinentale të botës. Megjithëse nuk ka një dalje nga deti, nuk kishte asnjë oqean që ushqehej nga lumenj të shumtë që derdhen në të.

Ndër lumenjtë më të rëndësishëm që derdhen në këtë det ne nxjerrim në pah Uralin, Térekun, Atrakun dhe Kurën. Kjo është një nga arsyet pse njihet si deti pasi ka shumë lumenj që derdhen në të.

Formimi i Detit Kaspik

Ndotja e detit Kaspik

Ujërat e këtij deti janë pak të kripura, megjithëse vetëm rreth një e treta e kripësisë së ujit të oqeanit. Kjo është për shkak të përqindjes së ujit që avullohet pasi që është mjaft e lartë në disa zona.

Kur e keqja e quajtur Paratetis u formua rreth 5.5 milion vjet më parë, ajo humbi lidhjen e saj me detin dhe u izolua plotësisht pas një ulje të nivelit të ujit dhe ngritjes së kores së tokës që formoi malet afër. Këto male janë Kaukazi dhe Elburz. Në fillim të formimit të Detit Kaspik, ai formoi një pellg të vetëm së bashku me Detin e Zi dhe arriti shtrirjen e tij maksimale gjatë kohës së Paleoceni. Ishte atëherë gjatë kësaj kohe që u përjetua një lartësi e madhe e maleve të Kaukazit që favorizoi ndarjen e pellgut në dy trupa të ndryshëm. Kjo bëri që Deti Kaspik të izolohej plotësisht.

Biodiversiteti dhe kërcënimet e Detit Kaspik

Siç mund ta prisni, Deti Kaspik është pjesë e një sasie të madhe të biodiversitetit. Në të ka më shumë se 850 lloje të kafshëve dhe më shumë se 500 specie të bimëve Falë këtyre kushteve unike të formimit, është deklaruar se afërsisht 400 specie endemike të kafshëve janë vendosur dhe shumë më tepër që bashkëjetojnë në deltat e lumenjve dhe brigjeve.

Disa specie kafshësh që mund të gjejmë në Detin Kaspik janë: vula, duke qenë një nga kafshët më ikonike pasi nuk gjenden askund tjetër në tokë pasi që është një specie endemike. Ne gjithashtu kemi një numër të madh të peshqve të tillë si purtekë, pike, harengë, peshk i bardhë kështjellë, sprat, kungull dhe bli. Breshka është një nga peshqit që u jep më shumë para vendeve përreth që kur kaprolli i tij shërbehet si havjar. Peshkimi i breshkave në këtë det përfaqëson pothuajse 90% të kapur në botë.

Nëse shkojmë në pjesën nënujore të ekosistemit mund të vëzhgojmë gjithashtu ekzistencën e llojeve të ndryshme të molusqeve dhe krustaceve, si dhe disa zvarranikëve. Gjetim breshkën ruse, breshkën e zezë, ndër të tjera. Në sipërfaqe dhe rreth detit, disa zogj gjithashtu folezojnë dhe dimërojnë, të tilla si pulëbardha e Kaspikut, thelbi i zakonshëm, mjellma e zakonshme, pata e zakonshme, mallard, mjellma e egër dhe shqiponja perandorake, ndër të tjera.

Lidhur me bimësinë, gjejmë disa specie algash të kuqe dhe kafe që gjenden në thellësitë e detit dhe në disa zona të bregdetit. Në zonat më afër bregut zhvillohen disa bimë kerofitike që rriten në mënyrë të favorshme. Disa nga këto bimë janë përshtatur në toka më të thata.

kërcënimet

Siç pritej, ky det kërcënohet nga aktivitetet ekonomike të qenieve njerëzore. Pellgu i këtij deti është i bollshëm në depozitat e naftës dhe gazit natyror. Këto burime natyrore janë më të rëndësishmet në të gjithë rajonin. Shfrytëzimi i prodhimit është rritur gjatë dekadave të fundit në varësi të kërkesës. Së bashku me peshkimin e breshkave ato kontribuojnë në një rritje të madhe ekonomike që gjithashtu shkakton ndikime në mjedis.

Kjo është për shkak të ndotjes së ujërave për shkak të ndërtimit të platformave nxjerrëse, ishujve artificialë dhe strukturave të tjera që janë të nevojshme për të qenë në gjendje të nxjerrin këto burime natyrore dhe të shkarkojnë substancat toksike nga bujqësia dhe blegtoria.

Ka edhe kërcënime të vazhdueshme nga derdhjet e naftës. Meqenëse natyra e detit është e mbyllur, Deti Kaspik është shumë i prekshëm nga ndotja.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth detit Kaspik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.