Deti Kantabrian

Deti Kantabrian

Spanja Veriore është dëmtuar nga Deti Kantabrian. Ndodhet pranë bregdetit Evropian të Atlantikut të Veriut. Ai është gjithashtu përgjegjës për larjen e bregdetit perëndimor të Francës. Ka emra të tjerë si Bay of Biscay në anglisht dhe në frëngjisht si Golfe de Gascogne. Shtë një shtrirje e ujërave shumë të pasur me biodiversitet dhe një burim i peshkimit për panoramën spanjolle.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, gjeologjinë dhe biodiversitetin e Detit Kantabrian.

tipare kryesore

brigjet e detit Kantabrian

Shtë një det që ka një shtrirje prej rreth 800 kilometrash nga Kepi Ortegal i vendosur në Galicia, në Punta de Penmarch në Brittany Franceze. Pavarësisht se është një det jo shumë i gjerë në përmasa, ai ka një thellësi maksimale mjaft të theksuar. Dhe a është kjo thellësia e saj Raundi Maksimal 4.750 metra dhe ndodhet në Hendekun Carrandi, pranë bregdetit Asturian.

Ndërsa lëvizim drejt zonës më veriore pranë Francës, Deti Kantabrian ulet në thellësi. Ka një kripësi mesatare prej rreth 35 gramë për litër, megjithëse është shumë më e ulët afër bregdetit. Sidomos në grykën e lumenjve mjaft të mëdhenj si Garonne ose Loire në Francë, kripësia zvogëlohet veçanërisht për shkak të furnizimit me ujë të freskët të bërë nga këta lumenj.

Duke pasur parasysh madhësinë e saj më të vogël, ajo preket kryesisht nga baticat. Ndonjëherë baticat arrijnë amplituda prej 4.5 metrash. Vija që gjurmohet përgjatë gjithë bregdetit është mjaft drejtvizore. Karakteristikat e vetme gjeografike që mund të theksohen në këto zona janë Gjiri i Biskajës, në kufirin Franko-Spanjoll, Kepat e Paas, Ajo dhe Machichaco, si dhe gjiret e Santander, Arcachon ose La Rochelle, ndër të tjera.

Gjithashtu lan brigjet e ishujve që ndodhen në pjesën franceze. Këto ishuj janë Oleron, Re, Yeu dhe të tjerët.

Portet e detit Kantabrian dhe klima

bregu i lugos

Ne do të analizojmë se cilat janë portet kryesore të Detit Kantabrian:

 • Portet në bregdetin spanjoll: Këto janë portet e Gijón, Santander dhe Bilbao. Këto tre porte kanë lidhje detare si me jugun e Anglisë ashtu edhe me pjesën e Francës.
 • Portet në bregdetin e Francës: janë portet e njohura me emrat e Bayonne, Biarritz, Saint Jean de Luz dhe La Rochelle.

Përgjatë bregdetit Kantabrian ka vendpushime të ndryshme bregdetare, si dhe disa plazhe që vlerësohen shumë nga surfistët. Dhe është se këtu ekziston një regjim i erërave që gjeneron një fryrje të fortë të përsosur për të shkuar në jug.

Tani do të analizojmë klimën mbizotëruese në zonat e Detit Kantabrian. Në dimër, stuhitë e quajtura gale dhe gale janë të zakonshme në këtë zonë. Ato shoqërohen nga reshje të mëdha shiu, erëra dhe valë që arrijnë 7 metra lartësi. Zakonisht mban temperatura të moderuara gjatë gjithë vitit. Sidoqoftë, temperatura e ujit sipërfaqësor varion nga 11 gradë në dimër në 22 gradë në verë.

Biodiversiteti i Detit Kantabrian

natyra në det

Se ujërat e këtij deti banojnë në specie të shumta shtazore. Isshtë mjaft i famshëm për të patur shumë specie cetace. Ndër speciet më të njohura të cetaceanëve dhe të kërkuara nga publiku turistik, gjejmë Balenën me Qepje të Cuvier, shumë e rrallë në detet Evropiane. Me tutje, ju mund të shihni disa ekzemplarë të Balenës së Djathtë të Atlantikut të Veriut. Kjo ka një tërheqje të shkëlqyer turistike, pasi ishte e mbushur plot, është një specie që është zhdukur pothuajse nga shekujt e peshkimit pa kriter nga balenat baske. Ka ndikime të shumta në mjedis, jo vetëm nga peshkimi i këtyre balenave, por nga ndotja e ujërave dhe shkatërrimi i habitateve natyrore.

Gjitarë të tjerë detarë që bien në sy në këtë det janë balena e finave, balena e spermës, derri dhe disa lloje delfinësh. Në bregun lindor të grykëderdhjes gjejmë një terren ku mbizotëron shkëmbi gëlqeror, duke qenë një karst shumë i çrregullt që ka të shumtë dhe më shumë në formën e qemereve. Secili prej këto maja janë rreth 300-400 metra të larta, dje njëri prej tyre ndodhet në Vetminë e San Pedro de Atxarre.

Një nga lisat më të mëdha dhe më të ruajtura të lisit Holm të të gjithë vijës bregdetare të Kantabrisë dhe bota zhvillohet në tokën gëlqerore. Isshtë një pyll i trashë, i vjetër dhe mjaft i zhvilluar që është shtëpia e një komuniteti të madh gjitarësh. Duke pasur parasysh dendësinë e bimësisë, gjitarët mund të mbrohen më mirë dhe të fshihen nga kërcënimet.

Midis gjitarëve që spikasin në këtë pyll kemi derrin e egër, vizonin, dhelprën dhe kaprollin. Falë pyllit të dendur, ai mund t'u sigurojë atyre një numër të madh të lisave, pemëve të luleshtrydheve dhe frutave të tjerë ushqimorë dhe mjaft vende të fshehura për t'u mbrojtur.

Plazhet

Më në fund, ne do të analizojmë se cilat janë plazhet kryesore në Detin Kantabrian.

 • Plazhi Laida: Isshtë më i madhi për një kohë të gjatë, por madhësia e tij ka ardhur duke u zvogëluar me kalimin e kohës për shkak të humbjes së bimësisë. U bë një përpjekje për të rigjeneruar dunën, por ajo u mor pas një stuhie deti në vitet 50.
 • Plazhi Laidaxu: është më e vogël në të parën, në një masë të tillë që kur ka batica të mëdha ajo zhduket plotësisht. Isshtë mjaft i mbrojtur dhe është shumë nxehtë gjatë verës në këtë zonë. Shumë e shfrytëzojnë rastin për të shkuar në këtë plazh para dhe pas verës pasi ai ruan një temperaturë mjaft të këndshme. Sidoqoftë, rrymat janë të ekspozuara, kështu që ka balera për të kufizuar notin.
 • Plazhi Larga: është një nga më të ngarkuarit nga turistët. Ajo është e përbërë nga Kepi Ogoño, i cili formohet nga një masë gëlqerore e mbuluar nga kopshtet e lisit të kantabrit. Ajo zbret në një lartësi prej 300 metrash në det.
 • Plazhi i San Antonio: Ndodhet brenda grykëderdhjes dhe ka disa zona të ndryshme. Nga njëra anë kemi plazhin Sukarrieta dhe rërën artificiale që u formua pas një balade dhe që është krejtësisht e izoluar, por u shfaq me baticë. Isshtë një plazh disi i rrezikshëm për shkak të rrymave, por kur është baticë lejon shëtitje në këneta.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth detit Kantabrian dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.