Deti Baltik

Deti Baltik

Një nga detet që i përkasin oqeanin atlantik është Deti Baltik. Shtë një krah i këtij oqeani në pjesën veriore që shtrihet nga gjerësia gjeografike e Danimarkës jugore gati duke arritur në Rrethin Arktik dhe ndan gadishullin Skandinav nga pjesa tjetër e kontinentit Evropian. Shtë një det që konsiderohet si shtrirja më e madhe e ujit të njelmët në botë. Relativelyshtë relativisht e cekët dhe prandaj gjeneron interes të madh në komunitetin shkencor për shkak të kripësisë së lartë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me Detin Baltik, karakteristikat dhe origjinën e tij.

tipare kryesore

zonat e detit baltik

Isshtë një zgjatim i ujit të njelmët që konsiderohet më i madhi në botë. Ju jeni gjysmë i shkurtër dhe relativisht i cekët. Për historianët përfaqëson bërthamën ekonomike të Lidhjes Hanseatike dhe për shkencëtarët gjeneron interes të madh. Shumë prej emrave që ky det ka fituar gjatë dy viteve dëshmojnë pozicionin e tij strategjik pasi është vendi i takimit të shumë vendeve.

Isshtë një det i brendshëm me ujë të njelmët që takon Evropën dhe është i hapur për në Detin e Veriut dhe Oqeanin Atlantik. Ajo është e rrethuar nga vende të shumta që përbëjnë gadishullin Skandinav. Isshtë pak më shumë se 1600 kilometra e gjatë dhe një gjerësi mesatare prej rreth 190 kilometrash. Nëse shikoni serinë Vikings do të dini se ky det perëndimor shtrihet në veri përmes Danimarkës izoluese dhe do të përfshijë Kattegat. Kattegat është një ngushticë që ndan Danimarkën nga Suedia jugperëndimore.

Ndër karakteristikat që bien në sy nga ky det, theksojmë se është një det i brendshëm gjysmë i mbyllur. Konsiderohet si një krah i Oqeanit Atlantik i lidhur nga mes të ngushticës Kattegat dhe ngushticës Skagerrak. Unë e kam konsideruar atë të jetë një nga trupat më të njelmët të ujit në botë pasi që merr ujë nga të dy lumenjtë dhe oqeani. Forma e saj është e zgjatur dhe është relativisht e ngushtë. Rruga e vetme e daljes në Oqeanin Atlantik është ngushtica Kattegat.

Vëllimi i ujit që strehon ky det është afër 20.000 kilometra kub. Thellësia mesatare është rreth 55 metra vetëm, thellësia maksimale është rreth 459 metra. Meqenëse është një det i tillë i cekët, është normale që e gjithë kripa të përqendrohet më shpejt dhe në një përqendrim më të lartë. Ka një kripësi mesatare prej 3.5%, megjithëse në disa pjesë përqindja është më e ulët.

Ishuj të veçuar në Detin Baltik

Ekonomia e Detit Baltik

Ne do të shohim se cilat janë vendet më të shquara nëpër të cilat përshkon ky det. Ajo është e rrethuar nga gadishulli Skandinav dhe ndjek drejtimin e akrepave të orës ne gjejmë vendet e mëposhtme: Suedi, Finlandë, Rusi, Estoni, Letoni, Lituani, Poloni, Gjermani dhe Danimarkë.

Ndër ishujt e theksuar shohim se ky det ka nënndarje të ndryshme. Ishte pjesa veriore e detit Bothnian dhe në pjesën më lindore ishin Gjiri i Finlandës dhe Gjiri i Rigës. Arkipelagu më i madh në këtë det janë Ishujt Aland. Ky arkipelag Ajo ka 6.700 ishuj, nga të cilët 65 janë ata që kanë banorë.

Ndër ishujt më të famshëm në Detin Baltik kemi si vijon:

  • Fehmarn: është një ishull në Gjermani i njohur si ishulli i diellit.
  • Hiddensee: Isshtë një ishull më i vogël se Deti Baltik.
  • Poel: Isshtë një ishull mjaft kurioz, pasi është formuar si një trekëndësh.
  • Rugen: Theshtë ishulli që ka destinacionet më turistike me vendpushimet më të famshme bregdetare. Isshtë një nga ishujt më të vizituar në të gjithë Detin Baltik.

Flora dhe fauna e Detit Baltik

Ekosistemi i këtij deti bëhet i preferuar për të gjithë shkencëtarët dhe studiuesit meqenëse i përgjigjet relativisht shpejt ndikimeve të ndryshme të jashtme. Sidoqoftë, përkundër kësaj, është një det shumë i varfër në oksigjen, që do të thotë se fauna nuk është shumë e larmishme. Ekzistojnë vetëm disa lloje peshqish midis të cilëve gjejmë purtekë, pike, merluc, salmon, sprat, peshkaqen dhe shake. Alsoshtë gjithashtu mjaft e zakonshme të vëzhgohen kafshë të tjera të tilla si derrat, vulat e rrethuara, vidrat evropianë dhe zogjtë si p.sh. lejleku i bardhë, rosa e haveldës, vinça dhe ospreys që kërkojnë ushqim në brigjet e saj.

Për sa i përket florës, duke pasur më pak oksigjen, ajo mund të presë më pak bimësi. Ju nuk mund të gjeni shumë larmi bimësh duke pasur parasysh këto kushte të pafavorshme për to. Bimët më të spikatura që gjejmë këtu janë algat kafe, fshikëza sargassum dhe bimët e grupeve Zostera, Charophyta dhe Potamogeton.

Ekonomia, ndotja dhe rëndësia

ekonomia e detit të njelmët

Ne do të shohim paradigmën njerëzore që ekziston rreth këtij deti. Sa i përket ekonomisë, ne e dimë se ajo është një mjet i rëndësishëm për tranzitin e mallrave. Ato përmbajnë aktualitetin afërsisht rreth 24 rrugë transporti që janë të rëndësishme për transportin e lëndëve të para të thata me shumicë të tilla si hekuri, qymyri, bakri ose drithërat. Shtë gjithashtu një rrugë e rëndësishme për kërkimin dhe shfrytëzimin e naftës ruse. Prandaj, ka shqetësime të shumta në lidhje me ndotjen e mundshme detare.

Shtë një zonë që sjell shumë turizëm në shkallë të gjerë, megjithëse është një situatë që preket edhe nga ndotja e ushtruar nga nxjerrja e hidrokarbureve. Luhatjet në faktorët e mjedisit dhe efektet antropogjene ndikojnë mjaft në këtë det. Peshkimi, ndotja dhe industrializimi nga njerëzit po shkatërron kushtet natyrore të këtij deti.

Në vitin 2010 kishte një përhapje të algave të gjelbërta që krijuan një rënie të madhe jeshile në sipërfaqet që bënë që oksigjeni të ulet edhe më shumë. Kështu, një pjesë e këtij deti është e pabanueshme, kështu që konsiderohet si zonë e vdekur. Ai gjithashtu paraqet procesin e eutrofikimit që bën që lulëzime të shumta bakteriale të shihen në zona.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth detit Baltik dhe të gjitha karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.