Deti Aral

Një nga katastrofat ekologjike më të njohura në botë ka qenë humbja e vëllimit të ujit në Deti Aral. Isshtë një det që ka humbur 90% të të gjithë vëllimit të tij të ujit gjatë 50 viteve të fundit. Gjëja më e trishtueshme është se ky det u bë liqeni i katërt më i madh endorheik në botë dhe është reduktuar në pothuajse asgjë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me Detin Aral dhe cilat ishin shkaqet e humbjes së tij të ujit.

tipare kryesore

det i thatë aral

Edhe pse njihet me emrin Deti Aral, është një liqen i brendshëm që nuk lidhet me asnjë det apo oqean. Ndodhet në veriperëndim të shkretëtirës Kyzyl Kum midis Uzbekistanit të sotëm dhe Kazakistanit. Problemi është se ajo është e vendosur në një vend me shumë toka të thata në Azinë Qendrore ku temperaturat në verë janë mjaft të larta. Këto temperatura zakonisht janë rreth 40 gradë Celsius.

Meqenëse sipërfaqja e ujit dhe vëllimi i përgjithshëm që mban ky det luhaten çdo vit, llogaritja e sasisë që zë është disi komplekse. Në vitin 1960 kishte një sipërfaqe prej 68.000 kilometra katrorë ndërsa në 2005 kishte vetëm një sipërfaqe prej 3.500 kilometra katrorë. Megjithëse nga i gjithë pellgu i tij hidrografik, ai arrin 1.76 milion kilometra katrorë dhe zë një pjesë të madhe të të gjithë Azisë Qendrore.

Deri në vitet 1960 i gjithë Deti Aral ushqehej me bollëk nga lumenj të ndryshëm. Këta lumenj ishin Amu Daria në pjesën jugore dhe Sir Daria në pjesën verilindore. Dallimi kryesor midis 50 viteve më parë dhe tani është se shkarkimi i ujit të freskët është minimal. Duke siguruar më pak ujë të freskët, kripësia e detit duhet të rritet. Kripësia e oqeanit është zakonisht rreth 33 gramë për litër, uji i Detit Aral arriti të kalonte 110 gramë për litër.

Formimi dhe biodiversiteti i Detit Aral

Ky det u formua mbi një depresion të madh gjatë Periudha neogjeneEpoka kenozoike. Në atë kohë i gjithë kontinenti Indian ishte në mes të një përplasjeje me Azinë. Ky proces përplasje zbehu sipërfaqen e detit Paratetis, duke e shuar atë përfundimisht.. Përveç kësaj, ajo shkaktoi një palosje të kores së tokës që bëri që Malet e Kaukazit dhe Malet e Elburzit të dilnin. Depresioni që u krijua filloi të mbushej me ujë që nga disa burime të tilla si lumi Sil Daria.

Vite pas formimit të tij, Deti Aral u tha në pjesën më të madhe deri në Pleistoceni dhe Holoceni, u kthye për tu mbushur.

Sa i përket biodiversitetit, ai ka qenë mjaft i pakët për disa dekada. Ndërsa deti është tharë, speciet e florës dhe faunës që banonin në këtë lumë janë zvogëluar. Përveç kësaj, jo vetëm për shkak të humbjes së vëllimit të ujit ishte pasojë e ekzistencës së ulët të specieve të gjalla, por edhe kripësisë së lartë të ujit.

Në kohët e lashta, deltat e lumenjve ishin mjaft pjellore dhe kishte shumë lloje të kafshëve dhe bimëve që jetonin në kushte të mira. Ky det ishte shtëpia e pseudonimeve të shumta dhe specieve të peshqve, si dhe krijesave të tjera. Peshqit që binin më shumë në sy ishin breshka, barbara Aral, krapi dhe rutile. Pak a shumë u vlerësua se kishte rreth 100 lloje peshqish, 200 lloje gjitarësh dhe 500 specie zogjsh. Sot, efekti i disa specieve të peshqve që ruhen akoma, shumica e tyre janë zhdukur.

Kërcënimet e Detit Aral

Deti Aral

Kriza e avullimit të ujit nga ky det është përgjegjësi e veprimit njerëzor. Në vitin 1960, Bashkimi Sovjetik krijoi një plan për të shndërruar të gjitha fushat e thata të këtij rajoni të Azisë në një zonë me kapacitet të madh për të prodhuar pambuk. Pambuku ka nevojë për shumë ujë, kështu që ata e devijuan ujin nga lumenjtë që të mund të ujitnin të korrat. Për këtë, u krijuan struktura të ndryshme që e bën gjithnjë e më pak vëllimin e ujit që hyn në Detin Aral.

Ishte e mundur të gjeneroheshin fitime të mëdha me industrinë e pambukut, por kjo me një çmim të lartë për Detin Aral. Volumi i ujit të detit po zvogëlohej me një shpejtësi mjaft të shpejtë. Kjo bëri që shtrati të fillonte të shfaqej në disa zona të detit, duke i kthyer ishujt në gadishuj ose pjesë të tokës së vazhdueshme. Kripësia e detit rritet gjithnjë e më shumë ndërsa vëllimi i ujit ulej. Jo vetëm që zvogëlimi i vëllimit të ujit ndikoi në Detin Aral, por gjithashtu rriti ndotjen, si dhe kripësinë.

Të gjitha këto ndryshime në kushtet e mjedisit shkaktuan probleme serioze të adaptimit për florën dhe faunën. Kjo është mënyra se si peshqit filluan të zhduken pasi nuk mund t'i duronin këto kushte të reja. Industritë e peshkimit dhe ato detare ranë dhe shumë njerëz që vareshin nga deti duhej të tërhiqeshin.

Më vonë, në vitet 90, ishulli Vozrozhdenya ishte tashmë një gadishull. Kjo gadishull u bë shqetësuese, pasi u përdor për testimin e armëve biologjike gjatë Luftës së Ftohtë. Përqendrime të mëdha të sporeve të antraksit u regjistruan në këto zona. Tashmë është në fillim të vitit 2000 kur e gjithë zona u pastrua tepër për të qenë në gjendje ta çlironte atë nga ndotja e mikroorganizmave të dëmshëm për njerëzit.

I gjithë rajoni i Detit Aral është prekur rëndë dhe është e dëmshme për shëndetin e njerëzve. Megjithëse pastrimi ishte bërë në një mënyrë ekstreme, ekzistonte edhe sot, pluhuri që ngrihet nga era ka një sasi të madhe të substancave toksike të afta të shkaktojnë sëmundje të caktuara të rrezikshme. Në këto njolla pluhuri gjenden grimcat e plehrave dhe pesticideve.

Megjithëse janë bërë përpjekje të shumta për të shpëtuar këtë det, është shumë e vështirë që uji të zërë vendin e tij. Në vitin 2005, Kazakistani ndërtoi një digë që shërben për të ndarë ujërat e pjesës veriore dhe asaj jugore. Ky digë që ka shkaktuar rritjen e lehtë të vëllimit të detit deri më sot në pjesën veriore.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth detit Aral.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.