Deti Adriatik

deti kroaci

Brenda deti Mesdhe ka pjesë të vogla të këtij deti që shtrihet midis brigjeve përreth. Një nga këto pjesë është Deti Adriatik. Shtë pjesa që shtrihet nga gadishulli Italian dhe bregu perëndimor i gadishullit Ballkanik. Ajo ka një gjatësi prej rreth 800 kilometra dhe një gjerësi maksimale prej 200 kilometrash. Shtë një det që ka interes të madh tregtar dhe turistik.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, formimin dhe rëndësinë e Detit Adriatik.

tipare kryesore

karakteristikat e detit adriatik

Isshtë një pjesë e Detit Mesdhe që shtrihet nga Gjiri i Venecias në veri-perëndim deri në ngushticën e Otrantos në jug-lindje. Sipërfaqja e përgjithshme e detit Adriatik është afërsisht 160.000 kilometra katrorë dhe thellësia mesatare e tij është vetëm 44 metra. Shtë një nga detet më të cekëta në të gjithë planetin. Pjesa që ka thellësinë më të madhe është midis Garganos dhe Durrësit dhe më vonë arrin një thellësi prej 900 metrash.

Megjithëse nuk është një lokal shumë i gjerë, ai lan brigjet e 6 vendeve. Këto vende janë si më poshtë: Italia, Sllovenia, Kroacia, Bosnjë-Hercegovina, Mali i Zi dhe Shqipëria. Emri i Detit Adriatik vjen nga kolonia etruske e Hadria. Kjo koloni ndodhej në brigjet e Italisë dhe kjo është arsyeja pse romakët e quajtën Mare Hadriaticum.

Midis erërave mbizotëruese që gjejmë në këtë det mbizotërojnë në rajon dhe quhet me emrin bora. Ai fryn mjaft fort në drejtim të verilindjes, ndërsa era tjetër mbizotëruese quhet sirocco. Kjo erë është disi më e butë që vjen nga drejtimi juglindor. Të dy erërat alternohen gjatë gjithë vitit në varësi të stinës në të cilën ndodhet.

Duke qenë një det i cekët, ai ka një nga baticat më të theksuara nga të gjithë pjesën tjetër të Detit Mesdhe. Dhe ekziston një kontrast i jashtëzakonshëm midis dy brigjeve të tij. Nga njëra anë, kemi bregdetin italian që ka një formë relativisht të drejtë dhe të vazhdueshme dhe nuk ka asnjë ishull. Nga ana tjetër, ne kemi bregdetin ballkanik, veçanërisht të shtrirë nga bregdeti kroat, është mjaft i prerë dhe i mbushur me ishuj të madhësive të ndryshme. Pothuajse të gjithë ishujt kanë forma të zgjatura dhe janë rregulluar paralelisht me brigjet e kontinentit.

Deti Adriatik dhe brigjet italiane

Deti Adriatik

Ne e dimë që Deti Adriatik në anën italiane shtrihet përgjatë 1.250 kilometra vijë bregdetare. Fillon nga porti i Triestes në veri deri në Kepin e Otrantos. Quhet thembra e çizmës së gadishullit Italian.

Ato kryesore Aksidentet gjeografike që gjejmë në këtë det janë si më poshtë: Gjiri i Triestes, delta Po dhe Gjiri dhe laguna Veneciane, të gjithë ata në veri. Më në jug gjejmë gadishujt Gárgano dhe Puglia si dhe Golgo de Manfredonia.

Siç e përmendëm në fillim të artikullit, ai është një det me rëndësi të madhe ekonomike. Dhe është se ka mjaft porte kryesore me interes të madh ekonomik. Këto porte janë, nga veriu në jug: Trieste, Venecia, Ravenna, Rimini, Ankona, Bari dhe Brindisi.

Deti Adriatik dhe bregu i Ballkanit

pjesë të lara nga deti Adriatik

Le të analizojmë pjesën tjetër të detit Adriatik. Kjo pjesë e detit është më e prerë dhe ka ishuj të bollshëm. Kështu, vija bregdetare e Adriatikut Ballkanik ka një gjatësi prej 2.000 kilometrash. Kjo gjatësi fillon në portin slloven të Koper deri në ngushticën e Otrantos.

Në ekstremin e pjesës veriore është gadishulli Istrias. Nga ky gadishull fillon i ashtuquajturi bregdet Dalmat, i vendosur në Kroaci. Gjëja kurioze për këtë bregdet lindor janë rreth 1.200 ishuj me madhësi të ndryshme në një mënyrë me pika, duke iu referuar shenjave të një Dalmate. Ishujt më të rëndësishëm për nga madhësia janë Cres, Krk, Pag, Hvar, Braç dhe Korčula, ndër shumë të tjerë. Në jug të Dalmacisë është Gjiri i Kotorrit.

Portet kryesore tregtare që ndodhen në pjesën Ballkanike të Detit Adriatik janë, nga veriu në jug: Rijeka, Split dhe Dubrovnik (Kroaci), Kotor (Mali i Zi) dhe Durrësi (Shqipëri).

Ekonomi

Ky det, megjithëse i vogël, ka një rëndësi të madhe ekonomike për aktivitete të ndryshme njerëzore. Ne do të shohim se cilat janë burimet e ekonomisë që deti Adriatik ofron për të gjitha qytetet përreth.

Burimet natyrore

Këtu janë depozitat nën ujë të rënies së gazit u zbuluan rreth gjysmë shekulli më parë. Edhe pse u zbuluan më herët, ato filluan të shfrytëzohen në vitet 90. Në brigjet e Emilia-Romagna ka rreth 100 platforma për nxjerrjen e gazit. Ky gaz përdoret për të furnizuar me energji elektrike qytetet përreth.

Në veri, në Pellgun Po, ne gjejmë disa depozita të rëndësishme vaji. Shumë prej këtyre depozitave janë ende në fazën e kërkimit pasi ato janë zbuluar vetëm kohët e fundit.

peshkimi

Isshtë një tjetër nga aktivitetet e rëndësishme ekonomike që zhvillohet në Detin Adriatik. Isshtë aktiviteti kryesor ekonomik në këtë rajon gjatë gjithë historisë. Sidoqoftë, aktualisht, për shkak të qenies njerëzore, ekziston një problem serioz i mbishfrytëzimit të peshkimit. Kapjet më të larta korrespondojnë me zonën e Italisë. Hereshtë këtu që rreth 60.000 njerëz kanë punë në peshkim, që përfaqëson 40% të prodhimit të përgjithshëm të peshkimit të vendit.

Turizëm

Së fundmi, aktiviteti ekonomik që ofron përfitime për zonat përreth është turizmi. Vendet që kufizohen me Detin Adriatik janë zona të rëndësishme turistike. Zonat kryesore janë: rajoni Veneto dhe bregu Emilia-Romagna, të dy në Itali, si dhe Bregu Dalmat i Kroacisë. Megjithëse nuk është kryesorja, turizmi është një burim i të ardhurave për vendet e bregut të Ballkanit. Sidomos duke qenë favorizues Kroacia dhe Mali i Zi. Pjesa më e madhe e prodhimit të brendshëm bruto të këtyre vendeve është pjesë e veprimtarisë turistike.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth detit Adriatik dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.