Cili është shteti më i madh në botë

Cili është shteti më i madh në botë

Kur flasim për një vend dhe territorin e tij i referohemi asaj që shtetet kanë krijuar me politikë. Bazuar në këtë, shumë njerëz pyesin Cili është shteti më i madh në botë. Në të gjithë planetin ka shumë vende me shtrirje të madhe që janë bërë të njohura dhe turistike nga njerëzit. Secila prej tyre ka karakteristikat e veta të veçanta dhe unike që e bëjnë atë më tërheqës për turizmin.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cili është shteti më i madh në botë dhe cilat janë vendet më të afërta me të.

Vende të mëdha

qytete të mëdha

Kanadë

Është vendi i dytë më i madh në botë dhe vendi më i madh në hemisferën perëndimore për nga sipërfaqja e përgjithshme. Kjo mund të arrihet për aq kohë sa i kemi parasysh të dyja cilësinë e ujit si dhe cilësinë e tokës.

Në fakt, Kanadaja është vendi me sipërfaqen më të madhe ujore në territorin e saj në botë. Ka 1,6 milionë kilometra katrorë të mbuluar nga uji. Përveç kësaj, Kanadaja është vendi me numrin më të madh të kilometrave të vijës bregdetare në botë, me 202.080 kilometra.

Shtetet e Bashkuara

Nëse numërojmë ujërat e liqeneve dhe lumenjve, është vendi me sipërfaqen më të madhe tokësore në hemisferën perëndimore dhe i dyti në sipërfaqe pas Kanadasë. Nëse përjashtohen Alaska, Hawaii, Puerto Rico dhe zotërimet e tjera të SHBA-së, sipërfaqja totale e 48 shteteve ngjitur dhe e Distriktit të Kolumbisë është 7,825. Me fjalë të tjera, territori i Shteteve të Bashkuara do të jetë pas Kinës dhe Brazilit, duke e bërë atë territorin e pestë më të madh në planet.

Kinë

Kina është vendi më i madh në Azi dhe vendi i dytë më i madh në Azi, e dyta pas Rusisë.

Kina ka kufirin më të gjatë tokësor në botë, me një gjatësi totale prej 22.457 kilometrash. Ai shtrihet nga gryka e lumit Yalu në kufi me Korenë e Veriut deri në Gjirin e Beibu në kufirin me Vietnamin. Kina kufizohet me 14 shtete.

 Brasil

Brazili është vendi më i madh në Amerikën e Jugut dhe në të gjithë hemisferën jugore. Por është gjithashtu territori më i madh i afërt në Shtetet e Bashkuara, përpara Kanadasë dhe Shteteve të Bashkuara.

Territori brazilian përshkohet nga dy linja gjeografike imagjinare: Ekuadori, i cili kalon përmes grykës së lumit Amazon dhe Tropiku i Bricjapit, i cili kalon përmes qytetit të São Paulo. Territori i saj mbulon katër zona kohore, nga UTC-5 në shtetet perëndimore në UTC-3 në shtetet lindore (dhe ora zyrtare në Brazil) dhe UTC-2 në ishujt e Atlantikut.

Australi

vendet me më shumë shtrirje

Australia është shteti më i madh në Oqeani. Është gjithashtu vendi më i madh pa kufij në botë dhe vendi më i madh në hemisferën jugore (Brazili ka territore në të dy hemisferat). Një pjesë e madhe e vendit është e shkretë ose gjysmë e thatë. Në fakt, Australia është vendi më i thatë dhe më i rrafshët i banuar në botë dhe vendi me tokën më pak pjellore.

Vetëm juglindja dhe jugperëndimi kanë klimë të butë, ku është e përqendruar pjesa më e madhe e popullsisë. Pjesa veriore ka një klimë tropikale.

Indi

Për sa i përket shkallës, India ka një rrugë të gjatë për të bërë. Territori i saj është në fakt më pak se gjysma e asaj të Australisë, dhe Australia renditet përpara saj në listën e vendeve më të mëdha në planet. India është vendi i tretë më i madh në Azi dhe vendi më i madh në pjesën jugore të kontinentit.

Argjentinë

i cili është vendi më i madh në botë dhe popullsia e tij

Argjentina është vendi më i madh spanjollfolës në botë. Është gjithashtu vendi i dytë më i madh në Amerikën e Jugut, pas Brazilit. Nëse numëroni territorin e pretenduar, Argjentina është vendi i shtatë më i madh në botë. Një hartë e dy kontinenteve të Argjentinës, e cila përfshin të gjitha territoret e pretenduara.

Pretendimet territoriale të Argjentinës përfshijnë Ishujt Falkland, Ishujt e Gjeorgjisë Jugore dhe Ishujt Sandwich të Jugut. Një pjesë e këtyre pretendimeve përfshin gjithashtu Antarktidën Argjentinase, e cila përfshin Ishujt Shetland të Jugut dhe Ishujt Orkney të Jugut. Duke shtuar të gjitha këto territore, sipërfaqja e Argjentinës do të arrijë në 3,76 milionë kilometra katrorë.

Kazahstan

Vendi më i madh pa dalje në det në botë. Kazakistani ka një territor të gjerë, i cili përfshin fusha, kullota, pyje halore, kanione, kodra, delta, male të mbuluara me borë dhe shkretëtira.

Kazakistani kishte 18,3 milionë banorë në 2015, duke u renditur në vendin e 61-të në botë për nga popullsia. Përveç shtrirjes së madhe, dendësia e tij e popullsisë është shumë e ulët, vetëm pak më shumë se 7 njerëz për kilometër katror.

Argelia

Lista e vendeve më të mëdha në botë plotësohet nga shteti më i madh në Afrikë: Algjeria. Është gjithashtu më i madhi nga të gjitha vendet arabe. Pjesa veriore e vendit përbëhet nga një pllajë e madhe e zgjatur, në të cilën formohen shumë gropa, dhe veriu dhe jugu kufizohen nga vargmalet e larta malore. Malet e Atlasit shtrihen në veri.

Në jug të Atlasit Sub-Saharian është shkretëtira Sub-Sahariane, që zë pjesën më të madhe të Algjerisë. Për shkak të ekzistencës së maleve të lashta dhe erozionit të rëndë të erës, ajo paraqet një formë toke shumë të larmishme.

Cili është shteti më i madh në botë

Rusia është shteti më i madh në botë, me një sipërfaqe prej 17,1 milionë kilometrash. Prandaj, zona e saj zë 11% të sipërfaqes së tokës. E vendosur midis dy kontinenteve, Rusia është vendi më i madh në Azi dhe Evropë, me një sipërfaqe prej gati 4 milionë kilometra katrorë. Nëse i kushtojmë vëmendje popullsisë, llogaritet se ajo ka më shumë se 146 milionë banorë. Konsiderohet si superfuqia më e madhe energjetike sepse ka rezerva të bollshme të gazit natyror, qymyrit dhe naftës. Përveç kësaj, ajo ka rezervat më të mëdha të burimeve pyjore dhe një të katërtën e ujit të freskët dhe të pangrirë në planet.

Në fund, Rusia ka vendosur rekorde pothuajse në çdo aspekt. Është kaq i madh në sipërfaqe dhe ka 11 zona kohore në të gjithë sipërfaqen e tokës.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se cili është vendi më i madh në botë dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.