Cili është sezoni më i shiut në Spanjë?

Cili është stina më me shi në Spanjë

Ndërkohë që nuk dihet ende raporti zyrtar nga Agjencia Shtetërore Meteorologjike, është evidente se ky dimër ka devijuar nga nivelet tipike të reshjeve të përjetuara në të gjithë vendin. Në shumë pjesë të vendit, kjo situatë çon në një dimër me reshje minimale, megjithëse bregdeti i Atlantikut zakonisht përjeton sezonin e tij më të lagësht gjatë kësaj kohe. Sezoni karakterizohet nga sasia më e madhe e reshjeve. Shumë njerëz pyesin veten cili është sezoni më i shiut në Spanjë.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se cili është stina më me shi në Spanjë dhe në cilat zona bie më shumë shi.

Cili është sezoni më i shiut në Spanjë?

zonat ku bie më shumë shi

Dimri klimatologjik përjeton reshjet më të mëdha në pjesën veriore të gadishullit, si dhe në zona të caktuara të rrafshnaltës jugore, Extremadura, Andaluzi dhe Ishujt Kanarie. Kjo mbulon kryesisht anën e Atlantikut të gadishullit. Përkundrazi, në bregdetin e Mesdheut, vjeshta është stina me reshjet më të larta. Sipas serisë së referencës klimatike nga 1981 deri në 2010, rajonet ku pranvera është stina më e shirave janë relativisht më të vogla.

A ka një ndryshim në modelin klimatik, veçanërisht në rajonin pirenean të Cerdanya dhe në zona të caktuara të Sistemit Iberik, ku vera, e njohur tradicionalisht për thatësinë e saj, tani përjeton reshje të bollshme të shkaktuara kryesisht nga stuhitë e verës?

A shohim një ndryshim në model? Është një pyetje që lind natyrshëm kur reflektojmë për të kaluarën. Gjatë dymbëdhjetë viteve të fundit, veçanërisht që nga viti 2006, I gjithë vendi ka përjetuar dimër më të lagësht se zakonisht në vetëm pesë raste.. Përkundrazi, gjatë së njëjtës periudhë, ka pasur shtatë vite në të cilat reshjet pranverore kanë qenë mbi mesataren. Në tërësi, duket se pranverat kanë shfaqur një tendencë më të lagësht, krahasuar me normën sezonale, krahasuar me dimrat.

Përkundrazi, majat e zakonshme të reshjeve të vjeshtës përgjatë bregut të Mesdheut kanë zgjeruar shtrirjen e tyre drejt rajoneve të brendshme të gadishullit. Në të njëjtën kohë, maksimumet klimatike pranverore që dikur ishin karakteristike për Mesetën veriore, luginën e Ebros dhe pjesën më lindore të Mesetës jugore janë ulur. Gjatë dekadave të fundit Ka pasur ndryshime të dukshme në sasinë, intensitetin dhe shpërndarjen e reshjeve gjatë gjithë vitit.

Disa vite më parë u gjendëm në një situatë që të kujtonte atë aktualen: dimri po mbaronte dhe reshjet kishin qenë minimale, me përjashtim të pjesës veriore të gadishullit. Megjithatë, ndryshe nga një vit më parë, dominimi i anticiklonit u zhduk para fundit të shkurtit. Ky ndryshim i modeleve të motit çoi në ardhjen e stuhive, duke e bërë pranverën e vitit 2018 sezonin më të lagësht në vendin tonë që nga viti 1965.

Ndryshimi i modeleve dhe parashikimeve

person me ombrellë

IPCC ka treguar se ka disa pasiguri rreth ndryshimit të modeleve të reshjeve përgjatë stinëve. Ndërsa reshjet e përgjithshme pritet të ulen gjatë gjithë vitit, shpërndarja e reshjeve mund të mos mbetet e njëjtë si sot. Duke parë përpara në pjesën e mbetur të shekullit, një ulje e reshjeve pritet në pranverë, verë dhe vjeshtë. Megjithatë, niveli i pasigurisë është shumë më i lartë për dimër krahasuar me pranverën dhe vjeshtën, megjithëse duket se dimri do të ketë uljen më të vogël të reshjeve.

Si në vendin tonë ashtu edhe në zona të caktuara të Europës, shkurti i jep lamtumirë rekorde të bollshme temperaturash. Ky muaj ka qenë jo vetëm atipik për sa i përket temperaturave brenda kufijve tanë, por ka qenë atipik edhe për Francën, Belgjikën, Zvicrën, Danimarkën, Mbretërinë e Bashkuar dhe Norvegjinë.

A është vjeshta më me shi?

shi në Spanjë

Sapo mbaron vera, shfaqen shirat e shumëpritur. Në shumë rajone, Reshjet e vjeshtës janë më të rëndësishmet dhe përfaqësojnë një pjesë të konsiderueshme të reshjeve vjetore.

Vjeshta, në rajone të ndryshme si Ishujt Balearik, gadishulli lindor, Castilla-La Mancha lindore, Komuniteti i Madridit, Aragoni verior, Castilla y León qendrore dhe zonat bregdetare të detit Cantabrian, karakterizohet nga reshje të bollshme shiu, gjë që e bën atë stina e vitit me reshjet më të mëdha. Ky model është i vërtetë në pjesën lindore të vendit, ku shirat e vjeshtës shquhen si ngjarjet më të rëndësishme vjetore të shiut. Arsyeja e këtij fenomeni mbetet një temë me interes. Ka dy metoda të ndryshme me të cilat mund të ndodhë shi.

Në Spanjë ka dy lloje të ndryshme të shiut që mund të diferencohen: reshjet ballore dhe reshjet konvektive. Brezat e reve të lidhura me stuhinë shoqërojnë ardhjen e sistemeve ballore, të cilat zakonisht lidhen me llojin e parë të fenomenit të motit. Është e zakonshme që stuhitë t'i afrohen vendit tonë nga perëndimi, me origjinë nga Atlantiku.

Galicia zakonisht përjeton rrebeshe fillestare të kësaj natyre, por ndërsa lëviz nëpër gadishull, intensiteti tenton të ulet dhe rrallë arrin në zonat lindore, dhe nëse ndodh, zakonisht është i dobët. Ne te kunderten, Zona e Mesdheut merr sasi më të mëdha uji nga reshjet konvektive ose të stuhishme.

Prania e DANA-s (që më parë quheshin pika të ftohta) dhe rrjedha e ajrit lindor të ngarkuar me lagështi janë faktorët kryesorë që nxisin reshjet në pjesën lindore të vendit, veçanërisht gjatë muajve të vjeshtës, duke e bërë atë sezonin më të shirave në këtë rajon. Duke analizuar numrin mesatar të ditëve me shi në vjeshtë, është e qartë se në Galicia dhe rajoni Kantabrian bie shi më shpesh (afërsisht gjysma e ditëve), ndërsa në jug-juglindje dhe në ishujt Kanarie zakonisht kanë më pak se 20 ditë shi, në varësi të kushteve mbizotëruese të motit. Udhëtimi fillon në mot me stuhi dhe përfundon në kushte të trazuara.

Në rajonet ku vjeshta karakterizohet nga reshje të bollshme, muajt më të lagësht të sezonit zakonisht ndodhin në shtator ose tetor, në përputhje me prevalencën e reshjeve konvektive gjatë kësaj kohe. Anasjelltas, në zonat ku reshjet ballore luajnë një rol të rëndësishëm, nëntori, muaji i fundit i vjeshtës, përjeton nivelet më të larta të reshjeve, duke shënuar fillimin e kushteve dimërore.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se cili është sezoni më me shi në Spanjë dhe ku bie më shumë shi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.