Cili është fenomeni meteorologjik i fshikëzës

Malaga

Dy ditë më parë provinca e Malagës u befasua nga një fenomen shumë tipik meteorologjik në zonën e Kantabrisë: fshikëza. Këto janë erëra të forta që mund të arrijnë deri në 60 kilometra në orë të shkaktuara nga prania e një mase ajri të ftohtë dhe të lagësht që bën që lagështia të arrijë 75%.

Fenomeni që ka ndodhur në Malaga është shumë më pak i fuqishëm se ai që ndodh në veri E gadishullit, kështu quhet mini gale.

Galet janë dukuri shumë tipike meteorologjike të zonës Kantabri dhe ato karakterizohen nga erëra të forta shoqëruar me ndryshime të papritura të temperaturave dhe stuhi të papritura. Në Malaga, ky fenomen ka qenë shumë më pak i fuqishëm pasi erërat kanë arritur 50 kilometra në orë dhe temperaturat kanë rënë nga 5 deri në 10 gradë. Kjo është arsyeja pse në zonën mesdhetare ato njihen si mini gales.

grykë

Në këtë zonë, një fenomen i tillë ndodh kur papritmas era që fryn nga perëndimi ndryshon papritmas në erën lindore. Një masë e ftohtë hyn në zonën lindore dhe mesdhetare të gadishullit duke shkaktuar erëra të tilla dhe lagështi të tillë të lartë. Si kuriozitet, duhet thënë se fjala galerna vjen nga galerina franceze dhe i referohet erës që fryn nga veriperëndimi.

Banorët e Malagës kanë jetuar dhe vuajtur gjatë këtyre ditëve dy fenomene krejtësisht të ndryshme të motit. Në fundjavë ata pësuan të ashtuquajturën terral me temperatura mbi 30 gradë dhe me një ndjesi vërtet mbytëse në të gjithë mjedisin ndërsa dy ditë më parë ata vuajtën nga mini gale me magji të forta të kohës dhe një rënie të dukshme të temperaturave. Këto janë dy fenomene shumë tipike të muajve të pranverës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.