Cili është fenomeni La Niña?

Vajza

Ju ndoshta keni dëgjuar për fenomenin meteorologjik të njohur si El Niño në vitin e kaluar. Ajo që ndoshta nuk e dini është se ekziston një fenomen krejtësisht i kundërt që merr emrin e La Niña dhe kjo zakonisht ndodh në këto data, pasi të ketë mbaruar fenomeni El Niño.

Atëherë do t'ju tregoj pak më shumë rreth La Niña dhe të efekteve që prodhon në zona të ndryshme të planetit.

Fenomeni La Niña zakonisht shkakton një rënie të mprehtë të temperaturave dhe periudha të forta të thatësirës në zonat afër Paqësorit. Zakonisht zgjat disa muaj dhe më intensivja ka ndodhur gjatë vitit 1988/1989.

Lidhur me efektet që prodhon, vlen të theksohet një intensifikim i erërave të alderit duke shkaktuar uljen e nivelit të detit në brigjet e Kolumbisë, Ekuadorit dhe Perusë. Ekziston një përqendrim i një temperature të lartë në oqeanet e zonës ekuatoriale të Paqësorit gjë që shkakton më shumë vranësira dhe reshje shiu më intensive.

Niña

Fenomeni La Niña është shumë më intensiv ndërsa zgjat më pak në kohë dhe ndikimi më i madh zakonisht ndodh në muajt e parë të këtij fenomeni. Ndryshe nga El Niño, La Niña ndodh më rrallë në intervalin 4- deri në 7-vjeçar.

Sipas informacionit më të fundit nga ekspertët e kësaj teme, fenomeni El Niño po shpërndahet ndërsa sipërfaqja e oqeanit po ftohet, Sidoqoftë, ky fakt është një tregues i mbërritjes së fenomenit të lartpërmendur La Niña. Parashikimet e ekspertëve të meteorologjisë nuk janë aspak pozitive dhe duket se La Niña mund të jetë më e keqe se vetë El Niño. Do të duhet të presim disa javë për të njohur madhësinë e këtij fenomeni plotësisht në kundërshtim me fenomenin e famshëm El Niño.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.