Cilat shtete i përket Antarktida?

tokë e ngrirë

Për shkak të të ftohtit ekstrem, mungesës së reshjeve dhe erërave të forta të vazhdueshme, Antarktida është i vetmi kontinent në Tokë pa popullsi vendase. Duke qenë kontinenti i katërt më i madh globalisht, pas Azisë, Amerikës dhe Afrikës, ky vend i dëshiruar është shumë i kërkuar nga shumë njerëz. Një territor i gjerë prej 14 milionë kilometrash katrorë është i diskutueshëm nga shtatë vende të ndryshme, secila prej të cilave pretendon pronësinë e pjesëve specifike. Kjo çon në pyetjen e,cilit shtet i përket Antarktida?

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilit shtet i përket Antarktida dhe cilët janë kandidatët për ta mbajtur atë territor.

Vendet e mundshme që pretendojnë Antarktidën

Eksplorimi i Antarktidës

Kombet fqinje përfshijnë Argjentinën, Australinë, Kilin dhe Zelandën e Re. Franca, Norvegjia dhe Mbretëria e Bashkuar pohojnë sovranitetin mbi zona specifike të Antarktidës, duke e bërë të qartë se tre vende evropiane kanë pretendime territoriale në rajon.

Në vitin 1904, Argjentina u bë pionierja në krijimin e një pranie të qëndrueshme në zonë dhe forcimin e autoritetit të saj. Baza Orcadas, e cila qëndron si stacioni shkencor më jetëgjatë në Antarktidë, ishte rezultat i kësaj përpjekjeje historike.

Kombi i Amerikës së Jugut e konsideroi zonën si një zgjerim të provincës së tij më jugore, Tierra del Fuego, së bashku me përfshirjen e Ishujve Falkland, Gjeorgjisë Jugore dhe Ishujve Sanduiç të Jugut. në vitin 1908, Mbretëria e Bashkuar pohoi pretendimin e saj në Antarktidë, duke përfshirë rajonin e pretenduar tashmë nga Argjentina, edhe pse ishujt janë nën kontrollin e saj.

Në vitin 1940, Kili pohoi pretendimin e vet territorial, duke argumentuar se ishte një shtrirje logjike e territorit të tij ekzistues. Rajoni i njohur si Antarktida Kiliane, i vendosur në Rajonin Magallanes, i cili është rajoni më jugor nga 16 rajonet e Kilit, ndan një pjesë të territorit me tokat e Antarktidës të pretenduara nga Argjentina dhe Mbretëria e Bashkuar.

Pretendimet e mbetura për sovranitet lindin nga blerjet territoriale të bëra nga eksploruesit e njohur të Antarktidës në fillim të shekullit të 1911-të. Pretendimi i Norvegjisë bazohet në ekspeditat e drejtuara nga Roald Amundsen, i cili arriti arritjen e dukshme të të qenit personi i parë që arriti në Polin e Jugut gjeografik në XNUMX.

Zelanda e Re dhe Australia i bazojnë pretendimet e tyre territoriale në Antarktidë në arritjet e Antarktidës së James Clark Ross, i cili, në emër të Perandorisë Britanike, mbolli flamurin në zonat që më vonë u vunë nën juridiksionin e këtyre dy kombeve nga Kurora Britanike, në 1923 dhe 1926Përkatësisht.

Territori i Antarktikut

Cilat shtete i përket Antarktida?

Brenda territorit të Antarktikut, Franca pohon pronësinë e saj mbi një ngastër modeste toke që u gjet fillimisht në 1840 nga komandanti Jules Dumont D'Urville. Ky rajon, i njohur si Toka Adelia, u emërua për nder të gruas së komandantit. Veçanërisht, ky territor mbetet i paprekur nga asnjë komb tjetër.

Përveç këtyre deklaratave sovrane, 35 vende të tjera, duke përfshirë Gjermaninë, Brazilin, Kinën, Shtetet e Bashkuara, Indinë dhe Rusinë, kanë krijuar baza të përhershme në kontinentin e pacenuar.

Cilat shtete i përket Antarktida?

Shkencëtarët spanjollë

Rajoni i quajtur zakonisht Poli i Jugut, i cili është shtëpia e Polit gjeografik të Jugut, është në fakt një vend që nuk i përket ndonjë entiteti specifik. Ajo ka qenë nën administrimin e një marrëveshjeje ndërkombëtare të njohur si Traktati i Antarktikut që nga viti 1961. I nënshkruar fillimisht më 1 dhjetor 1959, ky traktat përfshinte shtatë vende me pretendime sovrane, së bashku me pesë vende të tjera: Belgjika, Shtetet e Bashkuara (ku u nënshkrua marrëveshja), Japonia, Afrika e Jugut dhe Rusia.

Në mes të Luftës së Ftohtë, Traktati u krijua me objektivin për të shmangur një përshkallëzim të tensioneve ushtarake. Ai theksoi rëndësinë e mbajtjes së Antarktidës si një strehë paqësore, pa konflikte apo mosmarrëveshje ndërkombëtare. Traktati deklaronte me vendosmëri se kontinenti duhet të përdoret gjithmonë vetëm për qëllime paqësore, duke siguruar mirëqenien dhe harmoninë e gjithë njerëzimit.

Falë marrëveshjes, Pretendimet aktuale territoriale u përfunduan dhe një rezultat i rëndësishëm ishte përcaktimi i Antarktidës si një rezervë shkencore e njohur ndërkombëtarisht.

Përveç kësaj, ai vendosi një ndalim për testimin bërthamor dhe kufizoi rreptësisht çdo veprim të lidhur me ushtrinë, duke theksuar rëndësinë e bashkëpunimit në kërkimin shkencor.

Pas kësaj, Traktati ka parë përfshirjen e 42 kombeve shtesë; Megjithatë, vetëm 29 prej tyre kanë autoritetin për të marrë vendime për të tashmen dhe të ardhmen e Antarktidës., pasi ata marrin pjesë aktive në "aktivitete të konsiderueshme kërkimore".

Deri më tani, të gjithë anëtarët e paktit janë angazhuar unanimisht për të ruajtur ndalimin e çdo përpjekjeje joshkencore në Antarktidë.

Pasuria dhe fuqia

Çfarë e nxit një nivel kaq të konsiderueshëm kurioziteti në një kontinent kryesisht të mbuluar me akull? Burimet e bollshme natyrore janë ndër faktorët kryesorë që kontribuojnë në atë që shtrihet nën akull.

Sipas Matthew Teller, një filmbërës dokumentarësh dhe gazetar që ka mbuluar gjerësisht Antarktidën për BBC, gjeologët Ata zakonisht zënë pozicionet më të spikatura në bazat shkencore të kontinentit të bardhë, dhe ka një arsye specifike pas kësaj..

Ndërsa Traktati i Antarktidës ndalon rreptësisht kërkimin e naftës dhe minierave, ka ende vend për eksplorimin e këtyre burimeve për qëllime shkencore. Sipas Teller, vlerësimet e ekspertëve tregojnë se toka e Antarktikut besohet se përmban rreth 200 miliardë fuçi naftë.

Bie në sy se ia kalon shumë Kuvajtit apo Abu Dhabit. Për shkak të ndalimeve të qarta dhe kostos së tepruar të nxjerrjes, shfrytëzimi i këtyre burimeve nuk është më një opsion i zbatueshëm në kontekstin aktual.

Ndryshe nga Arktiku, i cili përbëhet kryesisht nga një oqean i ngrirë, Antarktida është një kontinent i karakterizuar nga sipërfaqja e saj e akullt në terren shkëmbor. Shtresa e akullit të Antarktidës mund të arrijë një thellësi mahnitëse prej katër kilometrash. Për më tepër, ndërtimi i platformave të naftës në det të hapur pranë bregut të Antarktidës, ku besohet se ekzistojnë rezerva të konsiderueshme nafte dhe gazi, do të ishte një detyrë shumë e shtrenjtë për shkak të ngrirjes së ujit gjatë stinës së dimrit.

Pavarësisht kësaj, Teller paralajmëron se Gjendja e ekonomisë globale në vitin 2048, kur vjen koha për të rinovuar protokollin që ndalon kërkimet e Antarktidës, është e pasigurt dhe nuk mund të parashikohet saktësisht. Sipas tij, në një situatë të tillë, një botë pa energji mund të arrijë në një gjendje dëshpërimi.

Rajoni i Antarktidës njihet se ka rezerva të mëdha burimesh të vlefshme, duke përfshirë qymyr, plumb, hekur, krom, bakër, arin, nikelin, platinin, uraniumin dhe argjendin, përveç depozitave të tij të naftës dhe gazit. Këto burime gjenden brenda shelfit kontinental të rajonit.

E rregulluar nga Komisioni për Ruajtjen e Burimeve të Jetesës Detare të Antarktikut, peshkimi i krillit dhe peshkut në Oqeanin Jugor menaxhohet me kujdes për shkak të popullatave të mëdha.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se cilat vende i përkasin Antarktidës dhe cilët janë vendet që e pretendojnë atë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.