Cilat janë vendet më të vogla në botë

Maldives

Ndër vendet që konsiderohen më të voglat në botë janë qyteti i Vatikanit, Principata e Monakos dhe Republika e San Marinos. Këto shtete të pavarura, pavarësisht nga popullsia e tyre e vogël, renditen lart në listë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë vendet më të vogla në botë dhe çfarë karakteristikash kanë.

Çfarë karakteristikash kanë vendet më të vogla në botë?

Vendet më të vogla në botë janë kombe që, megjithëse mund të jenë të vogla për nga territori, shpesh kanë karakteristika unike dhe të veçanta që i dallojnë ata ndërkombëtarisht. Edhe pse madhësia e saj gjeografike mund të jetë e kufizuar, Këto vende shpesh luajnë role të rëndësishme në aspekte të ndryshme, nga diplomacia në ekonomi dhe kulturë.

Një nga aspektet më të dukshme të vendeve të vogla është madhësia e tyre fizike. Në shumë raste, këto vende zënë zona territoriale shumë të vogla në krahasim me kombet e tjera. Vendet e vogla luajnë një rol të rëndësishëm në politikën dhe diplomacinë ndërkombëtare. Disa prej tyre janë anëtarë aktivë të organizatave ndërkombëtare si Kombet e Bashkuara dhe mund të ndikojnë në vendimet globale pavarësisht nga madhësia e tyre e vogël. Ato mund të veprojnë gjithashtu si qendra financiare dhe shërbimi, duke tërhequr investime të huaja dhe duke kontribuar ndjeshëm në ekonominë globale, siç është rasti i Andorrës.

Shtetet më të vogla në botë

Maltë

Me një sipërfaqe totale prej 316 km², ky vend mbresëlënës, i përbërë nga dy ishuj të quajtur Malta dhe Gozo, si dhe një arkipelag, Ajo strehon një popullsi prej 535.468 njerëz. Megjithatë, ky numër pritet të rritet pasi gjithnjë e më shumë njerëz magjepsen nga sharmi i këtij kombi të bukur që ndodhet në rajonin jugor të Italisë.

Pavarësisht mungesës së lumenjve, ky vend ka një rëndësi të madhe për shkak të vendndodhjes së tij qendrore në Mesdhe. Këtu është kryeqyteti më i vogël i Bashkimit Evropian, i njohur si La Veleta.

Maldives

Me një popullsi prej 520.617 banorësh dhe një sipërfaqe prej 298 km², Republika e Maldiveve përbëhet nga 1.200 ishuj, nga të cilat vetëm dyqind janë të banuara. Duhet theksuar se mban titullin si shteti më i vogël në të gjithë Azinë. Ky destinacion simpatik ka një industri të lulëzuar të eksportit të ushqimeve të detit që tërheq shumë turistë, të tërhequr nga nuancat magjepsëse të bruzës së ujërave përreth. Është një vendstrehim i kërkuar për të sapomartuarit që kërkojnë një parajsë për të festuar muajin e mjaltit, si dhe zhytësit e zjarrtë të etur për të eksploruar mrekullitë e tij nënujore.

Shën Kits dhe Nevis

Me një sipërfaqe prej 260 km² dhe një popullsi prej 47.775 banorë, Këta dy ishuj ndodhen në Detin e Karaibeve. Origjina e tyre daton që nga Christopher Columbus, i cili i pretendoi ato për Evropën. Ishulli më i madh është emëruar pas eksploruesit të njohur, ndërsa më i vogli, Nevis, e ka marrë emrin nga retë e bardha të larta që zbukurojnë majën e tij vullkanike. Në këtë rajon lulëzojnë fusha të gjera me kallam sheqeri.

Ishujt Marshall

me një popullsi prej 41.996 banorësh dhe një sipërfaqe prej 181 km², ky vend njihet si rezultat i një legjende për vizitën e kapitenit John Marshall në ishull gjatë shekullit të 5-të. Pavarësisht madhësisë së tij të vogël, ai përbëhet nga 29 ishuj dhe 1990 atole, duke e bërë atë një nga kombet më të vogla në botë. Pavarësia e saj, e arritur në vitin XNUMX, shënoi një triumf relativisht të fundit në çlirimin me sukses nga Shtetet e Bashkuara.

Lihtenshtajni

Lihtenshtajni

Me një sipërfaqe prej 160 kilometrash katrorë dhe me një popullsi prej 39.584 banorësh, ky rajon ndodhet në mes të majave madhështore të Alpeve, të vendosura midis Austrisë dhe Zvicrës. Kryeqyteti i saj është Vaduz, ndërsa qyteti i gjallë i Schaan ka numrin më të madh të banorëve. Pavarësisht trashëgimisë së pasur kulturore dhe pranisë së muzeve të artit magjepsës dhe verërave të shkëlqyera, fama e këtij destinacioni nuk vjen kryesisht nga turizmi. Në vend të kësaj, Ajo ka fituar reputacionin e të qenit një parajsë e kërkuar tatimore. Sot, ajo tërheq një mori vizitorësh që kanë një vlerësim të thellë për artet dhe kënaqen me kënaqësitë e verës.

San Marino

Republika më e qetë e San Marinos, me një popullsi prej 33.600 banorësh, zë një sipërfaqe prej 61 km² në afërsi të tokave italiane. San Marino, Borgo Maggiore dhe Monte Titano, të gjitha të njohura si Vende të Trashëgimisë Botërore, përbëjnë qendrën historike të qytetit.

Tuvalu

Me një popullsi prej 1.396 individësh, Ishujt e lashtë Ellice mbulojnë një sipërfaqe prej 26 km2. Të vendosur midis Havait dhe Australisë, këta ishuj janë të shpërndarë nëpër atole, duke i bërë banorët e tyre të humbur që varen nga burimet detare dhe marrin pjesë në tregtinë ndërkombëtare për jetesën e tyre. Në veçanti, ky komb është një nga vendet më të ndjeshme ndaj rreziqeve të ngrohjes globale.

Naurua

Nauru

Me një popullsi prej 12.780 banorësh dhe një sipërfaqe prej 21 km², ky shtet ka një histori të pasur. Ajo u ruajt si nga britanikët ashtu edhe nga Australia, dhe gjatë Luftës së Dytë Botërore ra nën pushtimin japonez. Megjithatë, në vitin 1968 ajo arriti pavarësinë nga Australia. Për momentin, Banorët e këtij shteti kanë zhvilluar gjuhën e tyre unike, të njohur si Nauruan.

Monaco

Me një popullsi prej 36.297 banorësh, ky qytet-shtet shtrihet në një sipërfaqe prej 2 km2 dhe ndodhet midis Bregut piktoresk Côte d'Azur, duke ndarë kufijtë me Italinë dhe Francën. Brenda kufijve të saj janë shumë vende tërheqëse, duke përfshirë kazinonë e famshme Monte Carlo dhe muzeun më të vjetër oqeanografik në botë, i krijuar në vitin 1910. Për më tepër, Ju mund të eksploroni kopshtet simpatike që ofrojnë pamje mahnitëse dhe të shëtisni nëpër rrugët e ngushta me kalldrëm të qytetit të vjetër.

Qytetit të Vatikanit

Vatikan

Në krye të koleksionit të kombeve më të vogla të Evropës, është një shtet i vërtetë. Me një sipërfaqe prej vetëm 0,44 km2, Ky territor i vogël është shtëpia e vetëm 519 individëve.. E themeluar në vitin 1929, ndodhet në qendër të Romës. Selia e Shenjtë mbikëqyr qeverinë e saj, me latinishten si gjuhë zyrtare. Bazilika e Shën Pjetrit dhe ndërtesat përreth zënë 70% të sipërfaqes së saj.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për vendet më të vogla në botë dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.