Cilat janë ngjarjet më të rëndësishme astronomike të vitit 2024

Cilat janë ngjarjet më të rëndësishme astronomike të vitit 2024

Vitin e ardhshëm, qiejt do të paraqesin një mori fenomenesh qiellore mbresëlënëse që do të ndriçojnë qiellin e natës në vitin 2024. Këto ngjarje të jashtëzakonshme do të magjepsin miliona vëzhgues, me një eklips total diellor dhe shira mbresëlënës meteorësh. Për më tepër, pritshmëria po rritet për shfaqjen në rritje të aurorave verbuese ndërsa dielli i afrohet maksimumit të tij diellor. Shumë njerëz pyesin veten Cilat janë ngjarjet më të rëndësishme astronomike të vitit 2024.

Në këtë artikull do të përmbledhim se cilat janë ngjarjet më të rëndësishme astronomike të vitit 2024.

Cilat janë ngjarjet më të rëndësishme astronomike të vitit 2024

Cilat janë ngjarjet më të rëndësishme astronomike të vitit 2024 për të parë

Janar 18

Në fillim të vitit, një ngjarje qiellore do të shpaloset kur Hëna dhe Jupiteri të bashkohen në qiellin e natës. Më 18 janar, planeti më i madh në sistemin tonë diellor do të tërheqë vëmendjen, i shoqëruar nga një gjysmëhënë rrezatuese. Por është mirë nëse ju mungon kjo pamje e jashtëzakonshme, pasi Jupiteri dhe Hëna do të takohen sërish më 14 shkurt, 13 mars dhe 10 prill. Këto lidhje përputhen me orbitën mujore të Hënës rreth Tokës dhe secila ofron një spektakël të ndryshëm.

8 prill

Një nga ngjarjet më të rëndësishme astronomike të vitit do të jetë padyshim një eklips total mahnitës i diellit, i cili do të tërheqë vëmendjen e miliona shikuesve në të gjithë Amerikën e Veriut pasi hëna errëson plotësisht diellin. Rruga e tërësisë, e cila përfshin fshehjen totale të diskut diellor nga Hëna, do të kalojë gjithsej katër shtete meksikane, pesëmbëdhjetë shtete amerikane, nga Teksasi në Maine, dhe pesë provinca në Kanadanë lindore.

Ky fenomen qiellor do të zbukurojë qiejt e disa qyteteve të shquara, duke përfshirë Mazatlán në Meksikë, si dhe Austin, Dallas, Indianapolis, Cleveland, Buffalo në Shtetet e Bashkuara dhe Montreal në Kanada. Faza totale e eklipsit do të fillojë në orën 18:07 UTC përgjatë bregut të Paqësorit të Meksikës. Kohëzgjatja e tërësisë do të ndryshojë gjatë rrugës, me qytetin e Torreón në Meksikë që përjeton deri në katër minuta e 28 sekonda errësirë.

Një kometë në prill

kometë dhe hënë

Një kometë kolosale e njohur si 12P/Pons-Brooks, i cili ngrihet tre herë më i lartë se mali Everest, po hyn në sistemin tonë diellor me një ritëm të shpejtë. E përbërë kryesisht nga akull, pluhur dhe gaz, kjo kometë kriovolkanike ka mahnitur astronomët me rritjen e saj të papritur të shkëlqimit, pas një serie shpërthimesh në vitin 2023. Ndërsa kometa i afrohet Diellit në mars, shkëlqimi i saj pritet të intensifikohet për shkak të forcave gravitacionale ushtruar nga ylli ynë rrezatues. Madje ka një shans që në prill, kometa të jetë e dukshme me sy të lirë menjëherë pas perëndimit të diellit, duke zbukuruar qiellin perëndimor.

Maj 4

Mos e humbisni shiun spektakolar të meteorëve Eta Aquarid në 2024, nëse jeni një entuziast i yjeve të xhiruar. Kushtet e qiellit pritet të jenë perfekte për pikun e reshjeve. Koha optimale për të shijuar pamjet më të mira do të jetë në orët e hershme të mëngjesit të 4 majit, kur gjysmëhëna në rënie nuk do të lindë pak para agimit. Kjo do të thotë se qiejt do të jenë jashtëzakonisht të errët, i cili do t'i lejojë shikuesit e yjeve të zbulojnë edhe yjet më të zbehtë.

Rrezatimi i dushit, nga ku duket se e kanë origjinën meteorët, do të vendoset pranë horizontit juglindor brenda yjësisë së Ujorit, nga e cila ka marrë emrin dushi. Për shkak të këtij pozicionimi, vëzhguesit e hemisfera jugore do të ketë një avantazh të vogël për të parë këtë ngjarje qiellore.

12 dhe 13 Gusht

Në mes të gushtit, ndodh një fenomen vjetor në të cilin planeti ynë kalon përmes një grupi mbeturinash të lëshuara nga kometa Swift-Tuttle. Kjo ngjarje është përgjegjëse për një shfaqje verbuese të yjeve që bien teksa meteorët e vegjël shpërbëhen kur hyjnë në atmosferën e Tokës. I njohur si shiu i meteorëve Perseid, Zakonisht prodhon rreth 60 yje në orë në rrethana normale. Megjithatë, ky vit pritet të jetë jashtëzakonisht spektakolar sepse piku i shiut do të përkojë me një qiell pa hënë.

Hëna gjigande në rritje do të perëndojë para mesnatës, duke krijuar kushte optimale për shikim gjatë natës dhe orëve të hershme të mëngjesit. Hemisfera veriore është veçanërisht me fat për këtë spektakël qiellor, pasi meteorët duket se vijnë nga konstelacioni i Perseut, i cili ndodhet afër horizontit për ata që banojnë në gjerësi më jugore.

Një kometë tjetër në shtator dhe tetor

A3 Tsuchinshan-ATLAS, një trup qiellor i zbuluar në shkurt 2023, ka tërhequr vëmendjen e entuziastëve të kometave. Në fillim të verës, kjo kometë do të zbukurojë qiellin e natës që mund të shijohet me teleskopët e shtëpisë. Me afrimin e shtatorit, orbita e kometës do ta afrojë atë me Diellin dhe Tokën, një ngjarje e rrallë që nuk ka ndodhur në 80.000 vjet. Astronomët parashikojnë se shkëlqimi i tij do të intensifikohet, duke e bërë atë të dukshëm edhe me sy të lirë ose me dylbi.

Shtator 17

Duke filluar nga 17 shtatori, një sërë rreshtimesh mahnitëse qiellore do të ndodhin gjatë katër muajve të fundit të vitit. Çdo muaj, Hëna dhe Saturni do të bashkohen, duke krijuar një spektakël të jashtëzakonshëm që mund të shihet me sy të lirë. Kjo ngjarje e jashtëzakonshme Ai do të zhvillohet në datat 14 dhe 15 tetor, 11 nëntor dhe 8 dhjetor. Menjëherë pas perëndimit të diellit, këto dy entitete ndriçuese do të bëhen të dukshme dhe hapësira ndërmjet tyre do të jetë e përkryer për të vëzhguar me dylbi me fuqi të ulët.

Tetor 2

vëzhgoni qiellin e natës

Njerëzit që banojnë në hemisferën perëndimore do të kenë mundësinë të dëshmojnë eklipsin e dytë diellor të vitit 2024. Pjesa më e madhe e shtegut të eklipsit unazor, i njohur gjithashtu si unaza e zjarrit, kalon Oqeanin Paqësor, duke rezultuar në dukshmëri të kufizuar nga toka. Megjithatë, shikimi fillestar i kësaj ngjarjeje të jashtëzakonshme do të ndodhë në Ishullin e Pashkëve në orën 19:07 UTC (20:07 me orën e gadishullit spanjoll). Banorët e këtij vendi do të gëzojnë një unazë të jashtëzakonshme prej 6 minutash e 23 sekondash, që nënkupton fazën kulmore të eklipsit, ku Hëna rreshtohet përballë diskut diellor, duke krijuar një unazë rrezatuese të dritës së diellit që rrethon skajet e tij.

Dhjetor 4

Hëna dhe Afërdita, respektivisht objektet e dytë dhe të tretë më të ndritshëm në qiell, do të bashkohen në një shfaqje magjepsëse. Me ndihmën e dylbive, Do të keni mundësinë të soditni këta dy trupa qiellorë krah për krah. Dhe sikur të mos mjaftonte kjo, përmes një teleskopi të vogël, Venusi do të shfaqet si një kopje simpatike në miniaturë e hënës së katërt.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për ngjarjet më të rëndësishme astronomike të vitit 2024.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.