Cilat janë erërat tregtare

mjegull

Një nga aspektet e dinamikës atmosferike janë erërat tregtare. Ato kishin një rëndësi të madhe, veçanërisht që nga shekulli i XNUMX -të falë faktit se kishte një ndikim të madh në lundrimin e anijeve me vela. Sidoqoftë, jo shumë njerëz e dinë Cilat janë erërat tregtareMe Aktualisht, ka ende shumë që inkurajohen të lundrojnë falë erërave tregtare pasi ato janë ato që ndodhin midis Ekuadorit dhe tropikëve. Ata fryjnë nga hemisfera veriore dhe nga hemisfera jugore dhe janë në zonën e njohur të konvergjencës Intertropikale.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cilat janë erërat tregtare, cilat janë karakteristikat dhe rëndësia e tyre.

Cilat janë erërat tregtare

Canary Islands

Erërat tregtare janë rryma të erës që fryjnë pothuajse vazhdimisht gjatë verës në Hemisferën Veriore dhe janë më të parregullta në dimër. Ndikimi i tij ndodh midis ekuatorit dhe tropikëve, dhe gjerësia gjeografike veri-jug arrin afërsisht 30º. Ato janë erëra mesatarisht të forta, me një shpejtësi mesatare të erës rreth 20 km / orë.

Për shkak të fuqisë së tyre jo-shkatërruese dhe stabilitetit të tyre të dukshëm gjatë verës, ato kanë një rëndësi historike sepse lejojnë ekzistencën e rrugëve të rëndësishme tregtare detare. Përveç kësaj, ata janë gjithashtu përgjegjës për të bërë të mundur kalimin e Oqeanit Atlantik duke lundruar në Shtetet e Bashkuara. I pari që krijoi një hartë të detajuar të erërave tregtare dhe musonëve ishte Edmund Halley, i cili publikoi hartën në 1686 në një studim që përdori të dhëna nga marinarët tregtarë britanikë.

Erërat e tregtisë goditje nga NE (verilindje) në hemisferën veriore në JP (jugperëndim) në pjesën e sipërme të tokës, dhe fryjnë nga SE (juglindje) në VP (veriperëndim) në fund të tokës, domethënë në hemisferën jugore. Drejtimi i prirjes së tij është për shkak të efektit Coriolis, i cili bën që rrotullimi i tokës të ndikojë në objektet në lëvizje dhe të modifikojë lëvizjen e tyre ndryshe në varësi të hemisferës në të cilën ndodhen.

Formimi i erës tregtare

cilat janë erërat tregtare dhe rëndësia e tyre

Origjina e erërave tregtare qëndron në mënyrën se si rrezet e diellit ngrohin pjesë të ndryshme të tokës në mënyra të ndryshme. Procesi i formimit të erërave tregtare përmblidhet më poshtë:

 1. Për shkak se rrezet e diellit kanë një ndikim më të madh gjatë një ndikimi të plotë, domethënë vertikalisht, ekuatori i Tokës merr më shumë nxehtësi, sesa është shkaku i ngrohjes globaleMe Sa i përket erërave tregtare, kur nxehtësia e diellit bie mbi tokën dhe ujërat e rajonit ekuatorial, nxehtësia përfundimisht do të kthehet në ajër sipërfaqësor në sasi të mëdha, duke mbinxehur kështu. Ky ajër zgjerohet dhe humbet dendësinë kur nxehet, bëhet më i lehtë dhe ngrihet.
 2. Ndërsa ajri i nxehtë ngrihet, ajri i ftohtë nga tropikët do të mbushë zbrazëtinë.
 3. Në të kundërt, ajri i nxehtë që ngrihet pranë ekuatorit lëviz drejt një gjerësie prej 30º, pavarësisht nga hemisfera në të cilën ndodhet.
 4. Në kohën kur arrin këtë pikë, pjesa më e madhe e ajrit është ftohur aq sa të bjerë në nivelin sipërfaqësor, duke formuar një lak të mbyllur të quajtur bateri Hadley.
 5. Megjithatë, jo i gjithë ajri do të ftohet përsëri. Një copë nxehet përsëri dhe rrjedh drejt baterisë Ferrer të vendosur midis 30º dhe 60º të gjerësisë gjeografike, dhe vazhdon të përparojë drejt poleve.
 6. Efekti Coriolis është shkaku që këto erëra nuk fryjnë vertikalisht por në mënyrë të zhdrejtë, dhe arsyeja pse perceptimi juaj në dy hemisferat është përmbysur pjesërisht.

Gjithashtu, pika e takimit të erërave tregtare të dy hemisferave, ose zona e vogël midis tyre, quhet ITCZ, zona e konvergjencës tropikale. Kjo zonë është shumë e rëndësishme për lundruesit sepse ka presion të ulët dhe shumë azhurnime. Shirat e dendur të dendur janë shumë të zakonshëm dhe vendndodhja e tyre e saktë po ndryshon vazhdimisht me evoluimin e masës së ajrit.

Ku jane ata

Cilat janë erërat tregtare

Siç kemi përmendur më parë, erërat tregtare krijohen në të gjithë territorin, duke përfshirë zonën midis ekuatorit dhe 30 gradë gjerësi veriore. Kjo ka prekur shumë vende. Ishujt Kanarie kanë erëra tregtare, pjesërisht për shkak të klimës së këtyre ishujve spanjollë. Në dimër, ata pothuajse nuk u prekën nga efektet stabilizuese të anticiklonit në Azore. Vendndodhja e tij pranë Tropikut të Kancerit dhe karakteristikat e tij gjeografike i japin asaj një klimë të thatë subtropikale gjatë verësEdhe pse e largët, është e ngjashme me Detin Mesdhe.

Ata gjithashtu kanë ndikime të rëndësishme në vende të tilla si Venezuela, Kili, Kolumbi, Ekuador ose Kosta Rika, të gjitha vijnë nga rajone tropikale dhe kanë klimë komplekse që shkaktojnë hyrjen e erërave tregtare. Këto ndryshojnë dukshëm sipas rajoneve gjeografike dhe stinëve specifike.

Mbani në mend se megjithëse erërat tregtare dhe musonët janë të lidhur ngushtë, ato nuk janë të njëjta dhe nuk duhen ngatërruarMe Erërat tregtare janë erëra të buta dhe mjaft të vazhdueshme të forta, ndërsa musonët janë erëra me stuhi të forta sezonale që lëshojnë sasi të mëdha të reshjeve.

Anticiklon Azores

Anticikloni në Azore i është dhënë atij emri për një arsye. Kjo ndodh sepse ai luan një rol kryesisht në rajonin e Atlantikut ku ndodhet ky arkipelag tjetër, domethënë Azoret. Në varësi të zhvendosjes së anticiklonit, ndikimi indirekt i erërave tregtare në Ishujt Kanarie mund të jetë më i madh ose më i vogël.

Në dimër, ky anticiklon është shumë afër Ishujve Kanarie. Kjo çon në stabilitet më të madh dhe më pak erëra tregtare. Prandaj, ajri i ftohtë ka pak efekt në ishujt. Ky është një nga faktorët bazë për të mbajtur një klimë të këndshme dhe të ngrohtë në sezonin e ftohtë.

Në verë, anticikloni migron mbi Azore. Sa më larg Ishujve Kanarie, aq më i madh është ndikimi i erërave tregtare. Prandaj, erërat e tregtisë verore fryjnë më shumë, kështu që temperatura nuk do të rritet në qiell.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë se cilat janë erërat tregtare dhe të ulni karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.