Cila është shesh patinazhi më i gjatë në botë?

kanali më i gjatë i akullit

Shumë njerëz pyesin veten cili është sheshi më i gjatë në akull në botë. E vendosur në Otava, Kanada, "Rideau Canal Skateway" nuk është thjesht një kanal i thjeshtë uji, por sheshi më i gjatë në akull në botë. Gjatë stinës së dimrit ajo pëson një metamorfozë të dukshme, duke u shndërruar në një korridor të gjerë akulli.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cila është shesh patinazhi më i gjatë në botë, karakteristikat dhe kërcënimet e vazhdueshme për shkak të ndryshimeve klimatike.

Cila është pamja më e gjatë e akullit në botë?

Skateway i Kanalit Rideau

Me gati 8 kilometra të pandërprera mban me krenari titullin e pistës më të gjatë të patinazhit në botë. Nga janari deri në mars, autoritetet vendore të zellshme përgatisin dhe modifikojnë me zell këtë zonë publike, duke siguruar aksesueshmërinë e saj nëpërmjet instalimit të rampave të përshtatshme aksesi dhe mobiljeve të rrugës.

Për të siguruar funksionalitetin dhe sigurinë e kësaj shesh patinazhi të pacenuar, është e domosdoshme që trashësia e akullit të jetë afërsisht 30 cm. Kjo kërkesë kërkon një periudhë prej gati 15 ditësh radhazi gjatë së cilës temperaturat variojnë ndërmjet -10 ºC dhe -20 ºC.

Brenda këtij kanali të akullt është një koleksion pikash të caktuara për të shijuar ëmbëlsira ose për t'u ngrohur me një filxhan çokollatë të nxehtë. Për më tepër, ekziston një ndërmarrje lokale e njohur si "Dunrobin Distilleries" që kujdeset për njerëzit e moshës madhore duke ofruar pije alkoolike. Edhe ata që nuk praktikojnë patinazh në akull mund të shijojnë përvojën e këtij vendi. Ata mund të bëjnë ekskursione ose shëtitje të qeta rreth periferisë së sheshit të patinazhit ose përgjatë shtigjeve që kufizojnë Kanalin Rideau, një vend i njohur dhe i mbrojtur nga UNESCO si një sit i trashëgimisë botërore.

Raportet lokale tregojnë se Kanali Rideau, një destinacion i dashur për turistët, do të qëndrojë i mbyllur për të gjithë sezonin e dimrit. Kjo është hera e parë në historinë e fundit që vizitorët nuk do të mund të shijojnë këtë mrekulli natyrore. Moti jashtëzakonisht i ngrohtë dhe i lagësht ka mbizotëruar këtë dimër, duke bërë që temperaturat të rriten mbi mesataren dhe të rriten reshjet. Për rrjedhojë, këto kushte meteorologjike kanë shkaktuar një ulje të ndjeshme të trashësisë dhe porozitetit të akullit, duke rrezikuar kështu sigurinë e kanalit.

Mbyllur për dimër të ngrohtë

shesh patinazhi natyral në akull

Për shkak të një dimri jashtëzakonisht të ngrohtë dhe të lagësht, Kanali Rideau nuk do të hapet këtë sezon. Akulli që mbulon kanalin është dukshëm më i hollë dhe më i depërtueshëm në krahasim me vitet e mëparshme. Testim i gjerë nga administratorët kanë zbuluar shtresa të rrezikshme akulli që nuk mund të përdoren nga publiku. Kjo mund t'i atribuohet dimrit të fundit, i cili ka qenë një nga më të ngrohtët në Otava në dekadat e fundit, pasi pranvera fillon zyrtarisht më 1 mars. Për më tepër, sasia e konsiderueshme e borës që ka rënë (që i kalon 2 metra) e ka vështirësuar formimin e akullit të trashë dhe fleksibël të nevojshëm për kushte optimale.

Në kundërshtim me besimin popullor, Reshjet e dendura të borës nuk i bëjnë dobi stabilitetit të sheshit të akullit. Sipas ekspertëve, pesha e borës shkakton devijime të akullit dhe rrit depërtimin e ujit lart përmes çarjeve, gjë që në fund ul elasticitetin e sipërfaqes së akullit.

Prania e reshjeve të konsiderueshme të borës ndikon negativisht në qëndrueshmërinë e akullit, duke shkaktuar rritje të infiltrimeve dhe devijimeve të ujit. Çdo vit në kryeqytet mbahet festivali “Winterlude”, por këtë herë është përballur me një situatë tjetër. Për shkak të rrethanave të përmendura më parë, festivali nuk mund të mbahej në Kanal. Në një mesazh të shpërndarë në Twitter, menaxherja e Kanalit shpreh zhgënjimin e saj që nuk mund ta hapte atë këtë dimër, pavarësisht se bëri përpjekje të konsiderueshme.

Përgatitja dhe përshtatja ndaj ndryshimeve klimatike

shesh patinazhi më i gjatë në akull në botë

NCC, në bashkëpunim me Universitetin Carleton, është duke vlerësuar dhe përgatitur në mënyrë aktive për ndikimet dhe ndikimet e ndryshimeve klimatike në akull. Konkretisht, ata po fokusohen në Skateway dhe cenueshmërinë e tij ndaj efekteve të ngrohjes globale. Përveç kësaj, ekspertët dhe studiuesit kanë identifikuar disa presione urbane me të cilat përballet sheshi i patinazhit, si rrjedhjet e ujit sipërfaqësor, depërtimi i kripës dhe nxehtësia që buron nga tubat nëntokësorë.

Ka disa ilaçe të mundshme që dalin nga ky studim: topa balte, sonda akulli, termosifonë ose teknika të përmirësuara të menaxhimit të akullit. Duke përfaqësuar një formë inovative të shkëmbimit pasiv të nxehtësisë të përdorur në rajonet e Arktikut, termosifonët punojnë duke lejuar ajrin e ngrirë të depërtojë nën themelin e një strukture dhe të rishpërndajë nxehtësinë në atmosferën e sipërme. Zbatimi i kësaj teknologjie në Skateway do të lehtësonte zgjerimin e akullit duke ftohur ujin nën sipërfaqen e ngrirë.

Një trashësi prej 30 centimetra

I njohur nga UNESCO si një sit i Trashëgimisë Botërore, shesh patinazhi masiv natyror shtrihet në një gjatësi mbresëlënëse prej 7,8 km dhe mbulon një zonë të mirëmbajtur me përpikëri prej 165.621 km2. e cila është e barabartë me 90 pista patinazhi të përmasave olimpike marramendëse me përmasa 400 m secila. Madhësia e saj e jashtëzakonshme i dha asaj një vend në Librin e Rekordeve Guinness në 2005 si shesh patinazhi më i madh natyror në akull në planet.

Që akulli të jetë i aksesueshëm për publikun e gjerë, duhet të arrijë një trashësi prej 30 centimetrash. Ky kusht plotësohet kur temperaturat vazhdimisht luhaten ndërmjet -10 dhe -20°C për dy javë. Për fat të keq, parashikimet aktuale të motit nuk janë premtuese, pasi temperaturat nuk kanë zbritur as nën -9°C ditët e fundit.

Në një deklaratë për The Guardian, Clara Harman-Denhoed, një studente, shprehu zhgënjimin si për kompanitë ashtu edhe për individët, duke theksuar praninë e afërt të ndryshimeve klimatike. Duke i bërë jehonë këtij mendimi, Ministri i Mjedisit i Kanadasë, Steven Guilbeault, Ai komentoi se ky incident shërben si një tjetër ilustrim i ndryshimeve klimatike në vend.

Për të ruajtur hijeshinë e këtij vendi, Komisioni Kombëtar i Kryeqytetit po merr masa proaktive duke nisur një sërë studimesh për përshtatjen klimatike, me synimin për të zgjatur kohëzgjatjen dhe disponueshmërinë e pistës.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë se cila është shesh patinazhi më i gjatë në botë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.