Cikli i Krebsit

Cikli i Krebsit

Nëse keni studiuar biologji në shkollën e mesme, ose jeni duke lexuar në lidhje me fitimet në masë të muskujve, me siguri keni dëgjuar për Cikli i Krebsit. Isshtë një nga fazat metabolike të frymëmarrjes qelizore aerobike që ndodh në trupin tonë. Njihet gjithashtu me emrin e ciklit të acidit citrik dhe është një fazë metabolike që zhvillohet në matricën mitokondriale të të gjitha qelizave shtazore.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cilat janë karakteristikat, hap pas hapi pjesët e ciklit krebs dhe rëndësia e tyre në një nivel të përgjithshëm.

Fazat e frymëmarrjes qelizore

mitokondria

Para se të shpjegojmë se cili është cikli i krebs, duhet të kujtojmë se si funksionon frymëmarrja qelizore, pasi që është me rëndësi jetike. Le të shohim cilat janë fazat e frymëmarrjes qelizore. Ndodh në 3 faza kryesore:

  • Glikoliza: është procesi me të cilin glukoza ndahet në pjesë më të vogla. Gjatë këtij procesi formohet piruvat ose acid piruvik i cili do të çojë në Acetil-CoA.
  • Cikli i Krebs: Në ciklin e Krebsit, Acetil-CoA oksidohet në CO2.
  • Zinxhiri i frymëmarrjes: Këtu pjesa më e madhe e energjisë prodhohet nga transferimi i elektroneve nga hidrogjeni. Kjo energji lind nga eliminimi i substancave pjesëmarrëse në të gjitha hapat e mëparshëm.

Cili është cikli i krebs

reagimet e ciklit krebs

Si funksionon frymëmarrja qelizore, e cila përfshihet në një nga hapat e këtij cikli, le të shohim për çfarë bëhet fjalë. Ne e dimë që është një cikël kompleks dhe ka funksione të shumta që ndihmojnë metabolizmin qelizor. Pa këtë cikël, të gjitha qelizat nuk mund të përmbushin funksione që janë jetike për trupin tonë. Objektivi i fundit i ciklit krebs është të jetë në gjendje të promovojë prishjen e produkteve përfundimtare të metabolizmit të karbohidrateve, lipideve dhe disa aminoacideve.

Kur hamë ushqim duhet të dimë që makroelementët kryesorë janë karbohidratet, proteinat dhe yndyrnat. Proteinat, nga ana tjetër, përbëhen nga aminoacide. Për këtë arsye, në procesin e të ushqyerit cikli i krebsit ka një rëndësi të madhe. Të gjitha substancat që futen në trup përmes ushqimit bëhen në Acetil-CoA me çlirimin e CO2 dhe H2O dhe sintezën e ATP.

Falë kësaj sinteze, këtu gjenerohet energjia që qelizat duhet të përdorin për të përmbushur funksionet e tyre. Kemi ndërmjetës të ndryshëm përgjatë të gjitha fazave të ciklit që ata përdorin si pararendës në sintezën e aminoacideve dhe biomolekulave të tjera. Falë këtij cikli ne mund të marrim energji nga molekulat e ushqimit organik. Kjo energji që marrim ne mund ta transferojmë atë në molekula për t'u përdorur në aktivitetet qelizore dhe ne mund të kryejmë funksionet tona jetësore dhe të gjitha aktivitetet fizike të ditës sonë të përditshme.

Brenda ciklit krebs gjejmë disa reaksione kimike që ato janë kryesisht të natyrës oksiduese. Të gjitha reagimet kanë nevojë për oksigjen në mënyrë që të ndodhin. Çdo reaksion kimik ka pjesëmarrjen e disa enzimave që gjenden në mitokondritë e qelizave. Të gjitha enzimat kanë karakteristikën kryesore të të qenit në gjendje të katalizojnë reaksionet kimike. Kur flasim për katalizimin e një reaksioni i referohemi aftësisë për të rritur shpejtësinë me të cilën reaksionet shndërrohen në produkte.

Hapat e ciklit krebs

reaksione kimike

Ka disa reaksione kimike gjatë këtij cikli që kërkojnë të kryhet oksigjen. Reaksioni i parë kimik është dekarboksilimi oksidativ i pirvatit. Në këtë reagim, glukoza e marrë nga degradimi i hidrateve tullac shndërrohet në dy molekula të acidit piruvik ose piruvatit. Glukoza degradohet përmes Glikolizës dhe bëhet një burim i rëndësishëm i Acetil-CoA. Dekarboksilimi oksidativ i pirvatit fillon me ciklin e acidit citrik. Ky reaksion kimik korrespondon me eleminimin e dioksidit të karbonit dhe piruvatit që gjenerohet në grupin acetil që lidhet me koenzimin A. Në këtë reaksion kimik, NADH prodhohet si një molekulë bartëse e energjisë.

Pasi të jetë formuar molekula acetil-CoA, kjo është kur cikli i kreb zhvillohet në matricën e mitokondrisë. Objektivi i kësaj pjese është të jetë në gjendje të integrojë një zinxhir oksidimi qelizor për të oksiduar të gjithë karbonët dhe të jetë në gjendje t'i shndërrojë ato në dioksid karboni. Që të ndodhin të gjitha këto reaksione kimike, prania e oksigjenit është e nevojshme në çdo kohë. Kështu, Përmendëm para fillimit të përshkrimit të ciklit Krebs rëndësinë e frymëmarrjes qelizore.

E gjitha fillon me enzimën citrate sintetazë që shërben për katalizimin e reaksionit kimik në të cilin vepron transferimi i grupit acetil tek acidi oksaloacetik që formon acid citrik dhe çlirimi i koenzimës A. Emri i këtij cikli lidhet me formimin e acid limoni dhe të gjitha reaksionet kimike që ndodhin këtu.

Reagimet e mëtejshme të oksidimit dhe dekarboksilimit ndodhin në hapat e mëposhtëm. Këto reaksione bëjnë që të formohet acid ketoglutarik. Gjatë procesit, dioksid karboni lirohet dhe formohen NADH dhe H. Ky acid ketoglutarik pëson një reaksion oksidativ dekarboksilimi që katalizohet me një kompleks enzimatik, pjesë e të cilit janë Acetil CoA dhe NAD. Të gjitha këto reagime do të çojnë në acidin succinic, NADH dhe një molekulë GTP që më pas do të transferojë energjinë e saj në një molekulë ADP që prodhon ATP.

Hapat e fundit të këtij cikli kështu ato përqendrohen vetëm në faktin se acidi sukinik mund të oksidohet për të formuar acid fumarik. Ky lloj acidi njihet me emrin fumarat. Koenzima e saj është ADF. Këtu do të formohet FADH2, e cila është një molekulë tjetër e bartësit të energjisë. Së fundmi, acidi fumarik është i pakëndshëm për të qenë në gjendje të formojë acid malik i njohur gjithashtu si malate. Për t'i dhënë fund ciklit të krebs, Acidi malik fillon të oksidohet për të formuar gradualisht acid oksaloacetik. Në këtë mënyrë, cikli rifillon dhe përsëri të gjitha reagimet që kemi përmendur ndodhin përsëri që nga fillimi.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth ciklit të krebs dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.