Charles Messier

Katalogu Messier

Sot do të flasim për një astronom i cili ishte mjaft i rëndësishëm në histori. Eshte per Charles Messier. Ai ishte i dhjeti nga 12 fëmijët që bëri martesa e Nicolás Messier dhe Francoise B. Grandblaise. Babai i tij ishte një oficer policie në principatën e Salm. Kjo bëri që familja, pavarësisht se ishte e shumtë, të jetonte e qetë. Kjo është mënyra se si Charles Messier iu përkushtua astronomisë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë biografinë e Charles Messier në mënyrë që të zbuloni se cilat ishin bëmat e tij për botën e shkencës.

në fillim

Arkivat e Charles Messier

Nga 12 vëllezërit e motrat që ishin, 6 prej tyre vdiqën para kohe. Në vetëm 11 vjeç, babai i Charles vdiq dhe ishte jetim. Vëllai i madh, në 24 vjeç, i quajtur Jacinto, mori rolin e kryefamiljarit dhe kujdesej dhe vëzhgonte arsimimin e vëllait të tij Charles. Në fillim, Jacinto donte që vëllai i tij i vogël të ishte njësoj si ai. Qëllimi ishte që ai të punonte në gjykatën e principatës.

Megjithatë, Charles fitoi një aftësi të madhe për të vizatuar dhe vëzhguar. Kjo e lejoi atë të merrte një punë në 1751 si një astronom mbretëror në marinën franceze. Në këtë punë ai jo vetëm vizatoi harta qielli, por gjithashtu bëri harta gjeografike. Këto harta ishin shumë të sakta për kohën në të cilën ishin, gjë që i bënte shefat e tyre shumë të lumtur. Një grua me emrin Delisle ishte në të 60-at e saj dhe nuk kishte fëmijë. Për këtë arsye, ai e mirëpriti Messier në shtëpinë e tij në Kolegjin Mbretëror të Francës.

Ai po punonte në një kullë vëzhgimi të Marinës Mbretërore, ku kishte zyrën e tij. Puna e parë e madhe që bëri ishte të bënte një hartë të madhe të Kinës. Imagjinoni pa asnjë lloj sateliti ose aeroplani ose ndonjë gjë që mund të fluturojë mbi të vëzhguar më mirë se çfarë është të bësh një hartë të plotë. Më vonë, ai bëri disa nga vizatimet e tranzitit të Merkurit dhe gjithashtu filloi të kryente llogaritjet dhe matjet e pozicioneve të sakta të yjeve të Sistem diellor.

Këto ishin fillimet e Charles Messier në astronomi. Shkathtësia e trajtimit që ai kishte për pajisjet astronomike dhe shikimi i tij i shkëlqyeshëm e bënë atë të bëhej një vëzhgues i shkëlqyeshëm.

Shfrytëzimet e Charles Messier

Charles Messier

Në atë kohë pritej që Kometë Halley, njoftuar nga shumë Edmund halley. Orbita e saj supozohej të kalonte përsëri pranë Tokës dhe mund të shihej. Kërkimi për këtë kometë u bë një nga përparësitë për këtë astronom. Ai iu përkushtua plotësisht asaj dhe zbuloi 20 kometa të reja gjatë gjithë jetës së tij. E para nga të gjitha ishte në 1758.

Messier së bashku me Delisle zbuluan një kometë në atë vit. Më vonë, ndërsa gjurmonin yllësinë e Taurusm ata kuptuan se ekzistonte një objekt i paqartë që dukej si një kometë. Ishte atëherë që u desh një vëzhgim tjetër për të kuptuar se ajo që ata kishin zbuluar ishte një mjegullnaja.

Vite më vonë ai rizbuloi dy kometa të reja dhe ata u emëruan 1763 Messier dhe 1764 Messier, për nder të zbuluesit dhe datës. Nën urdhrat e drejtpërdrejtë të Delisle, ai ishte në gjendje të vizatonte një hartë që tregon rrugën e Kometës së Halley në 1682. Shefi i tij kishte bërë një llogaritje të gabuar dhe kaloi 18 muaj duke kërkuar për Halet's Comet pa sukses. Të paktën kjo e ndihmoi atë të gjente një kometë tjetër të re.

Më në fund, Charles Messier ishte në gjendje të lokalizonte Kometën e Halley më 21 janar 1759. Ajo u vëzhgua në një zonë të qiellit ndryshe nga llogaritjet e dhëna nga Delisle. Ai nuk e lejoi lagjen e tij të komunikonte me gjetjen në mënyrë që ajo të mos kishte meritë. Në 1765 Delisle doli në pension, ndërsa Messier vazhdoi detyrën e tij për të vëzhguar qiellin në kërkim të yjeve të rinj endacakë.

Meqenëse instrumentet që ai përdori ishin me cilësi shumë të dobët, ai vazhdoi të gjente objekte të paqarta që i kishte gabuar për kometa. Për të mos i ngatërruar përsëri, ai e klasifikoi atë në numër dhe vuri në dukje pozicionin e tij me një përshkrim të shkurtër. Në këtë mënyrë, kur zbuloi diçka të re, ai mund të rishikonte të dhënat e shënuara për të parë nëse ishin tashmë diçka që ai e kishte nga më parë apo jo.

Objekti i tij i parë i zbuluar në konstelacionin e Demit quhet M1.

Zbulimet më të rëndësishme

Vështrimi i mjegullnajave

Fama u përhap jashtë Francës në 1768. Falë kësaj ai u pranua në Shoqërinë Mbretërore të Londrës. Më vonë Mbreti i Prusisë dha një takim në Akademinë e Berlinit falë një harte të trajektores së një komete që ai kishte bërë dhe që ai vetë e kishte zbuluar. Ai u emërua gjithashtu anëtar i Akademisë Suedeze në Stokholm.

Ai u martua me 40-vjeçaren Marie-Françoise de Vermauchampt në moshën 37 vjeç. Fatkeqësisht, jeta e tij personale filloi të vuante nga lindja e djalit të tij, pasi gruaja e tij vdiq me foshnjën e porsalindur. Në nëntor 1781 ai pësoi një aksident të rëndë kur ra në një çarje akulli. Kjo rënie i shkaktoi fraktura në këmbë dhe krah, si dhe disa brinjë të thyera. E la atë gati një vit pa qenë në gjendje të bënte vëzhgimet e tij. Më vonë ai mori studimin e tranzitit të Merkurit përpara diskut diellor.

Së fundi, Në 1784, ai botoi edicionin e tij të katërt dhe të fundit të katalogut Messier me 109 objekte të shikuara. Ai gjithashtu mori emërime nga Akademia e Shkencave e Dublinit (1784), Akademia e Stanislav, Nancy, Lorena (1785) dhe Akademia e Vergara, Spanjë (1788).

Tashmë në 1801 ai ishte pjesë e projektit të fundit në të cilin zbuloi kometën e tij të fundit të njohur si kometa Pons. Për shkak të moshës së tij, ai tashmë bëri disa vëzhgime dhe vdiq në 1815 nga një infarkt cerebral. Ai nuk mund të shërohej pasi e la pjesërisht të paralizuar dhe Ai ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Paris në moshën 87 vjeç.

Siç mund ta shihni, Charles Messier ka dhënë kontribute të shumta në astronomi dhe do të kujtohet gjithmonë. Shpresoj që ky informacion të ju ndihmojë të mësoni më shumë për këtë shkencëtar dhe të gjitha bëmat që ai bëri. Deri më sot, ajo përmendet ende në konferenca të shumta të astronomisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.