Cape Horn, rojtar i ndryshimit të klimës

Kepi ​​i Bririt

Një nga vendet e pakta të virgjra të mbetura në planet, Kepi ​​i Bririt të Kilit, e cila u shpall një Trashëgimi Botërore nga Unesco në 2005, është bërë roje e re e ndryshimit të klimës.

Në një zonë ku nuk ka pothuajse asnjë aktivitet njerëzor, ku nuk ka ndotje dhe është gjithashtu larg emetimeve industriale, në këtë cep të botës flora dhe fauna jetuan jetën e tyre pa u shqetësuar për asgjë, deri më tani.

Në majën jugore të kontinentit amerikan mund të gjejmë disa nga ujërat më të pastra dhe disa nga pyjet e gjelbërta më të gjalla në botë. Një zonë që tani për tani ka arritur t’i shpëtojë rritjes së shpejtë të popullatës njerëzore. Këtu, Ricardo Rozzi, biolog dhe drejtor i programit të ruajtjes së Biokulturës Subantarkti, është vendi ku ai ka laboratorin e tij.

Një laborator natyror, sepse siç u tha vetë ai një grupi gazetarësh që e shoqëruan për të vizituar Rezervuari i Biosferës Cabo de Hornos, »ky është një park Jurasic për hemisferën veriore» Sidoqoftë, edhe këto peizazhe kanë filluar të vuajnë efektet e ndryshimit të klimës.

Peisazhi i Kepit Horn

Temperaturat gradualisht janë duke tejkaluar mesataren 6ºC në këtë rajon, duke shkaktuar cikli jetësor i insekteve ujorë, siç janë mizat e zeza, është avancuar. Ndërsa ky vend nxehet, metabolizmi i disa specieve përshpejtohet, duke shkaktuar një shkurtim të ciklit të tyre të jetës. Kjo nga ana tjetër ka efekte në ekosistemin, veçanërisht zogjtë shtegtarë, të cilët shkuan atje për të ushqyer gjatë sezonit të çeljes së disa insekteve dhe tani zbulojnë se nuk kanë ushqim të disponueshëm.

Nga ana tjetër, megjithëse është një zonë e mbrojtur, Studiuesit nuk e dinë nëse do të jetë në gjendje t'i rezistojë pushtimit të specieve që vijnë nga veriu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.