Brezi i Orionit

Brezi i Orionit

El Brezi i Orionit është një plejadë, domethënë, një grup yjesh formon një figurë gjeometrike dhe një vijë formon një brez të veçantë. Ky grup përbëhet nga tre yje të lidhur, të quajtur Alnitak, Alnilam dhe Mintaka. Ato janë të vendosura në qendër të Orionit në formën e një gjahtari. Për grekët ky është brezi i Orionit, për arabët është gjerdani me perla. Egjiptianët mendojnë se ata janë portat e parajsës. Majat i quajnë tre gurë të sobës. Aktualisht ka tre në Meksikë dhe pjesë të tjera të Amerikës Latine Një mbret magjistar ose tre martesa.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për rripin e Orionit nga disa nga kuriozitetet e tij.

tipare kryesore

grumbull yjesh dhe galaktikash

Brezi i Orionit është një grup yjesh që i përkasin yjësisë së Orionit. Quhet rrip sepse është pjesë e imazhit të gjahtarit në Orion. Tre yjet e lidhur që përbëjnë rripin e Orionit janë të njohur në mbarë botën si Las Tres Marías ose Tres Reyes Magos, dhe emrat e tyre janë: Alnitak, Alnilam dhe Mintaka. Disa nga karakteristikat e tij janë si më poshtë:

 • Vendet ekuatoriale mund ta shohin këtë plejadë gjatë gjithë vitit.
 • Përbëhet nga tre yje, në formën e një vije të drejtë, me një rrip të lakuar të llastikut.
 • Yjet që e përbëjnë quhen: Alnitak, Alnilam dhe Mintaka.
 • Ato janë të vendosura në Rrugën e Qumështit, 915-1359 vjet dritë nga Toka.
 • I përket Orionit.

Yjet e rripit të Orionit

yjet e rripit të orionit

Këto janë yjet më të rëndësishëm në brezin Orion:

 • Alnilam: Shtë një yll blu supergjigant i vendosur në mes të tre yjeve në brezin e Orionit. Ajo ka një histori prej 4 milion vjet dhe është më e ndritshmja dhe më e largëta nga brezi. Masa e tij është 40 herë më e madhe se dielli dhe temperatura e sipërfaqes së tij është 25.000 ºC. Shtë vlerësuar se ai do të bëhet një superstar i kuq.
 • Alnitak: Ajo ka një histori prej 6 milion vjet dhe masa e saj është 16 herë më e madhe se ajo e diellit. 700shtë 29.000 vjet dritë nga ne. Temperatura e saj sipërfaqësore luhatet rreth XNUMX ° C dhe besohet se përfundimisht do të bëhet një yll supergjigant i kuq.
 • Mintaka: Starshtë një yll gjigant blu i përbërë nga dy yje binarë, është shumë i ndritshëm, me një masë 20 herë atë të Diellit dhe një temperaturë sipërfaqësore prej 31.000 ºC. Për më tepër, është ylli i vetëm që mund të vëzhgohet nga Poli i Veriut dhe i Jugut.

Brezi i Orionit ndodhet në grupin e yjeve Collinder 70 në qendër të yjësisë Orion, 915-1359 vjet dritë nga Toka. Kjo nga ana tjetër është në ekuatorin qiellor. Mund të shihet përkrah mjegullnajës së Flakës dhe Mjegullnajës së Kafshit të quajtur Alnitak. Përveç kësaj, plejada e Eridanus është afër, me Demi dhe Canor Major dhe Minor. Brezi Orion i përket yjësisë Orion, është plejadë më e rëndësishme dhe më e njohur në qiell, dhe është gjithashtu plejadë më e madhe dhe më e ndritshme në galaktikën tonë.

Historia dhe legjendat e rripit të Orionit

mjegullnaja

Ashtu si qytetërimet e tjera të lashta që i lidhën ndërtesat me Orionin, egjiptianët i përafruan piramidat e tyre në Giza me yjet e Orionit. Vorbulla e piramidës lidhet drejtpërdrejt me secilin yll. Egjiptianët besonin se brezi i Orionit ishte dera e parajsës dhe se perëndia që takoi të vdekurit ishte gjahtari nga Orioni, kështu që ata i varrosën faraonët në këto piramida.

Një qytetërim tjetër i lashtë që i lidh piramidat me yjet në brezin e Orionit është qytetërimi meksikan, i vendosur në rrënojat e Teotihuacan.

 • Tre burra të mençur: Shumë njerëz i lidhin tre yjet e brezit të Orionit me tre Njerëzit e Urtë (Melchior, Gaspar dhe Balthazar) të cilët udhëtuan nga lindja për të takuar Shpëtimtarin Jezus dhe i dhanë tre arka ari për të siguruar.
 • Tre Maritë: Yjet e brezit Orion quhen Tres Marías për nder të Marisë, Martës dhe Margot. Gjatë perandorisë La, tre gra me lëkurë të bardhë, flokë të lehta dhe sy blu arritën në bregun e Meksikës. Këto zonja u mirëpritën nga aborigjenët me lëkurë të zezë. Maria lindi një djalë të quajtur Izus. Ata u sulmuan nga admiruesit e Ra. Ishte për ta që ata ikën në Gadishullin Iberik, ku Maria krijoi Toledon dhe Marta themeluan Sara Gossa dhe Barcelonën, Margot themeloi Jatiwa.

Më vonë, Marta shkoi në brigjet e Britanisë së Madhe dhe depërtoi në kontinentin evropian, duke themeluar Berlinin, Varshavën dhe Amsterdamin derisa arriti në Moskë dhe vdiq atje. Së dyti, Maria dhe Margot së bashku me Izus themeluan një qytet të madh në rajonin e Amazonës të quajtur El Dorado. Përfundimisht, ata arritën në Iran dhe Indi, ku Margot dhe princi i perandorisë Ra kishin një djalë nga Buda ose Tao.

Mjegullnajat

Mjegullnaja Orion është një nga trupat qiellorë më të studiuar dhe fotografuar në qiellin e natës, dhe është gjithashtu një nga tiparet qiellore më të studiuara. Mjegullnajat zbulojnë shumë për mënyrën sesi u formuan yjet dhe sistemet planetare nga shembja e reve të gazit dhe pluhurit.

Mjegullnaja Koka e Kuajve është pjesë e reve më të mëdha në Orion. Shumë nga romanet e mëposhtëm përdorin mjegullnajën në formën e një reje të errët që është pak a shumë e padepërtueshme. Të tjerët imagjinojnë se ka shumë yje dhe planetë para pjesës së brendshme, veçanërisht pas mjegullnajës.

Mjegullnajë Flaka është një mjegullnajë emetimi e vendosur në yjësinë Orion. Mjegullnaja është rreth 1.350 vite drite larg Tokës dhe ka një madhësi të dukshme 2Me Mjegullnaja e Flakës zë një hark 30-minutësh të qiellit. Shtë pjesë e një rajoni të madh që formon yje, është kompleksi i reve molekulare të Orionit.

Mjegullnaja e Flakës është një grup prej qindra yjesh shumë të rinj, 86% e të cilave kanë një disk periplanetar. Anëtarët më të rinj janë të përqendruar pranë qendrës së grupit, ndërsa anëtarët më të vjetër gjenden në rajonet e jashtme.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth rripit të Orionit dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.