Breshkat e gjelbra Australiane rrezikohen nga ndryshimi i klimës

Breshkë jeshile australiane

Breshkat janë amfibë miqësorë që varen nga deti, jo vetëm për të gjetur ushqim, por edhe për të shumëzuar. Sidoqoftë, një studim nga WWF ka zbuluar se rritja e temperaturave të oqeanit që po përjeton pjesën veriore të Reefit Barrier të Madh në Australinë Lindore po kontribuon në rënien e popullsisë së breshkave të gjelbërta Australian

Arsyeja? Temperatura e inkubacionit të vezëve: sa më e lartë të jetë, aq më shumë femra do të ketë, dhe kjo është pikërisht ajo që po ndodh.

Ka rreth 200.000 breshka femra që shumohen, por ka gjithnjë e më pak meshkuj. Dhe të gjitha për shkak të një rritje të temperaturave të lidhura me ndryshimin e klimës. Shkencëtarët kapën breshka të gjelbra në Queensland veriore (Australi) për të identifikuar seksin e tyre dhe vendin ku ata folenë, si dhe testet gjenetike dhe endokrinologjike. Kështu që, ata mësuan se 86,8% e popullsisë më veriore të breshkave të gjelbra ishin femra, ndërsa në plazhet e jugut, të cilat janë më të ftohta, përqindja e femrave është midis 65 dhe 69%.

Gjëja më shqetësuese është se situata nuk duket të ndryshojë në afat të shkurtër. Sipas Dr. Michael Jensen, një nga autorët e studimit, Breshkat e gjelbra në veriun e Madh Barrier Reef kanë prodhuar më shumë femra sesa meshkuj për më shumë se dy dekada, në mënyrë që kjo popullatë të vetë-shuhet për shkak të ndryshimeve që po përjeton klima.

Breshkë jeshile në habitat

Ky studim është shumë i rëndësishëm, pasi na lejon të kuptojmë shkallën në të cilën temperaturat në rritje ndikojnë në breshkat e gjelbra Australiane, dhe në përgjithësi për ato të të gjithë botës. Shkencëtarët mund të duhet të kryejnë programe të shumimit për t'i shpëtuar ato, por të paktën nuk do të shihnim që ato të zhdukeshin.

Ju mund ta lexoni studimin këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Morena dijo

    Përshëndetje, doja të komentoja se breshkat nuk janë amfibë, por janë zvarranikë.