Benjamin Franklin

Benjamin Franklin

Gjatë historisë kemi takuar shumë njerëz që kanë arritur arritje të mëdha. Një nga njerëzit që ka arritur të humbasë gjithçka është Benjamin Franklin. Ky është një njeri që ishte një shpikës, gazetar, shtypës, politikan dhe mendimtar amerikan. Ai është një njeri për të cilin mund të ketë zili të gjithë. Ndryshe nga njerëzit e tjerë, ai iu përkushtua shumë detyrave dhe ishte aq i suksesshëm sa mund të pranohet se ai kishte një kapacitet të madh për t'u përshtatur me gjithçka. Ky është një person i cili u ngrit nga fundi dhe u bë një nga referencat në historinë amerikane.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjithë biografinë dhe bëmat e Benjamin Franklin.

Biografia e Benjamin Franklin

Biografia e Benjamin Franklin

Ky njeri është ndoshta një nga referencat më të mira që mund të keni si model. Ai është një nga njerëzit që kuptuan para së gjithash se koha është para. Falë inteligjencës, maturisë dhe përpjekjes, ju mund të arrini gjithçka që dëshironi. Kjo bëri të mundur që ai të lëvizte midis arenave të politikës dhe biznesit pa lënë pas dore pjesën tjetër të shqetësimeve të tij personale dhe dëshirën e tij për të zbuluar më shumë gjëra. Rezultati i përpjekjes dhe kureshtjes së këtij burri ishte një jetë që do të përdoret në maksimum për sa kohë që arsyeja e tij e udhëheq.

Benjamin Franklin lindi në Boston në 1706. Ky burrë nuk kishte një arsim shumë të mirë, por mori një arsimim mjaft bazë në një shkollë që e la në moshën 10 vjeç. Një e braktisur shkollën shkoi për të punuar me babanë e saj në një fabrikë qirinjsh dhe sapuni. Përveç kësaj, kjo nuk ishte puna e tij e vetme, por ai gjithashtu punoi si marinar, murator, marangoz, turner, ndër të tjera. Për të gjetur profesionin e tij, ai iu drejtua punëve të ndryshme derisa gjeti atë që dëshironte t’i kushtohej: një nxënës në shtypshkronjë.

Në shtypshkronjë ai filloi të punonte me Vëllain e tij dhe ata arritën të bënin shkrimet e para të botuara. Në këto artikuj kishte kritika të shumta ndaj politikës dhe moralit të asaj kohe. Ai konsiderohej një sipërmarrës i ri dhe mjaft ambicioz për të jetuar në hijen e Vëllait të tij. Benjamin Franklin kishte një inteligjencë të shkëlqyer dhe rutina shumë të forta pune. Ai ishte një person që nuk humbi kohë ose para. Synimi i tij ishte të krijonte shtypshkronjën e tij.

Ambiciet dhe përpjekjet

Benjamin Franklin

Ai shkoi në Filadelfia për të rritur trajnimin e tij dhe krijoi kompaninë e tij të shtypjes me një kontratë të vërtetë luksoze. Ajo ishte e dedikuar për shtypjen e parave të letrës të kolonive të Amerikës së Veriut. Ai gjithashtu u bë i famshëm për shkrimin e almanakut të varfër të Richard, ishte një lloj reviste për të cilën autori përfshinte disa referenca, këshilla për jetën, probleme matematike dhe hobi, ndër të tjera. Përveç punës në shtypshkronjë, ai iu përkushtua shkrimit të disa eseve si e tija Disertacion mbi lirinë dhe domosdoshmërinë, kënaqësinë dhe dhimbjen.

Benjamin Franklin Ai kishte një jetë plot me shumë projekte në të cilat ndërmori. Ai ishte në gjendje të krijojë milicinë vullnetare të qytetit dhe vendosi të nisë për Evropë në mënyrë që të mbrojë pavarësinë e Shteteve të Bashkuara në tokën angleze. Kjo nuk ishte puna e tij e vetme politike, pasi ai gjithashtu udhëtoi në Francë si përfaqësues zyrtar dhe nënshkroi një traktat tregtar. Thereshtë atje ku ai mori pozicionin e ministrit dhe nënshkroi traktatin që i dha fund luftës amerikane të pavarësisë. Ai ishte një person ambicioz që luftonte për të arritur qëllimet e tij dhe ai u bë një person i pabesueshëm.

Ai konsiderohej një forcë e natyrës për shkak të punës së tij profesionale dhe hobit me të cilin bënte gjëra. Ai ishte një tifoz i shkencës. Ai bëri disa studime për energjinë elektrike që e çuan atë drejt qëllimit të shufrës së rrufesë. Ai kishte disa probleme me shikimin, kështu që ai u interesua për optikën dhe kjo u shpagua kur ai shpiku lentet dyfokale. Kjo shërbeu për të shmangur ndërrimin e syzeve sa herë që duhej të shikonit nga afër ose larg.

Shpikjet dhe Filozofia e Benjamin Franklin

Një tjetër shpikje e tij ishte furra Franklin. Isshtë një lloj sobash më i sigurt sesa zjarrit tradicional. Ai gjithashtu shpiku lagështuesin, kateterin urinar fleksibël, kilometrazhin, harmonikën e qelqit dhe pendët e notit. Ai ishte gjithashtu i pari që përshkroi Rrymën e Gjirit. Të gjitha këto bëma ishin për shkak të thirrjes së tij të madhe për shkencë dhe nevojës dhe kuriozitetit për të zbuluar gjëra të reja.

Një nga frazat e Benjamin Franklin ishte se kur reflektonte për lumturinë, ai gjithashtu i tha vetes se do të jetonte jetën e tij përsëri nga fillimi në fund nëse do të mundej. Thjesht Ai kërkoi privilegjin e të qenit në gjendje të korrigjojë në një jetë të dytë disa gabime që ai kishte në të parën e tij.

Ky njeri vdiq në vitin 1790 nga pleurit. Kjo sëmundje përdori fundin e një karriere plot suksese. Sidoqoftë, nuk ka shumë shembuj të një jete të jetuar në maksimum dhe të kaluar mirë. Ai ishte një njeri shumë i lumtur dhe një nga më tërheqëset dhe shembullorët që kishte në të gjithë historinë. Dhe është që Benjamin Franklin iu përkushtua diçkaje në çdo moment të jetës së tij. Filozofia e tij mund të përmblidhet në një fjalë: pragmatizëm.

Kjo fjalë nuk i referohet asaj që përshkruan rryma filozofike, por më shumë i referohet jetës së përditshme. Filozofia e tij ishte të thithte virtytet që mund ta ndihmonin të gjente lumturinë në rezultatet që mori nga ajo që dëshironte. Disa nga virtytet e tij ishin temperancën, kursimet, këmbënguljen dhe iniciativën që e ndihmuan atë të punonte çdo ditë për të përmirësuar çdo aspekt, pa marrë parasysh sa i vogël është përparimi.

Idetë e tij gjithashtu ndihmuan në të mirën e përbashkët që nga arritja e objektivave të tij për të arritur lumturinë së bashku me ekuilibrin midis kënaqësisë dhe dhimbjes së pjesës tjetër të njerëzve. Si përmbledhje, mund të thuhet se jeta e Benjamin Franklin është shembulli i qartë i të thënëit se kur të doni, mundeni.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth biografisë dhe shfrytëzimeve të Benjamin Franklin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.