Ata zbulojnë vrimën e zezë më të madhe në Rrugën e Qumështit

vrima e zezë e Rrugës së Qumështit

Vrimat e zeza kanë tërhequr gjithmonë vëmendjen e shkencëtarëve dhe publikut të gjerë. Observatori Evropian Jugor (ESO) ka njoftuar zbulimin e vrimës së zezë më të madhe yjore të gjetur ndonjëherë në Rrugën e Qumështit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për zbulimi i vrimës së zezë më të madhe në Rrugën e Qumështit.

çfarë është një vrimë e zezë

vrimë e zezë

Një vrimë e zezë është një rajon i hapësirë-kohës ku graviteti është aq intensiv sa asgjë, madje as drita, nuk mund t'i shpëtojë tërheqjes së saj. Ai formohet kur një yll masiv shembet nën peshën e tij në fund të ciklit të tij jetësor.

Një nga aspektet më të dukshme të vrimave të zeza është singulariteti i tyre gravitacional.. Brenda rajonit të quajtur horizonti i ngjarjeve, graviteti është aq intensiv sa asgjë nuk mund të largohet, madje as drita. Kjo krijon një lloj kufiri të padukshëm përtej të cilit ne nuk mund të vëzhgojmë apo zbulojmë asgjë.

Vrimat e zeza vijnë në madhësi të ndryshme. Ato më të voglat, të njohura si vrimat e zeza primordiale, mund të kenë masën e një asteroidi, por të ngjeshen në një hapësirë ​​tepër të vogël. Nga ana tjetër, ka vrima të zeza supermasive, të cilat gjenden në qendër të shumicës së galaktikave, përfshirë Rrugën tonë të Qumështit. Këto mund të kenë masa të barazvlefshme me miliona apo edhe miliarda herë më shumë se ajo e Diellit.

Një karakteristikë kryesore e vrimave të zeza është singulariteti i tyre, një pikë me densitet të pafund ku ligjet e njohura të fizikës nuk zbatohen më. Megjithatë, singulariteti është i mbështjellë në një horizont ngjarjesh, që do të thotë se, nga jashtë, Vrima e zezë duket se ka një madhësi të kufizuar dhe të përcaktuar.

Përveç masës së tyre, vrimat e zeza karakterizohen nga rrotullimi i tyre. Nëse një yll shembet në mënyrë asimetrike, vrima e zezë që rezulton mund të rrotullohet. Ky rrotullim ndikon në strukturën e hapësirë-kohës rreth saj, duke lejuar vrimën e zezë të tërheqë materien dhe energjinë pranë saj.

Emetimi i rrezatimit nga një vrimë e zezë, i njohur si rrezatimi Hawking, është një tjetër aspekt interesant. Sipas teorisë së propozuar nga Stephen Hawking, vrimat e zeza nuk janë plotësisht të zeza, por lëshojnë një sasi të vogël rrezatimi termik për shkak të efekteve kuantike pranë horizontit të tyre të ngjarjeve.

Ata zbulojnë vrimën e zezë më të madhe në Rrugën e Qumështit

vrimë e zezë e madhe

Observatori Evropian Jugor (ESO) ka njoftuar zbulimin e vrimës së zezë më të madhe yjore të gjetur ndonjëherë në Rrugën e Qumështit. Astronomët kanë identifikuar një vrimë të zezë me një masë 33 herë më të madhe se Dielli, duke përdorur të dhëna nga misioni Gaia. Gaia, një observator hapësinor i operuar nga Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA), Ai është përgjegjës për mbledhjen e informacionit nga orbita e Tokës për të ndërtuar hartën më të detajuar dhe më të saktë tredimensionale të galaktikës sonë, Rrugës së Qumështit.

Duke përdorur të dhënat e mbledhura nga teleskopi jashtëzakonisht i madh i ESO-s dhe disa observatorë të tjerë me bazë në Tokë, shkencëtarët ishin në gjendje të konfirmonin peshën e vrimës së zezë, e cila çuditërisht është 33 herë më e madhe se masa e Diellit tonë të "lëkundjes" të ushtruar nga vrima e zezë në yllin e saj shoqërues në orbitë. Vrimat e zeza yjore lindin nga kolapsi i yjeve masive, dhe ato që janë identifikuar deri më tani brenda Rrugës së Qumështit priren të jenë mesatarisht rreth 10 herë më masive se Dielli ynë.

Zbulimi i fundit është vërtet i jashtëzakonshëm, duke tejkaluar edhe vrimën e zezë yjore më të madhe të njohur në galaktikën tonë, Cygnus X-1, e cila ka një masë vetëm 21 herë më të madhe se dielli ynë. Për më tepër, vihet re se kjo vrimë e zezë e veçantë është shumë afër Tokës, vetëm 2.000 vite dritë larg dhe banon në yjësinë Aquila. Vlen të theksohet se kjo vrimë e zezë është e dyta më e afërt e identifikuar deri më tani.

Gjatë procesit të rishikimit të vëzhgimeve të Gaia në pritje të një publikimi të ardhshëm të të dhënave, ekipi papritur u ndesh me një vrimë të zezë me masë të lartë të pazbuluar aty pranë. Kjo vrimë e zezë e sapoidentifikuar, e njohur me dashuri si Gaia BH3 ose shkurt BH3, i befasoi të gjithë. Pasquale Panuzzo, astronom në Observatorin e Parisit dhe anëtar i bashkëpunimit Gaia, i lidhur me Qendrën Kombëtare për Kërkime Shkencore (CNRS) të Francës, Ai shprehu habinë e tij për zbulimin dhe tha se askush nuk e kishte parashikuar ekzistencën e një vrime të tillë të zezë deri më tani.

Duke theksuar rrallësinë e një zbulimi të tillë në karrierën kërkimore, ai theksoi rëndësinë e këtij zbulimi. Astronomët kanë identifikuar më parë vrima të zeza masive përtej galaktikës sonë dhe kanë propozuar që ato e kanë origjinën nga shpërthimi i yjeve me elementë minimalë më të rëndë se hidrogjeni dhe heliumi. Këta yje, të cilëve u mungojnë metalet, besohet se mbajnë më shumë masë gjatë gjithë jetës së tyre, duke rezultuar në formimin e vrimave të zeza me masë të lartë pas vdekjes së tyre. Megjithatë, Deri më tani nuk ka pasur asnjë provë konkrete që vërteton një lidhje të drejtpërdrejtë midis yjeve të varfër me metal dhe vrimave të zeza me masë të lartë.

Ku ndodhet?

galaktikë e rrugës së qumështit

Sipas një deklarate nga Universiteti i Gjenevës (Zvicër), vrima e zezë e madhe ndodhet brenda konstelacionit të Shqiponjës. Ky zbulim i mrekullueshëm tejkalon të gjitha rekordet e mëparshme për madhësinë e vrimave të zeza yjore të vëzhguara brenda galaktikës sonë, pasi masa e tyre është dhjetëfish më e madhe se ajo e Diellit.

Një instrument që bie veçanërisht në sy është UVES (Ultraviolet and Visual Echelle Spectrograph) i vendosur në shkretëtirën Atacama, Kili. Qëllimi i tij është të vëzhgojë lëvizjen e saktë të më shumë se dy miliardë yjeve nëpër qiell për të matur me saktësi distancat e tyre.

Në sferën e zbulimeve të deritanishme të vrimave të zeza, komuniteti shkencor ka përcaktuar kryesisht se ato mund të kenë origjinën nga kolapsi gravitacional i yjeve, të përbërë kryesisht nga hidrogjen dhe helium me elementë minimalë më të rëndë. lIdeja që këto vrima të zeza mund të mbajnë një masë më të ulët është potencialisht tregues i krijimit të vrimave të zeza më të mëdha. Madhësia më e madhe e këtyre yjeve të mangët rezulton në krijimin e zbrazëtirave më të mëdha për shkak të bollëkut të materialit të mbetur. Për më tepër, studiuesit theksuan se deri më tani nuk kishte asnjë provë konkrete që përcaktonte një lidhje të drejtpërdrejtë midis yjeve të varfër me metal dhe vrimave të zeza.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth zbulimit të vrimës së zezë më të madhe në Rrugën e Qumështit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.