Antarktida mund të mbetet pa 25% më pak akull deri në fund të shekullit

Ajsbergët e Antarktidës

Rajonet polare, duke qenë të mbuluara me dëborë, janë vendet më të prekshme nga ngrohja globale. Si Arktiku ashtu edhe Antarktida po pësojnë ndryshime të mëdha. Në rastin specifik të Antarktidës, zonat pa akull do të zgjerohen dhe ata do të përfundojnë së bashku ndërsa shkrihet akulli.

Sipas një studimi të ri nga Divizioni Australian i Antarktikut (AAD), i cili është botuar në revistë NatyrëDeri në fund të shekullit, mund të ketë rreth 25% më pak akull në parajsën e bardhë; kjo eshte do të fitonte rreth 17.267 kilometra katrorë tokë.

Për ata që duan të udhëtojnë në Antarktidë në të ardhmen, sigurisht që do të jetë shumë më e lehtë se tani. Por, çfarë pasojash mund të ketë kjo shkrirje? Epo, më e dukshmja që të gjithë e dimë është ngritja e nivelit të detit. I gjithë ai akull që shkrihet duhet të shkojë diku, dhe padyshim që shkon në oqean.

Kah fundi i mijëvjeçarit, planeti Tokë do të jetë shumë, shumë i ndryshëm, si detet e tij ata do të jenë rritur 30 metra, dhe për 10.000 vjet nga tani, kur nuk ka mbetur asnjë borë në Antarktidë, kjo rritje do të jetë 60 metra siç shpjegohet për Agjencia e Sincit studiuesi në Institutin Carnegie fos Science (Shtetet e Bashkuara) Ken Caldeira.

Pamje e një Peisazhi Antarktik

Përveç pasojave të rënda që do të ketë për pjesën tjetër të planetit, në Antarktidë speciet vendase dhe ato invazive do të përhapen. Si gjithmonë në natyrë, do të ketë një betejë për mbijetesë, dhe padyshim që do të fitojë më i përshtaturi. Kjo do të thotë se disa nga speciet vendase mund të zhduken.

Aktualisht zona pa akull, që variojnë nga një kilometër katror deri në disa mijëra, janë zonat e shumimit për vulat dhe zogjtë e detit, por ato janë gjithashtu shtëpia e jovertebrorëve endemikë, kërpudhave dhe likeneve. Me kalimin e kohës, ata përfundimisht mund të kolonizonin të gjithë kontinentin, duke na bërë të pyesim nëse do të jetë ndonjëherë jeshile përsëri. siç ishte 50 milion vjet më parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.