Amsterdami punon seriozisht kundër ndryshimit të klimës

Amsterdami kundër ndryshimit të klimës

Të flasësh për ndryshimin e klimës dhe zgjidhjet për të qetësuar efektet e tij është sinonim i të folurit për Marrëveshjen e Parisit. Ai Samit kundër Ndryshimit të Klimës i mbajtur në dhjetor 2015 ishte një njohje e re ndërkombëtare për të njohur urgjencën që i duhet planetit zvogëlojnë dhe përmbajnë rritjen e temperaturës globale mbi 1,5 ° C.

Ky objektiv është ambicioz, megjithatë, veprimet dhe zotimet nga vendet nuk janë aq ambicioze. Sipas KB, trajektorja e rritjes së temperaturave që kemi Sot nëse gjithçka vazhdon kështu është 3,4 ° C. Dhe kjo është duke marrë parasysh që të gjitha vendet zbatojnë plotësisht masat e rëna dakord në Paris.

Veprimet për uljen e temperaturave

arkitektura e gjelbër në Amsterdam për ndryshimin e klimës

Për këtë arsye, Konferenca e Palëve mbi Ndryshimin e Klimës (COP22), e cila u zhvillua në Marrakech në nëntor 2016, u përpoq të konkretizonte këtë ndryshim të pritur të kursit në veprime efektive. Nëse jo, skenari më i mundshëm tashmë është përshkruar nga Banka Botërore si valë të paparë të nxehtësisë, një rritje në ciklonet tropikale, thatësira dhe uri dhe nivelin e detit me zhdukjen e ekosistemeve, etj.

Shtë e qartë se objektivat dhe masat duhet të ndryshojnë ose të jenë më të rrepta pasi që tani për tani nuk mjaftojnë. Të ballafaquar me ngrohjen globale dhe të gjitha efektet negative në ekosistemet dhe jetën siç e njohim ne, qytetet luajnë një rol kryesor. Shkalla aktuale e urbanizimit në qytete është e paqëndrueshme me kalimin e kohës. Kjo është arsyeja pse ndryshimi është i nevojshëm për të qenë në gjendje t'u përgjigjemi sfidave të kohës sonë, duke adresuar çështje të tilla si pabarazia, ndryshimi i klimës dhe kjo rritje e pasigurt dhe e paqëndrueshme urbane.

Ato janë aktivitetet tona të përditshme dhe të përditshme si lëvizshmëria, transporti i produkteve të konsumit dhe ushqimit, ngrohja, shfrytëzimi ose transporti i lëndëve djegëse fosile, etj. Allshtë e gjithë kjo që kontribuon në emetimet e CO2 që përshpejtojnë ndryshimet klimatike. Sipas të dhënave të KB, ndotja urbane në qytete kontribuon në gati 3,4 milion vdekje të parakohshme në të gjithë botën. Kjo pasi ndotja e mjedisit rrit mundësinë e vuajtjes nga sëmundjet e frymëmarrjes dhe kardiovaskulare.

Amsterdami bën detyrat e shtëpisë

ndryshimi i klimës në Amsterdam dhe qëndrueshmëria

Forshtë për të gjithë sa më sipër që Amsterdami ka filluar të zbatojë masa që synojnë një qëndrueshmëri më të madhe urbane. Një nga aspiratat e saj të mëdha për çështjet e ndotjes dhe ndryshimit të klimës është që ai synon, deri në vitin 2050, të jetë një qytet krejtësisht i lirë nga emetimet e CO2.

Ndër masat që po kryhen për të arritur këtë qëndrueshmëri janë:

  • Programi "Ajri i Pastër 2025" synon të një lëvizshmëri e qëndrueshme që eliminon emetimet e CO2 që lidhen me transportin, si publik ashtu edhe veçanërisht privat. Isshtë planifikuar gjithashtu që gradualisht të zëvendësohen autobusët me motor dizel me modele me emisione zero dhe të rritet numri i automjeteve elektrike. Mbështetja për zëvendësimin privat të automjeteve elektrike do të promovohet gjithashtu me plane për të mbështetur individët dhe kufizime për automjetet e benzinës dhe naftës. Automjetet më ndotëse do ta shohin qasjen e tyre të kufizuar në zona të ndryshme në mënyrë progresive siç po bën Madridi Plani i Manuela Carmena.
  • Energjia e pastër dhe e qëndrueshme do të promovohet me një kalim nga përdorimi i qymyrit dhe gazit natyror në përdorimin e burimeve të ripërtëritshme. Kështu, në vitin 2050 Isshtë synuar të ketë eliminuar përdorimin e gazit natyror në të gjithë qytetin për ta bërë atë një zonë pa emisione CO2. Në katër vitet e ardhshme, pritet që rreth 100.000 shtëpi mund të përfshihen në një rrjet të ri të ushqyer me energji të pastër, e cila do të merret duke djegur mbeturinat, duke përdorur energjinë e mbetur nga industria, energjia gjeotermale, gazi jeshil (që lëshojnë substanca organike të tilla si plehu organik ose mbeturinat bimore), ose përdorimi i paneleve diellorë.
  • Planet e ndërgjegjësimit mjedisor dhe arsimit. Kjo është e një rëndësie jetike për të përmirësuar cilësinë e ajrit urban. Një projekt i quajtur TreeWifi në të cilën përpiqet të motivojë fqinjët për të ruajtur ajrin e pastër të rrugëve në këmbim të internetit falas. TreeWifi po vendos shtëpitë e birrës në pemët e qytetit me një sensor për të matur cilësinë e ajrit dhe një router WiFi me një lidhje interneti. Kështu, për sa kohë që nivelet e ndotjes dhe cilësia e përgjithshme e ajrit mbeten brenda kufijve të rekomanduar, çatia e shtëpisë së birrës do të shkëlqejë jeshile dhe fqinjët do të kenë WiFi falas. Nëse jo, çatia e shtëpisë do të bëhet e kuqe dhe router do të ndërpresë lidhjen e internetit.

Siç mund ta shihni, Amsterdami po bën mirë detyrat e shtëpisë dhe qytetet e tjera të botës gjithashtu duhet ta bëjnë atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.