Amerika mund të mbarojë nga akullnajat deri në fund të shekullit

Akullnajat në parkun e Shteteve të Bashkuara

Ndërsa Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, është skeptik për ngrohjen globale, akullnajat e vendit të tij po shkrihen. Nga 150 akullnajat që ekzistuan në Glacier Park në Montana në fund të shekullit të XNUMX-të, sot ka vetëm 26 të cilat kanë humbur 85% të masës së tyre të akullit në gjysmëshekullin e fundit.

Zhdukja totale e tij është afër, aq sa ne mund ta shpërndanim këtë lajm të trishtuar në vetëm disa vjet.

Studimi i akullnajave është shumë i rëndësishëm, pasi ato janë barometra të qëndrueshëm të ndryshimeve afatgjata në Tokë pasi nuk reagojnë ndaj tendencave vjetore të klimës. Në lidhje me këtë, studiuesi i Studimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara (USGS) Daniel Fagre, tha se "ju e dini që ekziston një prirje afatgjatë kur të gjithë akullnajat shkrihen ose rriten njëkohësisht".

Parku i akullnajave prej 4100 kilometrash katrorë ka akullnajat që datojnë më shumë se 12.000 vjet. Akullnajat që po zhduken si rezultat i rritjes së temperaturës në planet dhe rritjes së frekuencës së reshjeve të ujit para dëborës në park.

Akullnajat e Montanës

Sipas gjeologëve, Shtetet e Bashkuara ka të ngjarë të humbasin të gjithë akullnajat e saj deri në fund të shekullit, duke lënë vetëm ato në Alaskë, të cilat janë mbi paralelen e 48. Ndërkohë, Presidenti Trump duket se injoron paralajmërimet nga shkencëtarët, të cilët planifikojnë të tërhiqen nga Marrëveshja e Klimës së Parisit për ndryshimin e klimës.

Presidenti beson se rregulloret mjedisore janë një frenim në zhvillimin ekonomik, kështu që ai ka filluar rishikimin e masave të kontrollit të emisioneve të miratuara nga Barack Obama, i cili premtoi të ulë emetimet midis 26 dhe 28% në lidhje me nivelet e 2005.

Për të zbuluar më shumë, bëj klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.