Amerika Latine duhet t'i përshtatet ndryshimit të klimës

Amerika Latine duhet t'i përshtatet ndryshimit të klimës

Ndryshimi i klimës dhe rritja e temperaturave në një nivel global është diçka që prek çdo vend në botë në një mënyrë apo në një tjetër. Në Amerikën Latine, përveç ndryshimeve të mëdha shoqërore dhe teknologjike që pësojnë vazhdimisht, Latinos që janë nën 30 vjeç kanë një ndryshim të rëndësishëm të përbashkët me pjesën tjetër: ata nuk kanë jetuar një muaj të vetëm të jetës së tyre me një temperaturë nën Temperaturat Mesatare regjistruar në shekullin e XNUMX-të.

Rritja e temperaturave globale po bëhet gjithnjë e më e prekshme dhe shumë njerëz po përshtaten dhe të tjerët jo aq shumë. Si ndikon e gjithë kjo te banorët e Amerikës Latine?

Rritja e temperaturave globale

përmbytjet në Amerikën Latine

Latinët nën 30 vjeç kanë jetuar në një planet që është duke u ngrohur vazhdimisht që kur kanë lindur. Temperaturat mujore të regjistruara që nga viti 1985 po rriten vetëm mbi mesataren mujore të shekullit të XNUMX-të. Dhe është se ngrohja globale po bëhet më e theksuar dhe e pashmangshme për shkak të aktiviteteve njerëzore dhe emisioneve të mëdha të gazrave serë që lëshohen në atmosferë çdo ditë.

Ndërsa muajt dhe vitet përparojnë, hendeku midis temperaturave mesatare mujore të regjistruara në shekullin 2016 dhe mesatares aktuale është pasojë dhe thyej rekorde gati muaj pas muaji. Në fakt, 1880 ka qenë një nga vitet më të nxehta të regjistruara ndonjëherë që kur matjet e temperaturës janë marrë që nga viti XNUMX.

Në mënyrë që të përpiqen të ndalojnë këtë tendencë për të rritur temperaturat mesatare gjithnjë e më shumë, Amerikanët Latine kanë nënshkruar Marrëveshjen e Parisit në të cilën është provuar që temperaturat globale të mos arrijnë një rritje prej më shumë se 1,5 gradë mesatarisht.

Amerika Latine do të përjetojë ngrohje globale më të madhe

thatësira në Amerikën Latine

Marrëveshja e Parisit përpiqet të mos rrisë temperaturat mesatare, megjithatë, edhe nëse përpiqemi t'i mbajmë ato si tani ose t'i ulim ato pak, ata do të duhet të përshtaten me klimën e re, efektet e së cilës tashmë janë duke u provuar në të gjithë rajonin, me një rritje të 0,87, XNUMX gradë nga mesatarja botërore e parë në maj të këtij viti.

Sipas Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA), që nga viti 2014, rajoni ka përjetuar thatësira në të gjithë Karaibet, Amerikën Qendrore dhe në Bolivi, të shkaktuara nga pak shi dhe nga fenomeni El Ni Elo. Përveç kësaj, rreth 3,5 milion njerëz jetojnë në kushte të pasigurisë ushqimore për shkak të humbjes së të korrave të tyre.

Siç e dimë, ndryshimi i klimës rrit frekuencën dhe intensitetin e ngjarjeve ekstreme të motit, të tilla si thatësira dhe përmbytje. Në këtë pothuajse, në vetëm tre javë ekuivalenti i gjysmës së reshjeve vjetore në prill 2016 ra në Haiti. Kjo shkaktoi përmbytje të mëdha dhe preku më shumë se 9.000 familje. Përveç kësaj, përmbytjet shkaktuan rrëshqitje dheu që prekën më shumë se 411.000 njerëz në Argjentinë, Ekuador, Bolivi, Brazil, Paraguai, Peru dhe Uruguaj.

Siç mund ta shohim, Latinos jo vetëm që përballen me temperatura gjithnjë e më të nxehta, por ata gjithashtu përjetojnë dhe vuajnë mizoritë e shkaktuara nga ngjarjet ekstreme të motit. Humbja e pasurisë, dëmtimi i të korrave, dëmtimi i ekonomisë dhe humbja e jetës, të gjitha këto të shkaktuara nga ndryshimi i klimës. Gjëja më e keqe është se ka ende njerëz në botë si presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, të cilët nuk besojnë se ndryshimi i klimës ekziston dhe se është një shpikje e kinezëve për të fituar konkurrencë.

Për ekspertët e Bankës Botërore, është e qartë se Amerika Latine do të jetë një nga rajonet më të prekura nga ndryshimi i klimës, veçanërisht nëse bota nuk arrin të mbajë ngrohjen globale nën një mesatare prej 2 gradësh. Duhet gjithashtu të merret parasysh se rreth 14 milion njerëz jetojnë në zona afër 5 metra mbi nivelin e detit dhe me rritjen pasuese të nivelit të detit, ata mund të preken nga përmbytjet dhe humbja e tokës dhe shtëpive në të ardhmen e afërt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.