Alpet Zvicerane

alpet zvicerane me dëborë

Një nga sistemet më të famshme malore në botë, i vendosur në Evropë, janë Alpet ZviceraneMe Konsiderohet vargu më i gjatë malor në të gjithë Evropën dhe shtrihet në 8 vende. Kalon nëpër Austri, Francë, Gjermani, Monako, Zvicër, Slloveni, Itali dhe Lihtenshtajn. Këto male zënë një vend të rëndësishëm në gjeografinë e këtyre vendeve, dhe shumë kultura kanë origjinën në këtë varg malor.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat, origjinën dhe gjeologjinë e Alpeve Zvicerane.

tipare kryesore

Alpet Zvicerane

Peizazhi malor ka një bukuri mahnitëse dhe ka formësuar kulturën e shumë vendeve. Këto peizazhe shfaqen në shumë male dhe qytete në rajon dhe janë bërë një destinacion shumë i popullarizuar turistik. Këto zona performojnë aktivitete për ski, alpinizëm dhe shëtitje, dhe marrin më shumë se 100 milionë turistë çdo vit.

E para ndodhet gjeografikisht në një hark prej më shumë se 800 kilometrash në Evropën juglindore. Shtrihet nga rajoni i Mesdheut në rajonin e Adriatikut. Konsiderohet si thelbi i sistemeve të tjera malore si Karpatet dhe Apeninet. Ndër të gjitha malet e tij, ne mund të gjejmë Matterhorn, Masivin Monte Rosa dhe Dom. Mont Blanc është maja e tij më e lartë, dhe Matterhorn është ndoshta më i njohuri për formën e tij. Të gjitha këto karakteristika i bëjnë Alpet Zvicerane të konsiderohen si një nga sistemet më të famshme malore në botë.

Origjina e fjalës Alpe tani është e qartë. Mund të vijë nga Celtic, që do të thotë e bardhë ose e gjatë. Fjala vjen drejtpërdrejt nga Alpet Latine, duke kaluar në frëngjisht. Nga Paleolitit të vonë e deri më sot, e gjithë zona e Alpeve ka qenë një vend ku u vendosën shumë grupe etnike. Në testament mund të shihni se si krishterimi ka përparuar në Evropë dhe disa manastire janë krijuar në mal. Disa prej tyre janë ndërtuar në terren më të lartë dhe fshatrat mund të rriten rreth tyre.

Historia na thotë se për të hyrë në rajone dhe vende të tjera fetare, Alpet zvicerane u konsideruan si një pengesë e pakapërcyeshme. Për shkak të shumë ortekëve dhe vendeve misterioze, ato konsiderohen gjithashtu vende të rrezikshme. Më vonë në shekullin XIX, teknologjia mund të lejojë eksplorimin dhe kërkimin.

Gjeologjia e Alpeve Zvicerane

Alpe

I gjithë sistemi malor i Alpeve është më shumë se 1.200 kilometra i gjatë dhe ndodhet tërësisht në kontinentin evropian. Disa maja janë më shumë se 3.500 metra mbi nivelin e detit dhe ka më shumë se 1.200 akullnajaMe Niveli i borës është rreth 2400 metra, kështu që ka shumë vende për turizmin e borës. Majat janë të mbuluara përgjithmonë me dëborë, duke formuar akullnajat e mëdha, dhe lartësia mbetet mbi 3.500 metra. Akullnaja më e madhe njihet me emrin Aletsch.

Konsiderohet bërthama e sistemeve të tjera malore, siç është ajo para-Alpine ku ndodhet blloku malor Jura. Disa pjesë të vargmaleve shtrihen në Hungari, Serbi, Shqipëri, Kroaci, Bosnjë dhe Hercegovinë dhe pjesë të Malit të Zi.

Nga pikëpamja gjeologjike, ne mund ta ndajmë këtë varg malor në një pjesë të mesme, një pjesë perëndimore dhe një pjesë lindore. Në secilën nga këto seksione në nënseksione ose nëngrupe të ndryshme të maleve. Gjeologjikisht, ne gjithashtu mund të dallojmë Alpet e Zvicrës Jugore, të cilat ndahen nga rajonet e tjera nga luginat e Valtelina, Pusteria dhe Gailtal. Në jugperëndim janë Alpet Detare pranë Detit Mesdhe, duke formuar një kufi natyror midis Francës dhe Italisë. Në fakt, Dihet mirë se Mont Blanc shtrihet midis Francës dhe Italisë dhe ka akullnajën më të gjatë në Francë. Pjesa perëndimore e këtij vargmali shtrihet në Zvicrën jugperëndimore.

Disa nga lumenjtë kryesorë në Evropën kontinentale, të tilla si Rhone, Rhine, Hainaut dhe Delaware, burojnë ose rrjedhin përmes Alpeve dhe derdhen në Detin e Zi, Mesdheun dhe Detin e Veriut.

Origjina dhe formimi i Alpeve Zvicerane

vargmali evropian

Duke pasur parasysh madhësinë e vargut, formimi i tij është pjesë e një sekuence mjaft komplekse të ngjarjeve gjeologjike. Ekspertët gjeologjikë besojnë se do të duhen gati 100 vjet për të kuptuar ashpërsinë e të gjitha ngjarjeve gjeologjike që çojnë në Alpet Zvicerane. Nëse e kthejmë në origjinën e tij, ne mund të shohim se e para u formua për shkak të përplasjes midis pllakës euroaziatike dhe pllakës afrikaneMe Këto dy pllaka tektonike kanë shkaktuar paqëndrueshmëri në terren dhe lartësi. Procesi kërkon dy ose më shumë për të përfunduar, duke mbuluar një periudhë kohore që zgjat miliona vjet.

Shtë vlerësuar se të gjitha këto lëvizje orogjene përfundimisht filloi rreth 300 milion vjet më parëMe Pllakat tektonike filluan të përplasen në Kretakun e vonë. Përplasja e këtyre dy pllakave tektonike shkaktoi mbylljen dhe nënshtrimin e shumicës së terrenit që korrespondon me Oqeanin Tethys të vendosur midis dy pllakave. Mbyllja dhe nënshtrimi ndodhën në Miocen dhe Oligocen. Shkencëtarët kanë qenë në gjendje të identifikojnë lloje të ndryshme shkëmbinjsh që i përkasin dy pllakave të kores, kjo është arsyeja pse doli të ishte mjaft e fortë për të ngritur tokën dhe për të formuar këtë varg malor. Ata gjithashtu arritën të gjejnë disa pjesë të shtratit të lashtë të detit që i përkasin oqeanit Tethys.

Flora dhe Fauna

Objektivi kryesor i turizmit është flora dhe fauna përveç peizazheve të bukura. Ka ekosisteme natyrore të tilla si shkëmbinj të pjerrët, lugina, kullota të gjera, pyje dhe disa shpate të pjerrëta. Shkrirja e akullnajave ka formuar disa liqene dhe sipërfaqja e ujit është e qetë, gjë që favorizon zhvillimin e florës dhe faunës.

Ka shumëllojshmëri të madhe në këto vende. Disa lloje tipike alpine janë dhitë malore ose dhitë e egra. Ka kafshë të tjera të tilla si antilopat, marmotat, kërmijtë, tenjat dhe jovertebrorët e tjerë. Pasi ujqërit, arinjtë dhe rrëqebulli u përjashtuan për shkak të kërcënimeve njerëzore, ata po kthehen në Alpet Zvicerane. Për shkak të mbrojtjes së disa hapësirave natyrore, bëhet më e jetueshme për ta.

Në florë gjejmë shumë kullota dhe pyje malore, me shumë pisha, lisa, bredha dhe disa lule të egra.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë për Alpet Zvicerane dhe karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.