Akullnaja e ishullit Pisha të Antarktidës pëson një rrëshqitje të madhe

shkrij antarktikun

Akullnaja e ishullit Pine, e vendosur në akullnajën Antarktik, është një nga dy akullnajat më të paqëndrueshme. Damshtë diga më e madhe akullnajore në zonë, dhe ky 23 shtator pësoi një këputje të madhe. 267 km katrore sipërfaqe u shkëputën, rreth 4 herë më i madh se Manhatani. Sipas Stef Lhermitte, profesor i Gjeoshkencës dhe Matjes në distancë në Universitetin Teknik të Delft, Hollandë, ajsbergu gjigand duket se më vonë u fut në ishuj të shumtë të akullit pasi ishte i shtrirë nëpër Oqeanin Antarktik.

Ngjarja është rezultat i një kolapsi të brendshëm në akullnajë. Ishulli i Pishave është një nga dy akullnajat që studiuesit thonë se janë më të prirur për përkeqësim të shpejtë, duke sjellë më shumë akull nga brenda shtresës në oqean. Çdo vit akullnaja humbet 45.000 milion ton akull. Që nga viti 2009, tashmë ka pasur dy rrëshqitje masive të dheut të këtij akullnaje. Një në 2013 dhe një në 2015. Ajo është gjithashtu përgjegjëse për një të katërtën e shkrirjes totale të Antarktidës.

Çfarë mund të presësh nga gjithë kjo shkrirje?

Për muaj me radhë, studiuesit kanë paralajmëruar tashmë për rrezikun e një rrëshqitje toke si ajo që ndodhi. Shkrirja e akullnajës mund të përmbytë brigjet në të gjithë botën. Duke marrë parasysh që Poli i Jugut, Antarktida, përmban 90% të akullit në botë, përveç 70% të "ujit të freskët" në Tokë, vlerësohet se shkrirja e tij e plotë do të rrisë nivelin e detit me 61 metra. Eshtë e panevojshme të thuhet, kjo do të ishte një katastrofë.

Nuk mund të ndodhë brenda natës. Shkrirja po zhvillohet gradualisht, por e vazhdueshme, nuk ndalet. Gjatë gjithë vitit, në sezonin e ftohtë ngrin, dhe në sezonin e ngrohtë shkrihet. Problemi është se shkrihet më shumë se akulli që prodhon dhe nuk ndalet së shkuari në më shumë, duke na lënë ngjarje të tilla si lajmet në dorë. Fakti është se ngrohja globale po ndikon drejtpërdrejt, dhe megjithëse temperatura mesatare e Antarktikut është -37ºC, shkrirja jo vetëm që është graduale, por është gjithnjë e më progresive.

Përtej implikimeve që kjo mund të ketë në rritjen e nivelit të detit, nuk mbaron këtu. Ai do të modifikojë rrymat ujore oqeanike, duke prekur atë që njihet si "brezi transportues oqean".

Rripi i transportuesit të oqeanit në rrezik

Ky brez i shkëlqyeshëm është një rrymë e madhe e ujërave të oqeaneve që ushtron një rishpërndarje të temperaturave. Uji i ftohtë shkon në ekuator, ku nxehet. Sa më e lartë të jetë temperatura, aq më pak peshë ka dhe sa më e lartë të rrjedhë uji në këtë rrjedhë. Sa më e ulët të jetë temperatura, aq më e ulët udhëton. Ky ndryshim i temperaturave gjithashtu kontribuon në jetën në oqeane, dhe se zona të caktuara tokësore mund të shijojnë klimat e caktuara.

Me shkrirjen totale të poleve, rripi transportues i oqeanit zhduketceria. Rrymat do të preken, madje edhe erërat. Një nga pasojat e para që do të ndodhte nëse do të ndalet, do të ishte të shohim se si koralet vdesin. Rëndësia që ata kanë në ekosistemet e mëdha detare do të kishte një ndikim shkatërrues në jetë. Do të ishte rezultat i efektit domino, pasi koralet janë baza e jetës për shumë organizma të tjerë, madje edhe e simbiozës me organizmat e tjerë. Marzhi që ata kanë të përshtatshmërisë ndaj ndryshimeve të temperaturës është shumë i vogël. Kështu që habitati i tyre gjithmonë lëkundet midis një temperature të ujit të paktën 20ºC dhe një maksimumi 30ºC.

shkrirja e shkaktuar nga ndryshimi i klimës dhe rritja e temperaturave globale

Nuk do të ishte hera e parë që ka ndodhur, dhe këtu hapen shumë debate nëse është efekti i ngrohjes globale i shkaktuar nga njeriu, apo i ciklit vetjak të planetit. Herën e fundit që ka të dhëna për këtë fenomen ishte 13.000 vjet më parë. Në fund, mund të jetë cikli i planetit dhe qeniet njerëzore e kanë përshpejtuar atë, duke lënë gjurmët e tyre. Sidoqoftë, diçka që dihet është se qenia njerëzore po ndikon në të gjithë globin. Ka gjithnjë e më pak diskutime përballë kaq shumë provave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.