Akullnaja Totten po shkrihet me një shpejtësi më të shpejtë

akullnaja antarktike totten

Akullnaja Totten është më e madhja në Antarktidën lindore dhe shkrirja e saj po përshpejtohet për shkak të erërave të rritura në Oqeanin Jugor. Me ngrohjen globale, akullnajat polare po shkrihen me një shpejtësi gjithnjë e më të përshpejtuar dhe nëse kësaj i shtojmë erërat që i çojnë drejt ujërave më të ngrohta, shkrirja e tyre do të ndodhë më shpejt.

A doni të dini gjendjen e akullnajës Totten?

Akullnaja e shkrirë shkrihet më shpejt

akullnajë totten

Programi Australian Antarktik po monitoron vazhdimisht gjendjen e akullnajave Antarktik. Akullnaja Totten është më e madhja në Antarktidën lindore dhe shkrirja e tij është gjithnjë e më e theksuar, për shkak të erërat po fryjnë më fort dhe po shtyn drejt ujërave më të ngrohtë të vijës bregdetare të Antarktikut që depërtojnë nën pjesën lundruese të akullnajës.

Depërtimi i vazhdueshëm i ujërave më të ngrohtë në pjesën lundruese të akullnajës e bën atë të shkrihet më shpejt. Ky përfundim bazohet në kombinimin e imazheve satelitore, të dhënave të erës dhe vëzhgimeve oqeanografike. Shtë e qartë se si pjesa e poshtme po shkrihet më shpejt dhe përshpejton lëvizjen e akullnajës drejt oqeanit.

“Puna jonë ofron prova të lidhjes mekanike në transmetimi i nxehtësisë nga atmosfera përmes oqeanit në akull ”, tha një nga studiuesit, David Gwyther, nga Universiteti i Tasmanisë, në një deklaratë.

Për shkak të ndryshimit të klimës, shpejtësia e erërave ndryshon në Oqeanin Jugor dhe kjo parashikohet të rritet gjithnjë e më shumë, prandaj akullnaja Totten do të shkrihet më shpejt, duke kontribuar në rritjen globale të nivelit të detit.

Erë më e fortë dhe ujëra të ngrohtë

Faktorët që ndikojnë në shkrirjen e akullnajave janë era dhe temperatura e ujit. Në periudhat kur era është më e fortë, uji sipërfaqësor largohet dhe zëvendësohet me ujë më të thellë dhe të ngrohtë, kështu që kur prek akullnajat, përshpejton shkrirjen e tyre.

Akullnaja kullon 538.000 kilometra katrorë në Antarktidën lindore dhe hedh 70.000 miliardë ton akull çdo vit, sipas shënimit të Divizionit Australian të Antarktikut.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.