AI që zbulon asteroidë të rrezikshëm

Ai që zbulon asteroidë të rrezikshëm

Tema e inteligjencës artificiale (AI) është bërë një pikë e madhe polemike në shoqërinë e sotme, me shumë diskutime dhe debate rreth saj. Shumica e njerëzve që përdorin AI pajtohen se shumë aplikacione të saj duhet të rregullohen. Megjithatë, nuk mund të mohohet se kontributet e tyre janë gjithnjë e më të rëndësishme. Deri në atë pikë sa ka një AI që zbulon asteroidë të rrezikshëm.

Në këtë artikull do të shpjegojmë gjithçka që duhet të dini rreth AI që zbulon asteroidë të rrezikshëm.

çfarë është një asteroid

asteroidet dhe toka

Për fat të mirë, inteligjenca artificiale nuk ka shtuar asnjë ndërlikim në rutinën tonë të përditshme. Në fakt, shkencëtarët e kanë përdorur atë për të mbrojtur jetën në Tokë. Kohët e fundit, Një algoritëm arriti të identifikojë për herë të parë një asteroid të konsideruar të rrezikshëm për planetin tonë.

Një asteroid është një lloj objekti qiellor që gjendet në hapësirë, zakonisht rrotullohet rreth Diellit.Këto objekte janë më të vegjël se planetët, por më të mëdhenj se meteoroidet, të cilët janë fragmente edhe më të vogla. Asteroidët përbëhen kryesisht nga shkëmbinj dhe metale dhe variojnë në madhësi nga disa metra deri në disa qindra kilometra në diametër.

Ato gjenden kryesisht në brezin e asteroidëve, i cili Është një rajon i sistemit diellor që ndodhet midis orbitave të Marsit dhe Jupiterit. Megjithatë, asteroidët mund të gjenden edhe në pjesë të tjera të sistemit diellor, duke përfshirë orbitat afër Tokës. Këta asteroidë afër Tokës janë me interes të veçantë për shkencëtarët dhe astronomët pasi ato përfaqësojnë një rrezik të mundshëm të përplasjes me planetin tonë në të ardhmen.

Shumica e asteroidëve janë mbetje të formimit të hershëm të sistemit diellor, dhe Studimi i tyre mund të ofrojë informacione të rëndësishme për mënyrën se si u formuan planetët dhe objektet e tjera qiellore.. Për më tepër, disa përmbajnë minerale dhe metale të vlefshme, gjë që ka çuar në eksplorimin e mundësisë së përdorimit të asteroideve në të ardhmen për të marrë burime për njerëzimin.

AI që zbulon asteroidë të rrezikshëm

AI dhe asteroidet

Kur flasim për asteroidët që janë shumë afër Tokës, është e rëndësishme të theksohet se ata me një distancë minimale të kryqëzimit orbital prej 0,05 AU ose më pak, si dhe një magnitudë absolute prej 22 ose më shumë, ata klasifikohen si asteroidë potencialisht të rrezikshëm (PHA).

Aktualisht, të gjitha PHA-të e njohura, si dhe objekte të tjera të rrezikshme, po monitorohen nga sistemi i mbikëqyrjes amerikane Sentry. Instituti DiRAC në Universitetin e Uashingtonit, me zhvilluesin kryesor Ari Heinze, projektoi algoritmin HelioLinc3D.

Ky sistem u krijua posaçërisht për të punuar në lidhje me Observatorin Vera C. Rubin, aktualisht në ndërtim në Kilin verior. Ai ka provuar se është i aftë të zbulojë asteroidë me më pak vëzhgime sesa metodat e tjera të zbulimit të shkëmbinjve hapësinorë. Ky është një lajm i madh, pasi AI tashmë ka zbuluar një asteroid potencialisht të rrezikshëm, të quajtur 2022 SF289, e cila u raportua në qarkoren elektronike të planetëve të vegjël MPEC 2023-O26 të Unionit Ndërkombëtar Astronomik.

Asteroidi Potencialisht i Rrezikshëm (PHA) i sapo zbuluar ka një diametër të vlerësuar prej rreth 180 metrash dhe pritet të kalojë brenda 225.000 kilometrave nga Toka. Ky zbulim është i rëndësishëm sepse i hap rrugën përdorimit të inteligjencës artificiale (AI) në identifikimin e asteroidëve të rrezikshëm. Në fakt, mund të jetë një pikë kthese në këtë fushë studimi. Sistemi i AI ishte përgjegjës për zbulimin e asteroidit, i cili është emëruar 2022 SF289 dhe klasifikohet si PHA. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se ajo përbën një kërcënim të menjëhershëm për planetin tonë. Shkencëtarët thonë se asteroidi nuk pritet të përplaset me Tokën së shpejti.

zbulim

AI që zbulon asteroidë të rrezikshëm

Megjithatë, zbulimi është i rëndësishëm sepse tregon se algoritmi mund të zbulojë asteroidë afër Tokës me gjithnjë e më pak vëzhgime sesa kërkojnë aktualisht metodat tradicionale. Përdorimi i inteligjencës artificiale (AI) ka lejuar që informacioni astronomik të zbulohet me më pak të dhëna, gjë që është e dobishme sepse shkurton kohën e nevojshme për të bërë zbulime të rëndësishme.

Kjo aftësi mund të jetë veçanërisht e rëndësishme nëse zbulohet një asteroid që është drejtuar drejtpërdrejt drejt Tokës dhe është me përmasa të konsiderueshme. Në një skenar të tillë hipotetik, shkencëtarët mund të aplikojnë shpejt një mekanizëm mbrojtës planetar, siç është sistemi i devijimit të asteroidit DART. "Kjo është vetëm një shije e asaj që Observatori Rubin do të ofrojë në më pak se dy vjet, me HelioLinc3D që zbulon një objekt të ri çdo natë," tha shkencëtari Mario Jurić, pjesë e ekipit HelioLinc3D.

Ky grup shkencëtarësh parashikon se vala e ardhshme e astronomisë me të dhëna intensive do të formësojë të ardhmen e vëzhgimeve. Nga HelioLinc3D tek algoritmet e asistuara nga AI, “dhjetë vitet e ardhshme të zbulimit do të demonstrojë përparime si në algoritme ashtu edhe në zhvillimin e teleskopëve të rinj dhe të mëdhenj“tha Mario Juriq.

Pse është e rëndësishme identifikimi i tyre?

Le të shohim se cilat janë arsyet pse është e rëndësishme të identifikohen asteroidët për të ditur nëse janë të rrezikshëm apo jo:

 • Rreziku i ndikimit: Disa asteroidë kanë orbita që i afrojnë rrezikshëm me Tokën. Identifikimi i këtyre asteroidëve dhe llogaritja e trajektoreve të tyre është thelbësore për vlerësimin dhe parandalimin e ndikimeve të mundshme katastrofike. Megjithëse probabiliteti i përplasjes së një asteroidi me Tokën në çdo moment është i ulët, pasojat e një goditjeje mund të jenë shkatërruese.
 • Origjina e sistemit diellor: Asteroidët janë fosile të gjalla nga sistemi i hershëm diellor. Duke studiuar përbërjen dhe karakteristikat e tyre, shkencëtarët mund të marrin informacion të vlefshëm se si u formuan planetët dhe trupat e tjerë qiellorë. Kjo hedh dritë mbi historinë dhe evolucionin e sistemit tonë diellor.
 • Burimet hapësinore: Disa asteroidë përmbajnë burime të vlefshme, të tilla si metale të çmuara, minerale dhe ujë. Eksplorimi dhe minierat e mundshme të asteroidëve mund të ofrojnë burime thelbësore për misionet e ardhshme hapësinore dhe zgjerimin e aktivitetit njerëzor në hapësirë.
 • Përparimet shkencore: Studimi i asteroidëve na ofron gjithashtu një mundësi unike për të zgjeruar njohuritë tona rreth formimit dhe evolucionit të trupave qiellorë.
 • Eksplorimi i hapësirës: Identifikimi dhe karakterizimi i asteroidëve afër Tokës janë gjithashtu kritike për planifikimin dhe ekzekutimin e misioneve hapësinore me njerëz dhe pa pilot.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth AI që zbulon asteroidë të rrezikshëm.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.