A mundet Amazon të mbijetojë nga ndryshimi i klimës?

Fshati në amazon

Amazon është një nga vendet më të rëndësishme në planetin Tokë, në mos më i rëndësishmi, për jetën. Isshtë shtëpia e pyllit më të madh të virgjër në botë, bimë që ditë pas dite thithin dioksid karboni dhe dëbojnë oksigjenin, gazin që na duhet aq shumë për të qëndruar gjallë. Por, A mund t'i mbijetojë ndryshimit të klimës?

Në dekadat e fundit, shpyllëzimi po bëhet shumë shpejt. Rritja e popullsisë do të thotë që rrugët janë duke u ndërtuar dhe fushat e fermave janë krijuar në një territor që deri vonë i përkiste natyrës së gjelbër. Por, përveç kësaj, ndërsa planeti ngroh, regjimi i reshjeve të shiut po ndryshon, duke vënë në rrezik të korrat.

Gjatë muajit prill shirat ishin aq të mëdha sa shkaktuan dëme të konsiderueshme: jo vetëm që lumenjtë Mulato, Mocoa dhe Sangucayo vërshuan (Departamenti Putumayo, Kolumbi) duke bërë që 300 njerëz të humbin jetën, por kanë lënë 30 mijë familje pa ushqim për gjashtë muaj Për shkak se mbledhja e arrës Amazon ka rënë me 80%, sipas Analiz Vergara, nga Njësia e Koordinimit Amazon (WWF LAC) në Jeshile Efe.

Këto episode mund të ndodhin shumë më shpesh në të ardhmen, megjithëse nuk do të ishin të vetmet. Temperatura në Amazon parashikohet të rritet 3ºC deri në fund të shekullit, e cila do të shkaktojë ndryshime në ciklin që rregullon klimën e Amerikës së Jugut. Pasojat janë të shumta: zhdukja e specieve, rritja e zjarreve në pyje, thatësira dhe përmbytje.

Shpyllëzimi në Amazon

A do t’i mbijetojë Amazon ndryshimit të klimës? Varet nga qenia njerëzore. Nëse ruhet mirë, nuk do të ketë probleme, por nëse vazhdon shpyllëzimin, ka të ngjarë që do të ketë shumë probleme për t’u rikuperuar nga dëmi që i kemi bërë dhe po i bëjmë.

Nëse marrim parasysh që kjo xhungël është një nga ato që na jep jetë të gjithëve, është shumë e nevojshme të merren masa për ta ruajtur atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.