89% e spanjollëve kanë problemin e parë ndryshimin e klimës

ndryshimi i klimës shqetëson 89% të spanjollëve

Shumë eurobarometra, ekobarometra dhe sondazhe të tjera i janë kushtuar zbulimit të shqetësimit që kanë qytetarët evropianë për fushat e ndryshme që na shqetësojnë. Nga ekonomia, te niveli i papunësisë, përmes imigracionit dhe mjedisit, barometrat na tregojnë se cilat janë shqetësimet e qytetarëve.

Në këtë rast, sipas të dhënave të mbledhura nga Qendra Kërkimore PEW, Qytetarët e Spanjës janë ata që i japin më shumë rëndësi ndryshimit të klimës dhe e vlerësojnë atë si rrezikun kryesor me të cilin përballet vendi.

Shqetësim për ndryshimin e klimës

89% e popullsisë së anketuar e konsideron ngrohjen globale si një nga problemet më të mëdha aktuale në Spanjë. Në vitin 2013 sondazhi u krye gjithashtu dhe rezultatet ishin të ndryshme. 64% e spanjollëve kishin frikë nga ndryshimi i klimës. Siç mund ta shohim, numri është rritur në mënyrë dramatike brenda disa viteve.

Valët e nxehtësisë në rritje, temperaturat e larta, thatësira, ngjarjet ekstreme të motit dhe pasoja të tjera të ndryshimit të klimës tashmë po bëhen të pranishme në ndërgjegjen dhe shqetësimin e shumë qytetarëve.

Nga 38 vendet e studiuara për kërkimin, 13 ishin ata që vunë në dukje ndryshimin e klimës si sfidën kryesore për shtetet e tyre. Megjithëse Spanjollët kryesojnë renditjen, shqetësimi për ndikimin e këtij fenomeni mbizotëron në Amerikën Latine dhe Afrikë, dhe është gjithashtu i rëndësishëm për Evropianët. Sondazhi është kryer gjithashtu në vendet veriore, të tilla si Rusia, ku vetëm 35% e të anketuarve mendojnë se ndryshimi i klimës është shqetësimi më i madh në botë.

Problemi i shqetësimit për ndryshimin e klimës në shkallë të ndryshme hapësinore qëndron në perceptimin e qytetarëve. Në varësi të kontekstit, dita në ditë, media, etj. Qytetarët e vendeve të ndryshme i perceptojnë ndryshimet klimatike në mënyra të ndryshme. Për shembull, Rusia, duke qenë e vendosur gjerësisht në veri të globit, ka temperatura më të ulëta dhe reshje të bollshme dëbore. Gjithashtu, ka dimër të ftohtë. Prandaj, perceptimi i një rritje të temperaturave për shkak të ngrohjes globale është shumë më i vogël. Nga ana tjetër, në Spanjë (një vend shumë i ndjeshëm ndaj ndryshimeve klimatike), theksohet perceptimi i rritjes së valëve të nxehtësisë, temperaturave dhe thatësirës.

Siç mund ta shohim, ndryshimi i klimës është tashmë shqetësimi më i madh për spanjollët. Tani e vetmja gjë që ka mbetur është që Qeveria të fillojë të marrë masa në këtë drejtim.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.