7 mrekullitë e botës moderne

7 mrekullitë e botës moderne

Me siguri disa prej jush kanë dëgjuar për 7 mrekullitë e botës apo edhe kanë dashur të vizitojnë njërën prej tyre. Dhe kjo listë është përditësuar që nga viti 2007 nga Bernard Weber, themeluesi i New Open World Corporation. Kjo listë me 7 mrekullitë e botës u zgjodh përmes një procesi votimi të hapur në internet dhe rrjetet sociale ku morën pjesë më shumë se 100 milionë njerëz. Pasi mbaroi votimi, u quajt 7 mrekullitë e botës moderne.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për 7 mrekullitë e botës moderne, karakteristikat dhe origjinën e tyre.

7 mrekullitë e botës moderne

Historikisht, listat që duhet parë janë zhvilluar rreth disiplinave të ndryshme artistike. Madje ka të dhëna se grekët i kishin kryer këto detyra. Pra, ndryshe nga sa mund të duket, Ato nuk janë shpikje e internetit apo mediave sociale.

Më të famshmet prej tyre janë Shtatë mrekullitë e botës, vende që meritojnë të vizitohen të paktën një herë në jetë. Piktori holandez Maerten van Heemskerck e plotësoi listën në shekullin e XNUMX-të me shtatë piktura monumentale: Piramida e Madhe e Gizës (më e vjetra nga shtatë mrekullitë dhe e vetmja e mbijetuar), Kopshtet e varura të Babilonisë, Tempulli i Artemidës në Efes, statuja e Zeusit në Olimpia, Mauzoleumi i Halikarnasit, Kolosi i Rodosit dhe fari i Aleksandrisë.

Megjithatë, dikush dyshon se jo të gjitha këto mrekulli të botës ishin reale dhe nuk ishin gjë tjetër veçse ekzagjerime letrare. Nuk ka dyshim për mrekullitë e botës moderne. Ato janë po aq reale sa mund të vizitohen sot.

7 mrekullitë e botës moderne

Këto janë shtatë mrekullitë e botës moderne, sipas votës popullore:

Chichen Itza (Meksikë)

Chichen Itza (Meksikë)

Vendi madhështor arkeologjik i Chichen Itzá ndodhet në zemër të xhunglës së bollshme të Jukatanit. Madhështia e Piramidës Kukulkan nuk lë asnjë dyshim se pse ajo mbetet një mrekulli e botës dhe ka rivendosur statusin e saj në shekullin e XNUMX-të. Në oborrin e tij mund të shihni basorelieve që përfaqësojnë prerjen e kokës së lojtarëve. Dyert dhe dritaret e observatorit janë të lidhura në mënyrë mbresëlënëse me yjet në qiell në data të caktuara. Banjat me avull janë një tjetër nga atraksionet më mbresëlënëse në Chichén Itzá.

Kinë e murit të madh

Kinë e murit të madh

Nga frika e pushtimeve kryesisht nga fiset nomade mongole, Kina ndërtoi këtë fortifikim të madh në veri të vendit midis shekullit të XNUMX-të p.e.s. Dhe në shekullin e XNUMX pas Krishtit ishte projekti më i madh i zhvilluar ndonjëherë.

Nëse merret parasysh i gjithë ndikimi i tij, Muri i Madh shtrihet 21.200 kilometra në të gjithë pafundësinë e Kinës. Muri fillon në atë që tani është kufiri i Koresë së Veriut dhe kalon nëpër shkretëtirën Gobi.

Fortifikime të mëdha shtrihen nëpër shkretëtira, shkëmbinj, lumenj dhe male në më shumë se 2000 metra mbi nivelin e detit. Ai është i ndarë në seksione të ndryshme dhe përdor tiparet topografike si zgjatim natyror i mureve të tij. Në 1987 UNESCO e listoi Murin e Madh si një sit të trashëgimisë botërore.

Petra (Jordan)

Petra (Jordan)

Edhe pse 80% e pasurisë së Petrës është ende e fshehur, madhështia e Petrës është e pakrahasueshme. I vendosur në shkretëtirën e Jordanisë jugperëndimore, ky vend arkeologjik daton në vitin 300 p.e.s. C. Dhe u bë kryeqyteti i Mbretërisë Nabatean. Hyrja në Petra është një pamje më vete: gryka e ngushtë e Al Siq. Qyteti është plot me varre dhe tempuj të gdhendur në shkëmbinj ranor rozë dhe njihet si "Qyteti Rozë". Ndoshta ndërtesa më e famshme është Al Khazneh (i njohur gjithashtu si Thesari), një tempull 45 metra i lartë me një fasadë të zbukuruar të stilit grek.

Koloseu në Itali

Koloseu në Itali

Koloseu u ndërtua në një luginë midis kodrave Palatine, Esquilino dhe Serlio në një liqen të vogël që Nerone e përdori për të ndërtuar Domus d'Oro dhe më vonë u tha. Perandori Titus inauguroi Koloseun në vitin 80, por puna, duke përfshirë katin e fundit, nuk u përfundua vetëm dy vjet më vonë.

në inaugurimin e saj më shumë se 5.000 kafshë të egra u flijuan në një nga ngjarjet më të mëdha shoqërore të Perandorisë Romake. Arkitektura dhe historia bashkëjetojnë në një nga shtatë mrekullitë e botës moderne. Struktura e saj ishte projektuar posaçërisht për të strehuar deri në 50.000 spektatorë, të rregulluar sipas klasës së tyre shoqërore, të cilët u mblodhën për të dëshmuar luftime gladiatorësh, ekzekutime, rishfaqje beteje ose gjueti kafshësh.

Taj Mahal (Indi)

Taj Mahal (Indi)

Megjithëse historitë romantike për origjinën e tij janë më të përhapurat (Taj Mahali i përgjigjet dashurisë së perandorit për gruan e tij të preferuar), e vërteta është se Taj Mahali ishte një mauzoleum i ndërtuar me urdhër të perandorit Shah Jahan për t'i bërë të njohur botës pasurinë e mbretërisë së tij. Të njëjtat dëshira u bënë jehonë në kopshtet Shalimar në Lahore, Red Fort në Delhi ose Jama Masjid.

Taj Mahal i ka mbijetuar provës së kohës pa asnjë dëmtim. Edhe pse mauzoleumi është pjesa më e famshme, Taj Mahal është në të vërtetë një grup ndërtesash, kopshtesh, liqenesh dhe shatërvanësh të organizuar në simetri të përsosur dhe të përfshira në një sipërfaqe drejtkëndore prej 580 x 305 metra. Ai përfshin dy xhami, njëra prej të cilave nuk përdoret sepse nuk ka pamje nga Meka, tre porta të stilit iranian, tre ndërtesa me tulla të kuqe, një shatërvan qendror dhe katër trupa uji në formë kryqi.

Krishti i Korkovados (Brazil)

Krishti i Korkovados (Brazil)

Gjeografi urbane, oqeane, male dhe xhungla. Krishti i Korkovados, i njohur gjithashtu si Krishti Shëlbues. Dimensionet e kësaj skulpture kolosale janë thjesht të mahnitshme: Krishti Shëlbues është 30 metra i lartë dhe peshon 1.200 ton. Ai qëndron madhështor lart një piedestal 8 metra i lartë në majë të Cerro del Corcovado, 710 metra mbi nivelin e detit në Parkun Kombëtar Tijuca.

Mund të shihet pothuajse nga kudo në qytet, kështu që thuhet se Krishti përqafon dhe mbron "Cidade Maravilhosa" (Qyteti i mrekullive) të Rio de Zhaneiros nga enklava e tij e privilegjuar.

Machu Picchu, Peru)

Machu Picchu, Peru)

Kalaja e shenjtë Inca në zemër të Andeve peruane, e ndërtuar rreth vitit 1450 dhe e zbuluar nga Hiram Bingham në 1911, ende fsheh misterin se pse inkasit ndërtuan Machu Picchu.

Për shkak të vendndodhjes së tij strategjike në majë të një mali të lartë, ekzistojnë disa teori për rëndësinë e tij për Inkas. Disa e konsiderojnë atë një mauzoleum të madh të ndërtuar për Inca Pachacutec, ndërsa të tjerë e shohin atë si një qendër të rëndësishme administrative dhe bujqësore, tokat bujqësore të së cilës shërbenin për të mbështetur banorët e saj. Megjithatë, besohet gjithashtu se është përdorur si një lidhje e nevojshme midis Andeve dhe Amazonës peruane ose si një vendbanim pushimi për guvernatorët Inkas.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për 7 mrekullitë e botës moderne dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.