5 liqenet e malit Fuji

5 liqenet e malit Fuji

Të vendosura në juglindje të prefekturës Yamanashi, pranë kufirit territorial të Shizuoka, janë Pesë Liqenet magjepsëse të malit Fuji. Këto liqene kanë një bukuri të jashtëzakonshme që nuk do ta shihni më askund. Secila prej tyre ka karakteristika unike.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë karakteristikat dhe bukuria e tyre 5 liqenet e malit Fuji.

5 liqenet e malit Fuji

Liqeni Yamanaka

Liqeni Yamanaka

Për të arritur në liqenin Yamanaka nga Tokio, duhet të hipni në trenin ekspres JR Chuo Line dhe të transferoheni në Stacionin Otsuki në Linjën Fuji Kyuko (vini re se ky transferim nuk mbulohet nga JR Rail Pass). Përndryshe, mund të zgjidhni një udhëtim me autobus nga terminali i autobusëve të autostradës Shinjuku deri në Stacionin Kawaguchiko, i cili zgjat afërsisht 2 orë. Pasi të mbërrini në Stacionin Kawaguchiko, ju keni mundësinë të merrni një autobus tjetër për në cilindo nga pesë liqenet. Për liqenin Yamanaka, Rruga më e përshtatshme është nga Stacioni Fujisan.

Liqeni Yamanaka ofron një mori aktivitetesh emocionuese ujore, duke përfshirë lundrimin, peshkimin, skijimin në ujë dhe rrëshqitje në ajër. Për ata që preferojnë të qëndrojnë të thatë, ka edhe opsione si kampingu dhe tenisi në këtë destinacion shumë të kërkuar veror buzë detit. E vendosur pranë Oshino Hakkai, një qytet simpatik i famshëm për tetë burimet e tij të pacenuara që vijnë nga ujërat nëntokësore të malit Fuji, Yamanaka. Është pjesë e rajonit të malit Fuji, i cili u caktua si një sit i Trashëgimisë Botërore në 2013. Për më tepër, vizitorët mund të eksplorojnë Muzeun Letrar Yukio Mishima, i vendosur në mënyrë të përshtatshme në afërsi të liqenit.

Liqeni Kawaguchi

Kawaguchi

Liqeni Kawaguchi, i vendosur në rajonin Kawaguchiko, është liqeni më i përshtatshëm nga Tokio dhe shërben si një destinacion qendror turistik. Një autobus buzë liqenit ofron transport për në disa muze përreth, duke përfshirë Muzeun e famshëm të Artit Itchiku Kubota, i cili Ka një shumëllojshmëri të shkëlqyer të kimonos. Sezoni i vjeshtës ofron pamje mahnitëse të liqenit.

Përveç ndalesave të tij të rregullta, autobusi bën me lehtësi ndalesa në disa parqe argëtimi, duke përfshirë Fuji-Q Highland, shtëpia e slitës emocionuese dhe Tomas Land. Për më tepër, Liqeni Kawaguchi njihet si një pikënisje popullore për ata që nisin ngjitjen sfiduese të malit Fuji.

Sigurohuni që të mos anashkaloni një udhëtim në Pyllin Muzikor Kawaguchi, një destinacion magjepsës i mbushur me një sërë instrumentesh muzikore vetë-luajtëse, si kuti muzikore dhe organe mekanike. Më pas, relaksohuni dhe rinohuni në një nga burimet e nxehta aty pranë, siç është Kawaguchi Kaiun no Yu. Nëse preferoni aktivitete në natyrë, mund të merrni pjesë në ski emocionuese në ujë, wakeboarding ose të filloni ecje piktoreske gjatë stinëve të ngrohta. Dhe të mos harrojmë fishekzjarret mbresëlënëse verore, një spektakël vërtet i jashtëzakonshëm dhe i paharrueshëm për t'u parë.

Për ata që kërkojnë pamje të pashoqe të malit Fuji, kapja e një fotografie të faltores Chureito që ndodhet brenda parkut piktoresk Arakurayama Sengen është një domosdoshmëri absolute. Ky imazh magjepsës, që paraqet faltoren si një pikë qendrore me malin madhështor Fuji si një sfond, ka fituar shpejt njohjen si fotografia thelbësore e rajonit Fujigoko.

Liqeni Sai

Liqeni Sai

Liqeni, që mban emrin e tij, ofron një mori aventurash të jashtëzakonshme, duke i dhënë titullin "më i miri" ose "më i madhi". Një aventurë e tillë është eksplorimi i shpellës Sai Bat, e cila ruan një temperaturë të rehatshme gjatë gjithë vitit, madje edhe gjatë muajve të dimrit. Përveç kësaj, Shpella e Akullit Narusawa ofron një përvojë unike me formimin e akullore, edhe në mes të verës.

Për ata që kërkojnë përvojën përfundimtare të dimrit në Japoni, mos shikoni më larg se Fujiten Ski Resort. Ky destinacion i pacenuar ofron mundësinë e përsosur për të shijuar emocionet e skijimit, snowboarding dhe madje edhe udhëtimin me sajë në shpatet e pluhurit. Ndërsa niseni më tej në jug drejt Sait, do të zbuloni Sai Iyashi no sato Nenba simpatik, një fshat piktoresk i stolisur me shtëpi simpatike me çati prej kashte. Është nga ky vend idilik që ju mund të kapni fotografi mahnitëse që tregojnë bukurinë madhështore të malit Fuji.

Kulturorisht, Liqeni Sai ka gjithashtu rëndësinë e tij në rajonin e Pesë Liqeneve Fuji. Edhe pse ndoshta jo aq i shquar në traditën Shinto sa disa nga fqinjët e tij, Mbetet një vend i nderuar për bukurinë e tij natyrore dhe lidhjen e tij me peizazhin malor përreth.

Liqeni i Shoji

Liqeni i Shoji

E vendosur në pjesën jugperëndimore të liqenit Shoji, më i vogli nga 5 liqenet e malit Fuji, është Eboshi-dake Viewpoint, i cili ofron pamje mahnitëse. Një nga pikat kryesore është pamja magjepsëse e reflektimit të malit Fuji në sipërfaqen e liqenit, i njohur zakonisht si Reverse Fuji. Vizitorët në liqenin Shoji mund të angazhohen në një sërë aktivitetesh në natyrë, duke përfshirë ecje, kamping, peshkim dhe shëtitje me varkë.

Me një sipërfaqe prej përafërsisht Me 1.7 kilometra katrorë, është më i vogli nga Pesë Liqenet Fuji. Megjithatë, përmasat e saj më të vogla nuk e ul bukurinë apo tërheqjen e saj. Përkundrazi, forma e saj e zgjatur dhe rrethinat malore krijojnë një peizazh simpatik dhe piktoresk që tërheq vizitorët që kërkojnë përvoja më intime dhe paqësore.

Liqeni Shoji është gjithashtu i njohur për atmosferën e tij të qetë dhe mjedisin natyror të pacenuar. Duke qenë më pak i mbushur me njerëz se disa nga liqenet e tjerë në rajon, ai u ofron vizitorëve mundësinë të shijojnë qetësinë dhe qetësinë e mjedisit natyror pa turma. Kjo e bën atë një destinacion ideal për ata që kërkojnë të shpëtojnë nga ngutja dhe nxitimi i jetës së përditshme dhe të lidhen me natyrën.

Liqeni Motosu

Liqeni Motosu

Me ujërat e tij jashtëzakonisht të pastër, Liqeni Motosu shquhet si më i thelli nga pesë liqenet që rrethojnë malin Fuji. Një pamje spektakolare e malit ikonik, identike me atë të paraqitur në kartëmonedhën 1.000 jen, i pret ata që e mendojnë atë nga bregu verior i liqenit.

Në sezonin e verës, ofrohet një gamë e gjerë aktivitetesh, të tilla si kampe, shëtitje dhe hipur mbi kalë. Ju mund të hipni në Moguran, një anije lundrimi e gjallë me fund xhami të verdhë, për të shijuar një shëtitje piktoreske rreth liqenit duke shijuar pamjet magjepsëse nënujore.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për 5 liqenet e malit Fuji dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.