5 gjëra që nuk i dinit për tsunamin

Tsunami në Azi

L tsunami, ato valë gjigante që shkatërrojnë gjithçka në rrugën e tyre. Megjithëse ato janë një fenomen natyror, dhe përkundër faktit se shumica e tyre ndodhin në brigjet e Paqësorit dhe Indianëve, kjo nuk do të thotë se ato nuk mund të gjenden në asnjë pjesë tjetër të botës.

Ne nuk duhet të kemi frikë prej tyre, por ne i respektojmë dhe kuptojmë se si ato formohen dhe cilat janë karakteristikat e tyre kryesore. Pra, le të flasim për 5 gjëra që nuk i dinit për tsunamin.

Tsunamis mund të udhëtojë disa mijëra km me shpejtësi marramendëse

Këto fenomene nuk mund të parashikohen, por dihet që, ndërsa i afrohet tokës, ato rriten në madhësi dhe shpejtësi. Në fakt, ata mund të udhëtojnë më shumë se 17.000 km me një shpejtësi jo më shumë dhe jo më pak se 700 km / orë, kjo do të thotë, me një shpejtësi të pabesueshme.

Ata nuk sjellin vetëm një valë

A mendonit se ata kishin vetëm një? Realiteti është se këto fenomene kurrë, ose praktikisht kurrë, nuk vijnë vetëm. Shumica e tyre zakonisht sjellin më shumë se një valë, e cila është arsyeja pse ato shkaktojnë shumë më shumë dëm sesa një valë e vetme.

Çdo lëvizje e madhe në tokë mund t'i shkaktojë ato

Ne priremi të mendojmë se tsunamitë shfaqen pas një tërmeti, por këto nuk janë shkaqet e vetme. Nëse një meteor ose asteroid godet tokën, gjithashtu mund t’i shkaktojë atoështë pikërisht ajo që ndodhi 3,46 milion vjet më parë. Në atë kohë, planeti ishte plotësisht i mbuluar me ujë.

Tsunamis në Japoni mund të arrijnë San Francisko

Dhe do të duheshin vetëm disa Ore 10. E pabesueshme e vërtetë? Shpejtësia me të cilën valët udhëtojnë është e mahnitshme. Nga rruga, a e dini kush paralajmëron për tsunami të mundshëm? Qendra e Ndihmës së Tsunamit në Paqësor, e cila është në Honolulu.

Deti ndonjëherë tërhiqet para se të ndodhin

Megjithëse nuk ka shumë shenja që na tregojnë se ato do të ndodhin, ndonjëherë deti tërhiqet mjaftueshëm për të ekspozuar një pjesë të madhe të shtratit të detit.

Valë e madhe

Tsunamit janë fenomene spektakolare, por duhet të jeni të vëmendshëm ndaj paralajmërimeve të motit për të shmangur problemet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.