5 fenomene të rralla të motit

pirg

Re kumulare shihen nga një aeroplan.

Meteorologjia është një shkencë magjepsëse, e cila gjithmonë ju befason. Dhe ne jetojmë në një planet që është shumë i gjallë, aq sa ndonjëherë ka fenomene të rralla të motit, por me bukuri të veçantë.

Dëshironi të dini se cilat janë disa prej tyre? Këtu është një listë e 5 më kuriozëve dhe befasueses.

Re pyrocumulus

Pirokumulus

Bukur, apo jo? Kjo re, e quajtur gjithashtu një re zjarri, ka formë si kërpudha dhe formohet kur temperatura e ajrit sipërfaqësor nxehet shpejt. Ndërsa temperatura rritet, Gjenerohen lëvizje konvektive që e bëjnë masën e ajrit të rritet derisa të arrijë një pikë të stabilitetit. Prandaj, ato formohen vetëm kur ka goditje të shpejtë dhe të nxehtë të nxehtësisë, të tilla si shpërthime vullkanike, zjarre në pyje, madje edhe shpërthime bërthamore.

Rrufeja e Gjelbër

Rrufeja e Gjelbër

I njohur gjithashtu si blic i gjelbër, është një fenomen optik që ndodh pas perëndimit të diellit, ose para lindjes së diellit. Ndodh kur drita kalon nëpër atmosferë; ajri i ulët është më i dendur se ai i shtresave të sipërme, kështu që rrezet e diellit ndjekin një rrugë pak a shumë të lakuar. Drita jeshile ose blu përkulet më shumë sesa drita e kuqe ose portokalli, kështu që mund të shihet me sy të lirë.

Re noctilucent

Re noctilucent

Këto janë retë më të larta të pranishme në atmosferë, të vendosura në mezosferë, në një lartësi prej 75 dhe 85 km. Ato quhen gjithashtu si re mesosferike polare. Kjo dukuri ajo shfaqet vetëm kur rrezet e diellit i ndriçojnë ato nën horizontin, ndërsa shtresat e ulëta janë "të fshehura", në hije.

Brezi i Venusit

Brezi i Venusit

A keni parë ndonjëherë një pelerinë rozë në qiell kur u ngritët në mëngjes? Kjo shtresë quhet Brezi i Venusit, i cili shtrihet midis 10 dhe 20 gradë mbi horizontin. Ngjyra rozë e harkut është për shkak të faktit se drita reflektohet në drejtim nga vjen, domethënë dielli.

Tornado zjarri

Tornado zjarri

Eddy zjarrit ose tornadot e zjarrit janë një fenomen që ndodh natyrshëm vetëm nga zjarret. Ato mund të maten nga 10 në 50 metra në lartësi, dhe disa metra në gjerësi; megjithëse nëse jepen kushtet e përshtatshme ato mund të matin më shumë se 1 km në lartësi dhe përmbajnë erëra që fryjnë më shumë se 160km / h. Në Ky artikull ju mund të shihni lindjen e një.

Çfarë mendonit për këto fenomene të çuditshme të motit? A i njihni të tjerët?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.