5 eksperimente shkencore për fëmijë

eksperimenton fëmijët

Gjatë verës dhe sidomos gjatë festave si Krishtlindjet apo Pashkët, prindërit dhe fëmijët kanë mundësinë të kalojnë më shumë kohë cilësore së bashku. Pikërisht në këto kohë ne bëhemi më të vetëdijshëm për kohëzgjatjen e ditës dhe aktivitetet e ndryshme që mund të shijojmë, të tilla si të shkosh në pishinë, të luajmë me pajisje elektronike ose të shikojmë televizor. Megjithatë, është po aq e rëndësishme që të prezantohet shkenca si një mjet argëtimi. Fëmijët kanë natyrshëm mentalitetin e shkencëtarëve, duke formuluar vazhdimisht hipoteza dhe duke eksperimentuar përmes provave dhe gabimeve. Prandaj, nuk ka mënyrë më të mirë për t'i angazhuar dhe frymëzuar ata sesa duke i inkurajuar në eksplorimin e tyre të botës, natyrës dhe ligjeve që e drejtojnë atë.

Prandaj, ne do t'ju tregojmë më të mirën 5 eksperimente shkencore për fëmijë.

Pse të bëni eksperimente shkencore bazë miqësore për fëmijët?

eksperimente shkencore për fëmijë

Hulumtimet e reja kanë zbuluar se fëmijët kanë një mentalitet shkencor dhe u qasen problemeve dhe hetimeve në mënyrë të ngjashme me studiuesit. Procesi i formulimit të hipotezave, kryerjes së eksperimenteve dhe verifikimit të rezultateve përmes provës dhe gabimit pasqyron të njëjtën metodologji të përdorur nga shkencëtarët në kërkimin e tyre për njohuri. Është kjo kuriozitet i lindur dhe dëshira për të eksploruar botën që i bën eksperimentet veçanërisht tërheqëse për fëmijët.

Kryerja e eksperimenteve në shtëpi nuk kërkon ndonjë pajisje të specializuar ose materiale të rralla. Në fakt, artikujt e përditshëm mund të përdoren për të kryer teste që do të befasojnë dhe angazhojnë fëmijët, duke stimuluar rritjen e tyre njohëse dhe duke zgjuar një kuriozitet më të thellë për të përvetësuar njohuri të reja.

5 eksperimentet më të mira shkencore për fëmijë

Sapun për të larguar viruset

Prindërit janë të vetëdijshëm për prirjen e fëmijëve për t'u bërë tepër letargjikë kur bëhet fjalë për larjen e duarve. Lista e justifikimeve për të shmangur këtë detyrë thelbësore duket se po rritet pafundësisht: uria, lodhja, rraskapitja dhe më shumë. Megjithatë, është thelbësore që fëmijët të kuptojnë Rëndësia e madhe e përdorimit të sapunit si një zgjidhje përfundimtare për të parandaluar sëmundjet, infeksionet dhe praninë e frikshme të viruseve.

Duke vendosur një enë që përmban ujë pranë një “virusi” (si piper i bluar), mund të vërehet një fenomen intrigues. Me shtimin e sapunit, virusi zhduket shpejt, me sa duket me magji. Ky demonstrim jo vetëm që argëton fëmijët, por gjithashtu u mëson atyre një mësim të paçmuar.

Vullkani në shpërthim të plotë

eksperiment vullkanik

Fusha e kimisë paraqet mundësi të shumta për të kryer eksperimente në komoditetin e shtëpisë, pasi reagimet e substancave shpesh japin rezultate të papritura. Një shembull i shkëlqyeshëm i këtij fenomeni mund të vërehet kur kombinohen dy elementë të disponueshëm të kuzhinës: sode buke dhe uthull.

Duke ndjekur këto hapa, mund të krijoni një eksperiencë të paharrueshme duke ndërtuar një model të një vullkani në shpërthim. Rezultati është një shkumë që zgjerohet me shpejtësi në madhësi, e cila bën që ajo të ngrihet brenda një enë dhe, në disa raste, të tejmbushet dhe të derdhet. Ky proces jep një rezultat të jashtëzakonshëm, duke tërhequr vëmendjen e atyre që e dëshmojnë atë.

Për të krijuar një strukturë të ngjashme me vullkanin, përdorni një shishe plastike dhe mbulojeni me rërë, argjilë ose ndonjë substancë tjetër që do t'i japë formën e një mali, duke u siguruar që hapja e shishes të përfaqësojë kraterin.

Dy lugë sodë buke shtohen në brendësi të enës, së bashku me të njëjtën sasi sapuni të lëngshëm për të rritur densitetin dhe vëllimin e rezultatit përfundimtar. Përveç kësaj, Përfshihet një lugë gjelle me ngjyrë të kuqe ushqimore. Hapi i vetëm që mbetet është të hidhni me kujdes gjysmë gote uthull në enë dhe të prisni me durim reagimin.

Në një ekran që të kujton një shpërthim vullkanik, shkuma e kuqe do të ngrihet gradualisht dhe do të derdhet mbi buzën e kraterit. Ky fenomen pasqyron valën e pandalshme të llavës, duke krijuar një nga spektaklet më të pabesueshme në natyrë.

Një tullumbace që fryhet pa ajër

tullumbace që mbushet

Ky eksperiment i ka rrënjët në parimet e kimisë. Këtu janë procedurat e njëpasnjëshme:

Për të filluar, merrni një shishe bosh dhe derdhni uthull në të derisa të mbushet një e treta. Pastaj, merrni një tullumbace dhe vendosni një gyp mbi të, duke u siguruar që maja të mos futet në shishe. Vendoseni me kujdes grykën e balonës mbi grykën e shishes, duke e lejuar tullumbace të varet nga ana.

Pas përfundimit të kësaj detyre, tullumbace ngrihet, duke bërë që majaja të zbresë në shishe. Menjëherë fillojnë të formohen flluska dhe pak nga pak tullumbace fillon të zgjerohet. Baloni fryhet për shkak të një reaksioni kimik që ndodh midis uthullës dhe majave, e cila shkakton çlirimin e CO2. Ky reagim është shkaku i fryrjes së balonës.

Monedha që po zhduket

Ky eksperiment mund të klasifikohet si një iluzion optik, me parimet e tij themelore të rrënjosura në fushën e fizikës dhe jo në kiminë. Hapat për të rikrijuar këtë iluzion janë jashtëzakonisht të thjeshtë.

Në tavolinë ka një monedhë dhe mbi të ka një gotë qelqi transparent me gojën nga lart. Për të fshehur monedhën nga pamja e drejtpërdrejtë, një pjatë duhet të vendoset me kujdes mbi gotë, duke lejuar vetëm muret e xhamit të zbulojnë praninë e monedhës.

Pasi fëmija të ketë parë dukshmërinë e monedhës përmes mureve të xhamit, pllaka hiqet dhe uji derdhet me kujdes në gotë, duke e mbushur atë afërsisht tre të katërtat plot. Pastaj pjata vendoset sipër, si më parë.

E vërteta është se ajo në fakt nuk zhduket, por bëhet e padukshme përmes një procesi të quajtur përthyerje. Përthyerja Ndodh kur drita ndryshon rrugën e saj kur kalon nëpër një medium tjetër përveç ajrit. Pra, kur shihni një monedhë që duket se zhduket nën xham, nuk është magji, por më tepër një fenomen optik.

Ujë që nuk derdhet

Për të përfunduar këtë eksperiment, merrni një gotë dhe mbusheni me ujë deri në majë. Më pas, vendosni një material të lehtë dhe të lëmuar si kartoni ose shkumë mbi grykën e gotës. Sigurojeni kartonin në vend me gishta ose me vizore. Më pas, kthejeni me kujdes gotën nga ana tjetër, duke u siguruar që goja dhe kartoni të jenë të kthyera nga poshtë. Në fund, lëshoni kartonin dhe shikoni rezultatet.

Çfarë po ndodh? Kartoni mbetet në vend, i ngjitur në skajin e xhamit. Kundër të gjitha gjasave, uji nuk derdhet. Ky fenomen lind nga fakti se pasi gota mbushet me ujë dhe mbyllet me kapak, nuk mbetet më hapësirë ​​për ajër. Rrjedhimisht, krijohet një vakum që bën që kartoni të ngjitet.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për 5 eksperimentet më të mira shkencore për fëmijë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.