400.000 më parë, ngrohja globale fshiu akullin e Grenlandës

Ngrohja globale kërcënon zhdukjen e akullit të Grenlandës

Ngrohja globale po zhduk akullin në të gjithë planetin tonë. Kjo ka pasoja serioze në të gjitha ekosistemet e botës dhe në temperatura. Shkrirja po përparon me hapa të mëdhenj dhe po bën që akulli i Grenlandës të zhduket.

Një hetim nga Universiteti Complutense i Madridit (UCM) ka zbuluar se rreth 400.000 vjet më parë kishte ngrohje globale të ngjashme me atë aktuale dhe që shkaktoi akulli i Grenlandës pothuajse u zhduk plotësisht. A do të ndodhë e njëjta gjë sot?

Shkrirja e Grenlandës

Ky studim ka zbuluar ekzistencën e një shkrirje që pothuajse shkaktoi zhdukjen e të gjithë mantelit të Grenlandës. Për të zbuluar nëse i njëjti ngrohje mund të shkaktojë dëme të ngjashme sot, skemi rikrijuar kushtet klimatike të rajonit duke përdorur një model të bashkuar klimë-akull.

Sapo të fillojë një proces i shkrirjes, është shumë e vështirë ta ndalosh atë. Në ngrohjen e mëparshme globale të pësuar nga Toka, u deshën disa mijëra vjet që shkrirja të bëhej e rëndësishme. Sidoqoftë, sot, ngrohja jonë globale po ndodh në vetëm disa shekuj (që nga revolucioni industrial).

Ky model ka rikrijuar për herë të parë dinamikën që ka akulli në lidhje me klimën ekzistuese në Groenlandë gjatë periudhës ndër-akullnajore. Usefulshtë e dobishme të njohësh të kaluarën e këtij ngrohja globale të jesh në gjendje të veprosh në të tashmen, duke pasur parasysh që temperaturat ishin pak më të larta se sot dhe lartësia globale e oqeaneve ai arriti një nivel midis 6 dhe 13 metra mbi atë aktual.

Duhet të mendoni se nëse ngrohja globale dhe zhdukja e akullit të Grenlandës do të ndodhte 400.000 vjet më parë dhe pa veprimtari industriale, është e qartë se kjo mund të ndodhë përsëri. Përfundimi kryesor është se manteli i Grenlandës është i ndjeshëm ndaj ndryshimeve të lehta klimatike, dhe nëse shkrirja e tij ka ndodhur më shumë se katërqind mijë vjet më parë, ka të ngjarë të ndodhë përsëri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.