4 kuriozitete rreth ngrohjes globale

Ngrohja globale

El ngrohja aktuale globale Shtë një nga kërcënimet më të mëdha me të cilat njerëzimi është përballur për mijëra vjet. Shtë një problem, i cili në mënyrë paradoksale, ne e kemi përkeqësuar dhe po e keqësojmë veten me rutinën tonë të përditshme, pavarësisht nëse është duke përdorur makinën, shpyllëzimi ose ndotja.

Tjetra do të ta tregoj 4 kuriozitete rreth ngrohjes globale në mënyrë që të mund të kuptoni më mirë se sa serioze është situata.

Shkrij

Shkrirja është një nga efektet më të rrezikshme të ngrohjes globale, dhe jo vetëm sepse i gjithë ai ujë i shkrirë shkon në det, duke shkaktuar rritjen e nivelit të tij, por gjithashtu e bën jetën shumë të vështirë për kafshët që jetojnë në këto ekosisteme, si arinjtë polarë.

Dhe sikur të mos mjaftonte kjo, kur shkrihet akulli, ekspozohen trupat e pajetë, me të cilat, sëmundjet infektive që besohet të jenë zhdukur mund të rishfaqen.

përmbytje

Trembëdhjetë nga pesëmbëdhjetë qytetet më të rëndësishme në botë ndodhen shumë pak metra (dhe madje centimetra) nga niveli i detit. Aleksandria, California, New York, ndër të tjera, kanë një rrezik shumë i lartë i përmbytjeve të mëdha, e cila mund të jetë deri në dy metra sipas NOAA.

Zhdukja e liqeneve

Deri tani, 125 liqenet e Arktikut janë zhdukur si efekt i ngrohjes globale. Dhe është se acari i përhershëm që ishte vetëm poshtë tyre ishte shkrirë, me të cilin, liqenet u zhytën nga toka. Kafshët që jetojnë në këto ujëra rrezikojnë të zhduken.

Ujë kafe

Ndërsa rritet temperatura mesatare globale, liqenet do të fillojnë të kenë më shumë lëndë organike, të tilla si algat. Si pasojë, bimët që jetojnë në thellësi do të fillojnë të zhduken për shkak të mungesës së dritës së diellit. Duke vepruar kështu, kafshët që i hanë ato do të duhet të përshtaten dhe të mësohen të hanë gjëra të tjera nëse duan të mbijetojnë.

Thatësira ekstreme

Ngrohja globale është një problem që prek të gjithë ne. Nëse kujdesemi për planetin, pasojat e tij ka të ngjarë të mos jenë aq ekstreme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Juanjo Castro Rios dijo

  Kush e shkroi këtë? Ai nuk është një meteorolog, apo jo? Jo klimatolog, apo jo? Ai nuk do të ketë studiuar fizikë në jetën e tij dhe as nuk do të ketë kaluar ndonjë Fakultet të Shkencave të Mjedisit. Nuk më habit që kushdo që nuk duhet të dijë asgjë për këtë ka mendimin që ai e bën. Studiuesit duhet ta tregojnë realitetin ashtu siç është, pa e zbukuruar me gjëra që nuk janë provuar ende, dhe as, për mendimin tim, nuk mund të demonstrohen kurrë. Shumë prej tyre krijojnë histori horror, natyrisht, që mban interesin dhe në këtë mënyrë mbrojnë grantet e tyre, si shumë OJQ, të cilat morën 150 milion vitin e kaluar për studime absurde. Por në Meteorologji të deklaruar? Ata nuk duhet të shkojnë atje ku nuk e dinë, ose të paktën të thonë kush e nënshkruan artikullin, cilat janë burimet e tyre ose të zbulojnë se është një mendim personal, kështu që ne mund ta fshijmë atë nga të preferuarit tanë.

  1.    Monica sanxhez dijo

   Përshëndetje Juanjo.
   Keni të drejtë: burimet mungonin. Unë vetëm i vura ato.
   Më vjen keq që nuk ishte me interes për ju.
   Një përshëndetje.