4 kuriozitete për tornadot

Tornado F5

Unë i dua tornadot. Ata mund të jenë jashtëzakonisht shkatërrues, por nuk mendoj se duhet të keni frikë prej tyre, por respekt. Kështu që ne mund të jemi të gatshëm t'i kuptojmë, t'i studiojmë, gjë që do të na ndihmojë t'i parashikojmë më saktë, duke shmangur pasojat katastrofike.

Këto fenomene meteorologjike kanë qenë protagonistët e disa filmave, siç janë ato të Twister ose ai i Në syrin e stuhisë. Por çfarë dini për to? Këtu keni 4 kuriozitete për tornadot që, sigurisht, do të të befasojë.

1.- Shtetet e Bashkuara, vendi ku ndodhin më shumë tornadot

Në këtë rajon të botës tornadot janë të zakonshme gjatë muajve të pranverës (prill-maj). Aq shumë prodhohen sa besohet se 75% e tyre formohen atje, konkretisht në Korridorin Tornado, i cili është një zonë që përfshin pjesë të Teksasit, Oklahoma, Kansas dhe Nebraska.

Ku formohen tornadot e mbetura 25%? Në të gjithë botën përveç Antarktidës.

2.- 500 km / orë, shpejtësia e pabesueshme e një erë tornado

Era më e fortë gjenerohet brenda një tornado. Ende nuk mund të matet saktësisht, por vlerësimet mund të bëhen. Kështu, mund të dihet se era nga një tornado që u formua në Oklahoma në 1999 shpërtheu me shpejtësinë e pabesueshme të 500km / h.

3.- Tornadot ndonjëherë udhëtojnë në grupe

Whatshtë ajo që njihet si »Vala e tornadove» ose Shpërthimi i Tornados në anglisht. Në Shtetet e Bashkuara ata mund të formojnë grupe deri në 24, megjithëse gjëja normale është se ato janë nga 6 në 10.

4.- Asnjëherë mos e nënvlerësoni fuqinë e një tornado

Sado që i doni këto fenomene, nëse nuk shkoni me një automjet të përshtatshëm dhe nëse nuk keni njohuritë e duhura, nuk keni pse të afroheni shumë. Ideali është që të qëndroni gjithmonë në një distancë më të madhe se 2 km. Kini parasysh gjatë gjithë kohës që tornadot, nëse janë intensive si ato të F4 ose F5, mund të hedhin në erë kamionë, makina, të shkatërrojnë shtëpi dhe të shkulin pemët.

Uragan

Çfarë mendoni për tornadot? Ju pelqejne ata


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.