30% më pak zogj shtegtarë mbërrijnë në Spanjë për shkak të ndryshimit të klimës

patat

Çdo vit ka një sërë kafshësh që lëvizin në vende të tjera që janë më të përshtatshme për ta, ku ata mund të ushqehen vetë në mënyrën më të mirë të mundshme ose në verë ose në muajt e dimrit. Sidoqoftë, Ndërsa rritet temperatura mesatare globale, modelet e migrimit të tyre ndryshojnëPra, ka specie të caktuara që po ndalojnë të migrojnë. Një lloj i tyre janë zogjtë shtegtarë, të tilla si patat ose tastat që mbërrijnë në Spanjë në vjeshtë.

Pse? Shkaku kryesor duket të jetë ndryshimi i klimës. Dhe është që, duke pasur gjithçka që u nevojitet në habitatin e tyre natyror, pak nga pak ata pushojnë së humburi energji për të migruar.

Regjistrimi i fundit i specieve ujore migratore, domethënë ato që vendosen në ligatinat, i kryer në 2016, tregoi një total prej 73.689 ekzemplarë të 53 specieve që kalojnë dimrin vetëm në Castilla y León. Mund të duken shumë, por nga Ministria e Zhvillimit dhe Mjedisit theksojnë se është rezultati më i ulët që kur kanë kryer monitorimin.

Në pjesën tjetër të vendit, situata nuk është shumë më e mirë: nëse një mesatare prej 110.000 kopjesh mbërrin mes 2006 dhe 2011, tani rreth 75.000 mbërrijnë që nga viti 2013.

Rosa të kuqe

Nëse marrim parasysh se migrimet motivohen nga disponueshmëria e ushqimit, përveç ekzistencës së dimrave më të butë, kafshët migratore po humbin nevojën e tyre urgjente për të shkuar në vende të tjera për shkak të ndryshimit të klimës. Që nga vitet gjashtëdhjetë Shoqata Spanjolle e Ornitologjisë (SEO) ka vëzhguar sesi disa specie kanë ndryshuar ose po ndryshojnë modelin e tyre migrues me qëllimin e vetëm që të kenë ushqim të disponueshëm kur të mbarojë sezoni i shumimit.

Kështu, me kalimin e viteve, për fat të keq do të jetë gjithnjë e më e vështirë të shohësh zogj të tillë të bukur si lugë, rosa të kuqe ose patë me fytyrë të bardhë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lejleku i bardhë dijo

  Nëse 74000 zogj arrijnë në Castilla y León dhe në të gjithë Spanjën shuma është 75000, diçka nuk më përshtatet mua ...
  Dhe unë nuk e shoh marrëdhënien me ndryshimin e klimës pasi që nuk tregohet asnjë e dhënë në lidhje me të. Më duket një perceptim i thjeshtë i autorit.
  Artikull bosh që kërkon vetëm titullin e lehtë (dhe të gabuar). Zogjtë tashmë kanë mjaft për të siguruar informacionin e gabuar.