175 milion fëmijë do të preken nga ndryshimi i klimës çdo vit

Djem në një park

Ndryshimi i klimës, megjithëse do të përfundojë duke na prekur të gjithëve, fëmijët do të jenë grupi më i prekshëm i popullsisë. Temperaturat e larta, valët e nxehtësisë, thatësira, përmbytjet, si dhe cilësia e ujit dhe ajrit do të kenë një ndikim të rëndësishëm tek të vegjlit, veçanërisht në zonat më të varfra.

Deri në vitin 2030 pritet një ulje e prodhimit bujqësor midis 10 dhe 25%, e cila do të largohet gati 95.000 vdekje shtesë të fëmijëve nën 5 vjeç për shkak të kequshqyerjes, sipas një raporti të UNICEF.

Duke konsumuar më shumë sesa kemi nevojë, përveç nëse gjërat ndryshojnë do të na duhen 1,6 planetë për të kënaqur modelin tonë aktual të konsumit. Planeti Tokë nuk është i pakufizuar: uji, toka, gjithçka që shohim ka kufijtë e saj. Me rritjen e popullsisë njerëzore, ndikimi në mjedis do të jetë më i madh dhe, për këtë arsye, burimet në dispozicion do të jenë të pakta. Jo vetëm në Afrikë, por në të gjithë botën.

Sipas drejtorit të Ndërgjegjësimit dhe Politikave të Fëmijërisë së Komitetit Spanjoll të UNICEF Maite Pacheco, »Ndryshimi i klimës ka potencialin për të minuar përparimet që janë bërë në mbijetesën e fëmijëve në të gjithë botën dhe gjithashtu ndikon në fëmijët në Spanjë'.

Në vendin spanjoll, temperatura mesatare mund të rritet me 5 gradë Celsius deri në vitin 2050. Nëse kjo ndodh, foshnjat e parakohshme mund të vuajnë pasoja neuro-zhvillimore ose probleme me frymëmarrjen. Për më tepër, fëmijët nën moshën 14 vjeç mund të shtrohen në spital për shkaqe gastrointestinale.

Ndotja e Barcelonës

Smog në Barcelona, ​​Spanjë

Fëmijët dhe adoleshentët që jetojnë në Mesdhe janë shumë të prekshëm: ngritja e niveleve të detit si rezultat i shkrirjes së poleve do të vërë në rrezik jetën e tyre.

Për më tepër, rritja e temperaturave do të shkaktojë rritjen e alergjive dhe sëmundjeve të frymëmarrjes. Këto efekte, të cilat do të përkeqësohen nga ndotja urbane, do të detyrojnë spitalet dhe shërbimet mjekësore të përshtaten dhe të marrin masa.

Ju mund ta lexoni raportin këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.