Kometa 12P/Pons-Brooks, një nga më të mëdhatë në Univers

12P Pons-Brooks

El kometa 12P/Pons-Brooks Ajo ka dallimin e të qenit një nga kometat më masive të vëzhguara ndonjëherë. Ajo që e veçon atë është fakti se për shumë prej nesh, kjo ka të ngjarë të jetë një mundësi e vetme një herë në jetë për të dëshmuar madhështinë e tij. Për të mos e humbur, shënoni 21 Prillin në kalendarin tuaj, pasi gjithçka tregon se do të jetë dita që do t'i afrohet Diellit.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se si mund ta shihni kometën 12P/Pons-Brooks dhe si u zbulua.

Kometa 12P/Pons-Brooks

kometa 12P Pons-Brooks

Trupi qiellor i njohur si 12P/Pons-Brooks, i njohur zakonisht si një objekt i tipit Halley, është një shkëmb i madh i akullt dhe pluhur me një diametër prej më shumë se 30 kilometra. Këto objekte, që rrotullohen rreth Diellit midis 20 dhe 200 vjetësh, ndajnë të njëjtin klasifikim.

Situata e veçantë që po diskutojmë paraqet një sfidë më të madhe përsa i përket dukshmërisë për shkak të ciklit të saj orbital, i cili duhen rreth 71,3 vjet për t'u përfunduar. Kjo kometë hyn në kategorinë e kriovolkanike, që do të thotë se me rritjen e temperaturës së saj të brendshme, presioni rritet dhe lëshon një kombinim të pluhurit, gazrave dhe akullit përmes shpërthimeve. Dukshmëria e tij do të jetë e kufizuar në muajt mars dhe prill në hemisferën veriore.

Shkëlqimi i kometës 12P/Pons-Brooks Aktualisht është duke u intensifikuar vazhdimisht dhe pritet të arrijë shkëlqimin maksimal në fund të prillit 2024., potencialisht duke arritur një magnitudë 4 ose më të lartë. Rrjedhimisht, do të jetë më e lehtë për t'u vëzhguar gjatë kësaj kohe. Megjithatë, dukshmëria e saj do të jetë e kufizuar në hemisferën veriore gjatë muajve mars dhe prill, ndërsa ata në hemisferën jugore do të duhet të jenë të durueshëm deri në fillim të majit për të kapur një paraqitje të shkurtër të shkëlqimit të saj.

Trupi qiellor i njohur si Kometa e Madhe është emëruar pas dy vëzhguesve të tij origjinalë. Jean-Louis Pons, një astronom francez, ishte i pari që e zbuloi atë në 1812. Më pas, pas një hendeku prej 71 vitesh, kometa Ajo u rishfaq dhe u vëzhgua edhe një herë, këtë herë nga astronomi britaniko-amerikan William Robert në 1883.

qift djalli

Kometa 12P Pons-Brooks

Pas shpërthimit të vitit 2023, u shfaq një figurë e ngjashme me djallin, e karakterizuar nga pamja e saj në formë briri.

Kjo kometë e shtrirë, përveç titullit të saj të caktuar, njihet edhe si "Diablo" për shkak të një ngjarjeje të rëndësishme në vitin 2023, kur pësoi një shpërthim shpërthyes. nxjerrja e sasive të bollshme të gazit dhe pluhurit që rezultoi në një rritje mahnitëse 100-fish në shkëlqimin e tij. Shpërthimi ishte aq i madh sa kometa pësoi një deformim transformues, duke marrë një strukturë të veçantë në formë briri, duke fituar kështu pseudonimin e saj.

Edhe pse ekspertët thonë se zbulimi i kometës pa aparate vizuale do të jetë një sfidë, ekziston mundësia për ta dëshmuar këtë fenomen nëse ndodhemi në një zonë me ndotje minimale nga drita dhe kushte të favorshme atmosferike. Duke përdorur dylbi bazë ose një teleskop, ne mund të shijojmë këtë spektakël. Megjithatë, sapo kometa të arrijë perihelionin, pikën më të afërt me Diellin në orbitën e saj, ajo gradualisht do të zhduket nga këndvështrimi ynë.

Si u zbulua kometa 12P/Pons-Brooks

Kometa periodike 12P/Pons-Brooks, e zbuluar fillimisht nga astronomi francez Jean-Louis Pons më 21 korrik 1812 dhe e rizbuluar më vonë nga William R. Brooks në 1883, bën shfaqjen e saj të katërt. Kjo kometë ka një periudhë prej 71,2 vjetësh, me perihelionin e saj që ndodh më 21 prill 2024, në një distancë prej 0,78 AU nga Dielli. Ajo do t'i afrohet më afër Tokës më 2 qershor 2024, në një distancë prej 1,55 .2024 AU. Kometa pritet të arrijë shkëlqimin e saj maksimal në fund të prillit 4, duke arritur ndoshta magnitudën XNUMX. Megjithatë, ajo do të jetë e dukshme vetëm nga hemisfera veriore deri në fillim të prillit, dhe nga hemisfera jugore nga fillimi i majit. kështu që mezi do të jetë e dukshme dhe të vëzhgueshme me sy të lirë.

Jean-Louis Pons

Jean-Louis Pons

Në moshën 28-vjeçare, Jean Louis Pons filloi të punonte si portier në Observatorin e Marsejës në Francë. Çuditërisht, ai përfundimisht u ngrit në pozicionin e drejtorit të Observatorit Specola Di Lucca në Itali. Si dëshmi për arritjet e tij të dukshme, ai mori Medaljen e Artë të Shoqërisë Astronomike Britanike dhe Çmimin e vlerësuar Lalande të Akademisë Franceze të Shkencave. Pa dyshim, ai mban titullin e çmuar të zbuluesit më pjellor të kometave vizuale në histori, pasi ka zbuluar 37 kometa mahnitëse.

Më 21 korrik 1812, nga Marseja, një astronom i quajtur Pons-Brooks bëri një zbulim domethënës: kometën 12P/Pons-Brooks. Kjo kometë ndodhej në yjësinë e El Lince, siç thekson vetë Pons-Brooks. Fillimisht ai e përshkroi atë si një objekt të vogël, me pamje të mjegullt, pa bisht dhe jo të dukshëm me sy të lirë. Megjithatë, brenda pak ditësh ajo u bë e dukshme pa ndihmën e një teleskopi. Nga fundi i gushtit, ishte formuar një bisht 2 gradë i gjatë dhe nga mesi i shtatorit shkëlqimi i tij ishte rritur në magnitudë 4.

Pas shfaqjes së tij fillestare, pati përpjekje të shumta për të llogaritur trajektoren e këtij trupi qiellor, të cilat të gjitha treguan për klasifikimin e tij si një kometë periodike. Së fundi, Johann Encke përcaktoi përfundimisht periudhën e saj orbitale të jetë 70,7 vjet, duke parashikuar kthimin e tij në 1883. Megjithatë, kërkimi i tyre për ta gjetur përsëri rezultoi i pafrytshëm deri në shtator të atij viti kur u rizbulua rastësisht nga William Robert Brooks, një astronom amator amerikan nga Phelps, Nju Jork. Ky zbulim i rastësishëm e shtyu Brooks në pozicionin e drejtorit të Observatorit Smith dhe i dha atij vlerësime dhe nderime të shumta. Lidhja me Pons nuk mbaron këtu, pasi Brooks u bë zbuluesi i dytë vizual më pjellor i kometave, me një numër mbresëlënës prej 26 kometash për kredinë e tij.

Në 1883, Kometa 12P/Pons-Brooks ruajti praninë e saj si një mjegullnajë kompakte, pa bisht. Megjithatë, më 23 shtator, ndodhi një transformim i papritur dhe i jashtëzakonshëm. Kometa pësoi një ngjarje të paprecedentë, të njohur zakonisht si një "shpërthim" ose "shpërthim", që rezultoi në pamjen e saj të ngjashme me atë të një ylli me magnitudë 7 ose 8. Më pas, koma u rishfaq, e shoqëruar me formimin e një të vogël bisht Me kalimin e kohës, shkëlqimi i kometës vazhdoi të intensifikohej, duke arritur më në fund magnitudën 3 në janar 1884. Në veçanti, u vunë re shpërthime të tjera ndriçimi, afërsisht 1 ballë më të mëdha, si ditën e parë ashtu edhe ditën e nëntëmbëdhjetë të atij muaji. Gradualisht, shkëlqimi i kometës u ul dhe për herë të fundit u vëzhgua në qershor me një magnitudë 9,5.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth kometës 12P/Pons-Brooks dhe si ta shihni atë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.