10 arsye që tregojnë se ndryshimi i klimës është i vërtetë

arsyet pse ndryshimi i klimës është i vërtetë

Ka ende shumë, shumë njerëz në botë që nuk besojnë në ndryshimin e klimës (të tilla si Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump). Sidoqoftë, ndryshimi i klimës është real dhe po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme për ta ndaluar atë, pasi efektet e tij janë shkatërruese për njerëzit dhe biodiversitetin.

A doni të dini provat më të qarta që ekzistojnë ndryshimet klimatike?

Ndryshimi global i klimës

murrizat në brigjet e alaskës

Në planetin tonë gjithçka është e lidhur dhe gjithçka ndërvepron me pjesën tjetër të elementeve. Qeniet e gjalla kanë nevojë për kushte të caktuara të jetës në mënyrë që të jetojnë mirë. Ndryshimi i klimës po shkakton shumë specie të kafshëve, bimëve, baktereve, etj. Ata po mbarojnë nga habitati i tyre ku mund të zhvillohen dhe të jetojnë mirë. Për shembull, në fillim të tetorit, rreth 35.000 molusqe arritën në bregdetin e Alaskës për shkak të mungesës së akullit në Arktik. Ata kanë nevojë për akull për të qenë në gjendje të pushojnë dhe të pushojnë dhe është gjithashtu habitati i tyre natyror.

Kjo ngjarje nuk është hera e parë që ka ndodhur, por dha shumë për të folur. Një lajm u botua duke komentuar këtë episod të murrizave që përshkruajnë se ndryshimi i klimës është diçka reale dhe se po na prek të gjithëve. Një vit para asaj që ndodhi, gjithashtu Rreth 10.000 murriza u regjistruan në Alaska Beach për të njëjtën arsye: Në detin Arktik ka gjithnjë e më pak akull, kështu që ata nuk kanë ku të pushojnë dhe të jetojnë në paqe.

Ajo që është shqetësuese për situatën e ndryshimit të klimës është që efektet e tij shprehen në një mënyrë të papritur në të cilën ne nuk jemi të përgatitur për ta luftuar ose zvogëluar atë. Kjo do të thotë që, për disa, ky fenomen nuk është aq real sa të tjerët dhe se kërcënimet e tij nuk janë aq të dukshme.

10 arsye pse ndryshimi i klimës është i vërtetë

shkrirja e shkaktuar nga ndryshimi i klimës

Për të shmangur hutimin e njerëzve nëse ndryshimi i klimës është diçka reale apo jo, unë do t'ju jap 10 arsye që tregojnë se ajo ekziston dhe se efektet e saj po bëhen më të mëdha dhe shkatërruese.

 • Midis 1982 dhe 2010, u botuan 108 libra akademikë që mohojnë ekzistencën e ndryshimit të klimës. Vetëm 90 përqind e këtij numri u vlerësua nga kolegët.
 • Thjesht 0,01% e të gjithë shkencëtarëve në botë nuk besojnë në ndryshimin e klimës.
 • Në 1985 Svante Arrhenius, një fizikan dhe kimist Suedez, paraqiti për herë të parë një letër që përshkruante ndikimet e dioksidit të karbonit në tokë dhe efektin serë.
 • Sipas komunitetit shkencor dhe ekspertëve nga Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC), nëse temperatura e planetit rritet dy gradë mbi mesataren e saj, kjo do të ketë pasoja shumë serioze dhe të pariparueshme për njerëzit.
 • Burrat ne mund të lëshojmë 800.000.000.000 ton metrikat e dioksidit të karbonit në atmosferë para se të arrijnë atë rritje prej 2 ° C në temperaturën e planetit.
 • Edhe pse duket se ndryshimi i klimës nuk është real për shumë, vlerësohet se rreth 400.000 njerëz vdesin çdo vit nga shkaqe që lidhen me të. Ajo tashmë mund të jetë përmes përmbytjeve të rritura, uraganeve dhe thatësirave.
 • Kanë kaluar midis 800.000 dhe 15.000.000 vjet që kur nivelet e dioksidit të karbonit në atmosferë ishin aq të larta sa tani.
 • Që nga revolucioni industrial, dioksidi i karbonit në atmosferë është rritur 142 për qind.
 • 25% e rritjes së CO2 ndodhi vetëm midis 1959 dhe 2013.
 • Në vitin 2010, humbjet globale të PBB-së të shkaktuara kryesisht nga ndryshimi i klimës arritën në $ 696.000.000.000 milion.

Siç mund ta shihni, ka arsye mjaft të besueshme për të thënë që ndryshimi i klimës ekziston dhe është real. Efektet e tij po rriten gjithnjë e më shumë dhe pasojat janë shkatërruese. Ndryshimi i klimës ndikon në të gjitha vendet e botës në mënyrë të pabarabartë, por më të prekshmit janë më të varfrit dhe ata që kanë më pak për të qenë në gjendje ta zbusin dhe ta luftojnë atë. Kjo është arsyeja pse qeveritë në të gjithë botën po përpiqen të luftojnë ndryshimin e klimës në një mënyrë barazie.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.