Çmimi Nobel për Klimën 2021

çmimi nobel i klimës 2021

Studimi i klimës përfshin kompleksitet të madh dhe përgjegjësi të madhe. Prandaj, Çmimi Nobel për Klimën 2021 tre shkencëtarëve studimi i të cilëve në fizikë dhe klimë ka thyer tabelën. Fituesit e Çmimit Nobel janë Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann dhe Giorgio Parisi. Këta tre shkencëtarë kanë arritur të shpjegojnë një nga fenomenet më komplekse për t’u kuptuar në shkencë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për Çmimin Nobel 2021 për Klimën dhe rëndësinë e tij.

Çmimi Nobel për Klimën 2021

shkencëtar i klimës

Fenomeni është aq kompleks saqë është quajtur sisteme komplekse fizike. Vetë emri i tij sugjeron vështirësinë e të kuptuarit të tij. Efektet mund të shkojnë nga shkallët atomike në shkallën planetare dhe të ndikojnë në sjelljen e elektroneve të zakonshme për klimën e të gjithë planetit. Prandaj rëndësia e saj.

Të martën, Akademia Suedeze e dha atë për kontributin e tij në kërkime dhe ndikimin e tij në ngrohjen globale, dhe i dha Çmimin Nobel të famshëm në Fizikë. Tre shkencëtarë, Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann dhe Giorgio Parisi, pionierë në kërkimin e sistemeve komplekse dhe ekspertë të tjerë në ndikimin e klimës, u shpallën si fitues të edicionit 2021.

Sekretari i Akademisë Suedeze të Shkencave, Göran Hansson, dha lajmin, duke vënë në dukje se çmimi i dhënë këtyre studiuesve ishte për kontributet e tyre novatore në kuptimin tonë të sistemeve komplekse fizike. Çmimi, si dhe çmimet mjekësore, kimike dhe letrare të shpallura këtë javë, do të jepen në një ceremoni çmimesh në Stokholm më 8 dhjetor.

Sipas Akademisë Suedeze, italiani 73-vjeçar Giorgio Parisi fitoi një çmim special për zbulimin e "modeleve të fshehura në materiale komplekse dhe të çrregullta". Zbulimi i tij është një nga kontributet më të rëndësishme në teorinë e sistemeve komplekse.

Syukuro Manabe nga Japonia dhe Klaus Hasselmann nga Gjermania fituan çmime për kontributet e tyre "themelore" në modelimin e klimës. Manabe, 90 vjeç, tregon sesi rritja e përmbajtjes së dioksidit të karbonit në atmosferë shkakton rritjen e temperaturës së sipërfaqes së Tokës. Kjo punë hodhi themelet për zhvillimin e modeleve aktuale të klimës. Ne te njejten menyre, Klauss Hasselmann, 89 vjeç, ishte pionier në krijimin e një modeli që lidh meteorologjinë dhe klimën.

Sisteme komplekse

Shkencëtarët e Çmimit Nobel të Klimës për vitin 2021

Sistemet komplekse në shkallët atomike dhe planetare mund të ndajnë karakteristika të caktuara, të tilla si kaosi dhe çrregullimi, dhe sjellja duket se dominohet nga rastësia.

Parisi dha kontributin e tij të parë në kërkimin e tij në fizikë duke analizuar një aliazh metalik të quajtur xhami.ose rrotulluese, në të cilën atomet e hekurit përzihen rastësisht në një grilë të atomeve të bakrit. Edhe pse ka vetëm disa atome hekuri, ato ndryshojnë vetitë magnetike të materialit në mënyra emocionuese dhe shqetësuese.

Parisi 73-vjeçar zbuloi se rregullat e fshehura ndikojnë në sjelljen në dukje të rastësishme të materialeve të ngurta dhe gjeti një mënyrë për t'i përshkruar ato matematikisht. Puna e tij vlen jo vetëm për fizikën, por edhe për fusha shumë të ndryshme si matematika, biologjia, neuroshkenca dhe mësimi i makinerisë (inteligjenca artificiale).

Komiteti deklaroi se gjetjet e shkencëtarit "Bëni të mundur që njerëzit të kuptojnë dhe përshkruajnë shumë materiale dhe fenomene të ndryshme dhe në dukje krejtësisht të rastësishme"Me Akademia Suedeze tani e sheh xhamin rrotullues si mishërimin e sjelljes komplekse klimatike të Tokës dhe kërkimit të kryer nga Manab dhe Hasselmann vite më vonë. Dhe është e vështirë të parashikohet sjellja afatgjatë e sistemeve komplekse fizike, siç është klima e planetit tonë.

Manabe, e cila punoi në Universitetin Princeton në Shtetet e Bashkuara, udhëhoqi zhvillimin e modeleve të klimës fizike në vitet 1960, duke çuar në përfundimin se emetimet e dioksidit të karbonit po ngrohin planetin. Për shkak të modelit të saj të çrregullt, klima e planetit tonë konsiderohet një sistem kompleks fizikMe Në të njëjtën mënyrë, Hasselman përdori kërkimin e tij për t'iu përgjigjur pyetjes pse modelet e klimës mund të jenë të besueshme, edhe pse klima është e ndryshueshme dhe kaotike.

Këto modele kompjuterike që mund të parashikojnë se si Toka do të reagojë ndaj emetimeve të gazrave serrë janë thelbësore për të kuptuarit tonë të ngrohjes globale.

Siç shpjegoi profesori i Universitetit Yale John Wettlaufer, fizikani italian po "ndërtohet nga çrregullimi dhe luhatja e sistemeve komplekse në nivel mikro", dhe puna e Syukuro Manabe tregon për "merrni përbërësit e një procesi të vetëm. Dhe vendosini së bashku për të parashikuar sjelljen e një sistemi kompleks fizik. ”“ Edhe pse shpërndajnë çmime midis pjesës klimatike dhe pjesës së çrregullimit, ato në fakt janë të ndërlidhura, ”shpjegoi ai.

Rëndësia e Çmimit Nobel për Klimën në vitin 2021

Një nga përfundimet e lëna nga vendimi, veçanërisht në zgjedhjet Manabe dhe Hasselman, është tërheqja e vëmendjes së njerëzve ndaj problemeve klimatike.

Sipas Wettlaufer, përmes çmimit, Komiteti Nobel propozoi "dualitetin midis studimit të klimës së tokës (nga milimetra në madhësinë e tokës) dhe punës së Giorgio Parisi". Dr. Martin Juckes, kreu i kërkimit në shkencat atmosferike Personi dhe zëvendës drejtori i Qendrës Britanike për Analizën e të Dhënave Mjedisore (CEDA) tha se të shohësh shkencëtarët të fitojnë Çmimin Nobel në Fizikë për punën e tyre mbi klimën është "një lajm i mirë".

"Kompleksiteti i sistemit klimatik, i shoqëruar me kërcënimin e krizës klimatike, vazhdon të sfidojë shkencëtarët e klimës sot," dijo.

Siç mund ta shihni, kriza klimatike me të cilën po përballemi në këtë shekull i bën shkencëtarët të vihen në një gjendje të hapur ose të jenë në gjendje të gjejnë zgjidhje të mundshme. Ndryshimi i klimës kërcënon të ndryshojë botën që ne njohim dhe shumë prej sistemeve tona ekonomike kanë nevojë për stabilitetin që kemi në klimën sot.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë për rëndësinë e Çmimit Nobel për Klimën 2021 dhe cilat janë karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.