Çfarë ngjyre është Plutoni?

çfarë ngjyre ka plutoni

Plutoni është një planet xhuxh që gjendet në sistemin diellor, veçanërisht në brezin Kuiper. Ai u zbulua në vitin 1930 nga astronomi amerikan Clyde Tombaugh, dhe në atë kohë konsiderohej planeti i nëntë në sistemin diellor. Megjithatë, në vitin 2006 u ricaktua në statusin e planetit xhuxh nga Bashkimi Ndërkombëtar Astronomik. shumë njerëz pyesin çfarë ngjyre ka plutoni meqenëse në tekstet shkollore shfaqet me një ngjyrë të caktuar.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se çfarë ngjyre është Plutoni, cilat janë karakteristikat e tij dhe si mund ta dini ngjyrën e tij.

tipare kryesore

sipërfaqen e plutonit

Plutoni ka një diametër prej afërsisht 2.377 kilometra, duke e bërë atë planetin xhuxh më të madh të njohur në sistemin tonë diellor. Ajo gjithashtu ka një masë që është rreth 0.2% e masës së Tokës.

Një nga tiparet më dalluese të Plutonit është sipërfaqja e tij e akullt, e përbërë kryesisht nga azoti i ngrirë, metani dhe monoksidi i karbonit. Për më tepër, ai ka një atmosferë të hollë që përbëhet nga azoti, metani dhe monoksidi i karbonit, i cili besohet se ngrin dhe bie në tokë si borë.

Plutoni ka pesë hëna të njohura, më i madhi prej të cilëve është Charon, e cila është rreth gjysma e madhësisë së Plutonit. Katër hënat e tjera, të njohura si Nix, Hydra, Cerberus dhe Styx, janë shumë më të vogla dhe u zbuluan në 2005, 2012 dhe 2013.

Për shkak të vendndodhjes së tij në brezin Kuiper, Plutoni ka një orbitë të çuditshme që e çon atë përgjatë një shtegu eliptik rreth Diellit.Ai gjithashtu ka një periudhë rrotullimi jashtëzakonisht të gjatë, duke marrë rreth 6.4 ditë për të përfunduar një rrotullim të plotë.

Edhe pse nuk konsiderohet më një planet "zyrtar" në sistemin diellor, Plutoni mbetet një objekt magjepsës dhe enigmatik që ka magjepsur shkencëtarët dhe astronomët për dekada të tëra. Me ardhjen e teknologjive të reja dhe misioneve hapësinore, shpresojmë të mësojmë më shumë për këtë botë misterioze në vitet në vijim.

Çfarë ngjyre ka Plutoni

planetoid

Ngjyra e Plutonit është një nga tiparet më interesante të sipërfaqes së tij. Nga zbulimi i saj në 1930 deri në mbërritjen e sondës New Horizons të NASA-s në 2015, Plutoni besohej të ishte një planet i mërzitshëm, gri i errët. Megjithatë, imazhet me rezolucion të lartë të marra nga New Horizons zbuluan një sipërfaqe çuditërisht shumëngjyrëshe.

Sipërfaqja e Plutonit shfaq një larmi ngjyrash, të cilat përfshijnë nuancat e kuqe, kafe, të verdhë dhe gri. Rajoni i njohur si "zemra" e Plutonit është veçanërisht interesant për shkak të ngjyrës së tij të kuqërremtë. Kjo ngjyrë besohet të jetë për shkak të pranisë së përbërjeve organike të quajtura tolina, të cilat formohen nga rrezatimi i sipërfaqes së Plutonit nga rrezet kozmike dhe drita ultravjollcë nga Dielli.

Përveç të kuqes, sipërfaqja e Plutonit ka edhe njolla të verdha të ndezura, të cilat besohet të jetë i përbërë nga metani i ngrirë. Ekzistojnë gjithashtu zona më të errëta të sipërfaqes me ngjyrë kafe të errët ose gri, të cilat mund të përbëhen nga hidrokarbure komplekse ose materiale shkëmbore.

Në përgjithësi, sipërfaqja e Plutonit është jashtëzakonisht e larmishme, duke shfaqur një sërë karakteristikash gjeologjike interesante, duke përfshirë krateret, malet, fushat dhe kanione. Ngjyra e sipërfaqes së Plutonit është vetëm një nga shumë tipare magjepsëse të kësaj bote enigmatike dhe ka ende shumë për të mësuar rreth saj në vitet në vijim.

Pse nuk është më një planet?

çfarë ngjyre ka planeti plutoni

Arsyeja pse Plutoni nuk konsiderohet më një planet në sistemin tonë diellor është për shkak të një vendimi të marrë nga Unioni Ndërkombëtar Astronomik (IAU) në vitin 2006. Në një takim në Pragë, IAU vendosi një përkufizim të ri për planetët, i cili përjashtoi Plutonin nga kjo kategori.

Sipas përkufizimit të ri, një planet duhet të plotësojë tre kritere: së pari, duhet të rrotullohet rreth diellit; në vendin e dytë, duhet të jetë mjaft i madh që të ketë një formë sferike për shkak të gravitetit; dhe së treti, duhet të ketë pastruar orbitën e saj nga objekte të tjera. Është ky kriteri i fundit që u përdor për të përjashtuar Plutonin nga kategoria e planetit.

Plutoni ndodhet në një zonë të sistemit diellor të njohur si brezi Kuiper, i cili është i populluar nga një numër i madh objektesh të ngjashme me asteroidet dhe kometat. Këto objekte ndërhyjnë në orbitën e Plutonit, që do të thotë se ai nuk e ka pastruar orbitën e tij nga objektet e tjera sipas përkufizimit të ri të IAU.

Si rezultat, Plutoni u ricaktua në statusin e planetit xhuxh, i cili përkufizohet si një objekt që plotëson dy kriteret e para të përkufizimit të planetëve, por jo të tretën. Përveç Plutonit, objekte të tjera si Ceres, Eris dhe Makemake konsiderohen gjithashtu planetë xhuxh nga ky përkufizim.

Edhe pse disa mund të mendojnë se përjashtimi i Plutonit nga statusi i planetit është i padrejtë ose arbitrar, përkufizimi i ri i IAU-së u krijua për të ndihmuar në krijimin e një klasifikimi më të saktë dhe shkencor të trupave në sistemin tonë diellor.

Si e dini ngjyrën e Plutonit?

Përcaktimi i ngjyrës së Plutonit kryhet duke analizuar dritën e reflektuar nga sipërfaqja e tij. Astronomët përdorin spektrometrat për të thyer dritën e reflektuar nga sipërfaqja e Plutonit në përbërësit e tij të ngjyrave, duke i lejuar ata të përcaktojnë përbërjen kimike dhe karakteristikat fizike të sipërfaqes.

Për shumë vite, astronomët mund të vëzhgonin Plutonin vetëm përmes teleskopëve tokësorë, duke e bërë të vështirë përcaktimin e saktë të ngjyrës së tij. Megjithatë, në vitin 2015, anija kozmike New Horizons e NASA-s mbërriti në Pluton dhe dha imazhet e para me rezolucion të lartë dhe të detajuara të sipërfaqes së planetit xhuxh.

Kamerat dhe spektrometrit në New Horizons i lejoi shkencëtarët të analizonin dritën e reflektuar nga sipërfaqja e Plutonit dhe të përcaktojë përbërjen e tij kimike dhe karakteristikat fizike me saktësi të paparë. Rezultatet zbuluan një sipërfaqe çuditërisht shumëngjyrëshe dhe të larmishme, me nuanca të kuqe, kafe, të verdhë dhe gri.

Përveç kësaj, sonda New Horizons bëri gjithashtu matje të temperaturës së sipërfaqes së Plutonit, pranisë së akullit të ujit dhe metanit, dhe të dhëna të tjera që i kanë ndihmuar shkencëtarët të kuptojnë më mirë përbërjen dhe evolucionin e planetit xhuxh.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se çfarë ngjyre është Plutoni dhe cilat janë karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.