Çfarë ndodhi me Plutonin

çfarë ndodhi me planetin pluton

Kur ishim të vegjël dhe na mësonin se cilët planetë i përkisnin sistemit diellor, i fundit në këtë listë ishte Plutoni. Megjithatë, me kalimin e viteve ky planet u largua nga lista për arsye të ndryshme. Shumë njerëz nuk e dinë çfarë ndodhi si plutoni dhe për shkak se nuk konsiderohet më një planet në sistemin diellor.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë ndodhi me Plutonin, çfarë karakteristikash duhet të ketë një objekt qiellor për t'u konsideruar si planet dhe shumë më tepër.

Çfarë ndodhi me Plutonin

çfarë ndodhi me plutonin

Në gusht 2006, statusi i Plutonit si planeti i nëntë në Sistemin Diellor u modifikua dhe tani konsiderohej një planet xhuxh. Ky vendim është marrë nga Unioni Ndërkombëtar Astronomik (IAU). i cili deklaroi se një trup qiellor duhet të plotësojë tre kushte specifike që të konsiderohet planet. Këto kushte përfshijnë orbitimin rreth Diellit, zotërimin e një mase mjaft të madhe për të krijuar një formë sferike për shkak të forcave gravitacionale dhe pastrimin e afërsisë së tij nga objektet e tjera.

Pas një votimi të kryer nga komuniteti ndërkombëtar i astronomëve, Plutoni u përjashtua nga përkufizimi i një planeti sepse ndan orbitën e tij me trupa të tjerë qiellorë. Si rezultat, sistemi ynë diellor tani është zyrtarisht i përbërë nga tetë planetë (Mërkuri, Venusi, Toka, Marsi, Jupiteri, Saturni, Urani dhe Neptuni), secili me satelitët e tij, pesë planetë xhuxh (përfshirë Ceres, Haumea, Eris, Makemake. dhe Plutoni), si dhe asteroidet, kometat, gazi dhe pluhuri ndëryjor.

Gloria Delgado Inglada bëri një koment pesëmbëdhjetë vjet pas riklasifikimit të Plutonit, duke deklaruar se polemika që pasoi nëse gradimi i Plutonit apo rivendosja e statusit të tij planetar ishte një gjë pozitive. Ajo beson se debati mundësoi një kuptim më të thellë të temës dhe ofroi një mundësi për të mësuar nga një sërë këndvështrimesh.

Gjatë një episodi të programit të Lëvizjes së Parë në Radio UNAM, u tha se diskutimi nëse ka tetë apo nëntë planetë nuk është shqetësimi përfundimtar. Përkundrazi, është e domosdoshme të bëhen vëzhgime dhe përkufizime të qëndrueshme. Ndërsa ata marrin prova shtesë, teori të reja dhe mjete të avancuara, përkufizimet e koncepteve do të zhvillohen dhe ata mund të bëhen më të saktë në kuptimin e tyre.

Konsiderata në antikitet

madhësia e plutonit

Në kohët e lashta, Dielli dhe Hëna klasifikoheshin si planetë. Kreu i njësisë së Komunikimit dhe Kulturës Shkencore të UA-së kujtoi se në shekullin e dytë pas Krishtit modeli gjeocentrik ose Ptolemaik i universit u pranua gjerësisht. Ky model e konsideroi atë Hëna dhe Dielli ishin planetë që rrotulloheshin rreth Tokës, e cila besohej të ishte qendra e të gjithë Sistemit Diellor.

Në shekullin e XNUMX-të, Nikolas Koperniku sfidoi idenë mbizotëruese se Toka ishte e palëvizshme dhe propozoi një model të ri. Sipas modelit të tij heliocentrik, Toka rrotullohej rreth boshtit të saj dhe në të njëjtën kohë rrotullohej rreth Diellit.Ky model ka qëndruar edhe sot e kësaj dite dhe mbetet parimi udhëzues.

Kohët e fundit, objektet qiellore të sapo zbuluara dhe Ceres, planeti i parë xhuxh, kanë tërhequr shumë vëmendje. Gjatë kërkimit për të zbuluar trupa të rinj astronomikë, William Herschel u përplas me Uranin në 1781. Në 1846, duke përdorur parashikime matematikore, Urbain Le Verrier dhe Johnan Galle ishin në gjendje të gjenin Neptunin.

Në 1801, astronomët kishin identifikuar tashmë Ceres, një objekt i konsiderueshëm që ishte i vetmi i njohur që ekzistonte në brezi asteroid i vendosur në atë kohë midis Marsit dhe Jupiterit. Fillimisht u klasifikua si planet, por kur u zbuluan më shumë entitete të ngjashme, u riklasifikua si një asteroid. Megjithatë, vlen të përmendet se Ceres ende përfaqëson një të tretën e konsiderueshme të masës totale të pranishme në rripin e asteroideve.

Sipas folësit, brezi asteroid ka një masë totale që është e barabartë me 4% të masës së Hënës sonë. Ekspertët e kanë identifikuar Ceresin si hapin e fundit në procesin e shndërrimit në planet. Për më tepër, Ceres u modifikua në klasifikimin e saj edhe para se të zbulohej Plutoni, duke e bërë atë një pionier në kategorinë e saj.

Në vitin 1930, Clyde Tombaugh, një astronom i njohur, arriti të zbulojë Plutonin. Para këtij zbulimi, Percival Lowell, një nga kolegët e Tombaugh, kishte qenë në një mision për të gjetur vendndodhjen e planetit që nga viti 1905. Megjithatë, më vonë u zbulua se masa e Plutonit nuk kishte asnjë ndikim në orbitat e Neptunit dhe Uranit. , duke mohuar kështu pretendimin e Lowell .

Ai u shpreh se përparimi i shkencës nuk është thjesht rezultat i sukseseve, por edhe pasojë e gabimeve, llogaritjeve të gabuara ose mungesës së rezultateve përfundimtare. Kjo është e rëndësishme sepse na lejon të zgjerojmë të kuptuarit tonë, që është edhe qëllimi i shkencës.

Pas shumë diskutimesh, ai arriti në përfundimin se shkenca po zhvillohet vazhdimisht për të akomoduar të dhëna dhe teori të reja. Në fakt, disa astronomë kanë supozuar se përkufizimi i një planeti ka ndryshuar me kalimin e kohës, duke rritur mundësinë e rishikimeve dhe votave të ardhshme që mund të ndryshojnë kuptimin tonë për këto trupa qiellorë.

Karakteristikat që duhen konsideruar planet

planet xhuxh

Përkufizimi i një planeti është debatuar gjatë historisë, por aktualisht, ndiqen disa kritere specifike për të klasifikuar një trup qiellor si planet. Këto kritere u krijuan nga Unioni Ndërkombëtar Astronomik (IAU) në vitin 2006 dhe njihen si "Rezoluta e Plutonit".

  • Orbita rreth diellit: Kërkesa e parë themelore është që objekti duhet të rrotullohet rreth Diellit.Kjo do të thotë që objektet që rrotullohen rreth yjeve të tjerë nuk do të konsiderohen planetë.
  • Masa e mjaftueshme për të pasur një formë sferike: Një planet duhet të jetë mjaft i madh që graviteti i tij ta lejojë atë të marrë një formë sferike. Kjo është e rëndësishme për t'i dalluar ata nga asteroidët dhe trupat e tjerë qiellorë që mund të kenë forma të parregullta.
  • Pasi ka pastruar orbitën e saj: Një planet duhet të ketë pastruar orbitën e tij nga objekte të tjera, që do të thotë se graviteti i tij ka pastruar rajonin përreth nga çdo material i rëndësishëm. Kjo e dallon atë nga “planetet xhuxh” që nuk kanë arritur të pastrojnë orbitën e tyre, siç është Plutoni.

Këto tre kritere janë thelbësore që një objekt të konsiderohet planet në sistemin tonë diellor. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se këto kritere zbatohen veçanërisht për planetët në sistemin tonë diellor. Sisteme të tjera yjore mund të kenë kriteret e tyre të klasifikimit.

Rezoluta e Plutonit, e cila përjashtoi Plutonin nga statusi i planetit, krijoi disa polemika në atë kohë, por bazohej në nevojën për të vendosin përkufizime të qarta dhe të qëndrueshme për klasifikimin e objekteve qiellore. Që atëherë, Plutoni është konsideruar një "planet xhuxh" dhe jo një planet, sepse nuk e ka pastruar orbitën e tij nga objektet e tjera.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për atë që ndodhi me Plutonin.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.