Çfarë ka arritur teleskopi James Webb

James Webb

Kanë kaluar gati dy vjet që nga lëshimi i rëndësishëm i teleskopit hapësinor James Webb, një instrument i jashtëzakonshëm që ka aftësinë e jashtëzakonshme për të kapur imazhe të kozmosit me qartësi të pashoqe. Kjo teknologji inovative është e paçmueshme për shkencëtarët dhe astronomët, duke ofruar të dhëna të paçmueshme. Duke u dalluar nga teleskopët konvencionalë me bazë tokësore, teleskopi Webb kapërcen kufizimet e vendosura nga tërheqja gravitacionale e Tokës, fusha magnetike dhe atmosfera. Për më tepër, ndryshe nga paraardhësi i tij, teleskopi Hubble, Webb nuk rrotullohet rreth planetit tonë. Në vend të kësaj, ajo mban një pozicion të qëndrueshëm 1,5 milion kilometra larg, midis Tokës dhe Diellit.

Në këtë artikull do të tregojmë çfarë ka arritur të kapë teleskopi hapësinor James Webb dhe disa nga bëmat e tij.

Çfarë ka arritur të kapë teleskopi hapësinor James Webb

galaktikat

Në Baltimore, imazhet e marra nga teleskopi hapësinor James Webb përpunohen për të eliminuar çdo faktor që mund të pengojë objektivat shkencorë. Për t'i bërë këto imazhe tërheqëse dhe lehtësisht të kuptueshme për publikun e gjerë, aplikohet një sasi e vogël e përmirësimit të ngjyrave, afërsisht 5%.

Si nje shembull, Galaktika fantazmë, e njohur gjithashtu si M74, është fotografuar në pikturë njëngjyrëshe duke përdorur katër filtra të ndryshëm në instrumentin MIRI të teleskopit Webb. Pas mbërritjes në qendrën e operacioneve në Baltimore, këto imazhe i nënshtrohen përpunimit të përpiktë për të hequr çdo papërsosmëri ose artefakt të shkaktuar nga instrumenti, duke rezultuar në imazhe të pacenuara që shkencëtarët mund t'i përdorin drejtpërdrejt në kërkimin e tyre.

Prej disa kohësh, shkencëtarët kanë qenë të vetëdijshëm për ekzistencën e vrimave të zeza më të vogla në fazat e hershme të universit; Megjithatë, ishte vetëm nëpërmjet vëzhgimeve të Uebit që ata më në fund ishin në gjendje t'i zbulonin ato përfundimisht.

Duke kapur spektrat e objekteve qiellore si planetet, yjet dhe galaktikat, teleskopi mundëson një kuptim gjithëpërfshirës të përbërjes së tyre. Spektrografi Webb luan një rol vendimtar në këtë proces duke ndarë dritën infra të kuqe në komponentë të ndryshëm., duke zbuluar kështu një spektër që zbulon ekzistencën e elementeve dhe molekulave të ndryshme kimike.

Duke përdorur analizën spektrale, astronomët identifikuan me sukses praninë e dioksidit të squfurit, natriumit, kaliumit, avullit të ujit, dioksidit të karbonit dhe monoksidit të karbonit në ekzoplanetin WASP-39 b. Kjo teknikë na lejon gjithashtu të vëzhgojmë objekte qiellore të errësuar nga pluhuri dhe gazi, duke zgjeruar kështu në mënyrë të konsiderueshme pamjen tonë për kozmosin.

Thellësia e vrimës së zezë

teleskopi James Webb

Publikimi i NASA-s i imazhit të galaktikës CEERS 1019 dhe vrimës së zezë supermasive të saj, të kapur nga teleskopi James Webb më 6 korrik 2023, ka tërhequr vëmendje të konsiderueshme nga komuniteti shkencor dhe astronomik. Ky imazh i mrekullueshëm zbulon vrimën e zezë supermasive më të largët aktive të identifikuar ndonjëherë, ndodhet brenda një galaktike që lindi pak më shumë se 570 milionë vjet pas Big Bengut. Ajo që e veçon këtë vrimë të zezë është masa e saj relativisht modeste, që peshon rreth nëntë milionë masa diellore, e cila është dukshëm më e vogël në krahasim me shumicën e vrimave të zeza supermasive në universin e hershëm, të cilat zakonisht numërojnë mbi një miliard herë masën e Diellit tonë.

Prania e një vrime të zezë në CEERS 1019, pavarësisht nga madhësia e saj relativisht më e vogël, ka nxitur hetime për formimin e saj gjatë fazave të hershme të universit. Shkencëtarët ishin të vetëdijshëm për gjasat që vrima të zeza më të vogla të ekzistonin në kozmosin e hershëm, por vetëm nga vëzhgimet e Webb-it ata ishin në gjendje të konfirmonin përfundimisht ekzistencën e tyre.

Pas një viti të plotë përshkimi në hapësirën e madhe të hapësirës, ​​përpjekja bashkëpunuese midis NASA-s, ESA-së dhe CSA-së, e njohur si Teleskopi Hapësinor James Webb, vazhdon të na mahnitë me imazhet e tij mahnitëse. Së fundmi, ajo zbuloi dy fotografi befasuese që tregojnë bukurinë e jashtëzakonshme të NGC 604, një galaktikë madhështore e mbushur me rreth 200 trupa qiellorë. Këto imazhe magjepsëse ofrojnë një vështrim në detajet e ndërlikuara të këtij fenomeni yjor, duke na lënë të mahnitur.

Imazhi nga NIRCam

zbulimi i rrjetit

NGC 604, një galaktikë që është rreth gjysma e madhësisë së Rrugës sonë të Qumështit, është kapur në dy imazhe të reja të marra nga NIRCam (Kamera Pranë Infra të Kuqe) dhe MIRI (Instrumenti i Mesëm Infra të Kuq). Këto pamje zbulojnë një përshkrim i ndërlikuar dhe i plotë i procesit të formimit të yjeve, duke treguar zgjerimin e flluskave të mbushura me gaz dhe përhapjen e filamenteve. Niveli i detajeve tejkalon vëzhgimet e mëparshme dhe paraqet një tapiceri të gjallë të lindjes qiellore.

Imazhi i kapur nga kamera afër infra të kuqe siguron konfirmimin e ekzistencës së dy yjeve të rinj të vendosur mbi mjegullnajën qendrore. Përveç kësaj, struktura të gjalla të kuqe në formë flluskash vërehen brenda mjegullnajës, të cilën NASA ia atribuon ndikimit të erërave të krijuara nga yjet më intensivë dhe më të shndritshëm në NGC 604. Imazhi gjithashtu zbulon vija të mrekullueshme portokalli, të cilat tregojnë praninë e karbonit -përbërjet me bazë të quajtur hidrokarbure aromatike policiklike (PAH). Këto substanca janë përbërës të rëndësishëm të mediumit ndëryjor dhe luajnë një rol vendimtar në formimin e trupave qiellorë, megjithëse origjina e tyre mbetet enigmatike. Për më tepër, imazhi tregon aftësinë e jashtëzakonshme të dy yjeve të rinj, rrezatues për të gërmuar hapje në pluhur mbi mjegullnajën qendrore.

Imazhi MIRI

Imazhi MIRI tregon një reduktim të dukshëm të numrit të yjeve, veçanërisht supergjigantëve, të cilët kanë një shkëlqim dhe madhësi që e tejkalojnë atë të Diellit tonë përkatësisht me një milion e njëqind herë. Kjo rënie mund t'i atribuohet faktit se këta yje të nxehtë lëshojnë dukshëm më pak dritë në gjatësitë e valëve të kapura nga MIRI. Ne te kunderten, Grumbuj më të mëdhenj gazi dhe pluhuri më të ftohtë rrezatojnë një shkëlqim të shkëlqyeshëm.

NASA ka identifikuar formacione të dallueshme blu që i ngjajnë tendinave, duke treguar ekzistencën e mundshme të hidrokarbureve aromatike policiklike. Siç e përmendëm më herët, këto hidrokarbure janë vendimtare në formimin e trupave qiellorë si planetët dhe yjet. NGC 604, mosha e të cilit vlerësohet të jetë afërsisht 3,5 milionë vjet, përmban një re të ndritshme gazi që shtrihet në një diametër mbresëlënës prej 1.300 vjet dritë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth asaj që Teleskopi Hapësinor James Webb ka arritur të kapë dhe rëndësinë e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.