Cilat janë morina

Morina qendrore

Kur flasim për një peizazh akullnajor, ne analizojmë disa nga përbërësit e tij që na ndihmojnë të kuptojmë dinamikën dhe evolucionin e tij. Siç e dimë, akullnajat malore gjenerojnë terren dhe gjeomorfologji mjaft interesante për tu zbuluar. Një nga elementet që formohen afër akullnajat janë morina. Shtë një varg malor prej materiali akullnajor që nuk është i shtresëzuar. Morinat klasifikohen sipas marrëdhënies së tyre me akullnajën.

Në këtë artikull do të hyjmë më thellë në morina, çfarë llojesh ekzistojnë, si formohen dhe çfarë rëndësie kanë ato për akullnajat.

Cilat janë morina

Moranet anësore

Gjëja e parë që duhet të jemi të qartë është se çfarë është një moral. Shtë një varg i vogël malor që formohet me një material që ne e quajmë deri. Kjo sipërfaqe nuk është asgjë më shumë se materiali i formuar në akullnajat dhe që nuk është i shtresëzuar. Materiali nuk ka qenë në këtë zonë për një kohë të gjatë dhe nuk është shtresuar me peshën e borës dhe kalimin e viteve. Nëse mendojmë se si funksionon dinamika e një akullnaje, do të shohim se një akumulim dëbore ndodh çdo vit pas sezonit të dimrit. Pasi bie bora, ajo grumbullohet për shkak të efektit të gravitetit dhe shtresohet me shtresat e borës që ranë dhe që nuk janë shkrirë nga vitet e mëparshme.

Kështu vendoset një profil i reshjeve të borës. Sa më thellë të shkojmë, aq më shumë vite prapa do të hetojmë. Seti i shtresave të borës quhet shtresëzime. Epo, kur pjesa tjetër e materialeve grumbullohen (si të thuash) por pa u shtresëzuar, quhet till.

Ekzistojnë lloje të ndryshme morine në varësi të marrëdhënies që ka me akullnajën ekzistuese. Ne do të analizojmë llojet e ndryshme të morinave:

 • Moran në sfond. Theshtë lloji i morinës që formohet nën akullin e akullnajës. Ky grumbull dërrasash do të jetë në shtrat dhe do të ndikohet nga shkrirja e akullit dhe rrjedha e ujit të shkrirë.
 • Morina anësore. Shtë ai ku materialet gjenden në brigjet e shtratit të akullnajës. Në anët e shtresave të akullit mund të shihni të gjitha materialet që përbëjnë këtë morinë.
 • Morina qendrore. Kur moralet anësore arrijnë amplituda të madhe, mund të ndodhë që ato të bashkohen me njëra-tjetrën në qendër të një lugine ku bashkohen dy akullnaja. Ky bashkim quhet morina qendrore.
 • Morina terminale. Ato përbëhen nga depozitat e mbeturinave të akullnajave. Ata zakonisht ndodhen në fund të akullnajës dhe është rezultat i transportit të këtyre materialeve dhe efekti i gravitetit.
 • Moral ablacioni. Ato janë ato që janë depozituar në shtratin e një akullnaje.

tipare kryesore

Llojet e morinave

Karakteristikat e morinave përmblidhen në përmbajtjen e blloqeve të çrregullta të akullit dhe materialeve të tilla si fragmente guri që janë rregulluar gjatë gjithë kalimit të akullnajës. Akulli po zvarrit materialet e tokës nga pesha e tij dhe akulli i tij i vazhdueshëm vjetor dhe shkrirja. Për këtë arsye, relievi shndërrohet me kalimin e viteve dhe viteve derisa të formohen luginat akullnajore dhe formacionet e tjera.

Gurët e morinave të ablacionit gjithashtu kanë disa lloje të ndryshme të materialeve që mund të gjenden në shtratin e akullnajave. Një element tjetër që quhet ndryshe moran është edhe sedimenti që vendoset nga një akullnajë. Kjo pasi, pas gjithë udhëtimit që ka marrë nga lartësi të konsiderueshme, akullnaja është duke tërhequr të gjitha materialet që janë gjetur gjatë rrugës.

Deri në dinamikën

Sedimentet e brendshme

Ajo që ne e quajmë si deri më tani janë akumulimet e sedimenteve që vijnë nga akullnaja dhe dinamika e tij. Ato gjithashtu mund të quhen tërheqje domethënie ose akullnaje kur formohen grupe komplet heterogjene që gjenerohen në akullnajë. Tough është fragment i shtrirjes akullnajore që është depozituar gjatë rrugës.

Këto karakteristika nënkuptojnë që përbërja e tokës nuk është gjithmonë e njëjtë. Mund të gjejmë përzierje argjile, gurë, zhavorr dhe rërë. Balta në tills ka një formë sferike pas lëvizjes dhe akumulimit pasues. Ata quhen deri në topa. Këto topa rrotullohen përgjatë shtratit të një rrjedhe dhe mund të shtojnë gurë në përbërjen e tij. Ajo që bën kjo është se ajo përfundon duke i dhënë fund të gjithë shtegut të mbuluar me gurë.

Këto topa deri në tokë shpesh quhen të blinduara deri në topa sepse ato kanë më shumë gurë. I gjithë ky material i quajtur till depozitohet në fund të morinës, në anët, në mes dhe në bazën. Ndërsa koha e shkrirjes arrin dhe akullnaja fillon të shkrihet, masat e tokës po zvarriten dhe depozitohen në lumenjtë e lumenjve që vijnë nga akullnaja. Kjo është më e theksuar nëse është një akullnajë kontinentale që fillon të shkrihet. Tills mund të mbajnë gjithashtu disa depozita aluviale të përbëra nga minerale ose gurë të çmuar. Këto materiale janë mbledhur gjatë gjithë udhëtimit të akullnajës dhe fitojnë vlerë të madhe ekonomike për të qenë diçka unike. Për shembull, ndodh me diamante në Wisconsin, Indiana dhe Kanada.

Ekspertët në kërkim të këtyre mineraleve përqendrohen në ndjekjen e gjurmëve që depozitojnë tills dhe i përdorin ato si të dhëna për të njohur drejtimin që ka pasur akullnaja gjatë zbritjes në mal. Ndër depozitat më të kërkuara janë ato të kimberlite, këto janë ato depozita ku mund të gjeni diamante të bollshme ose lloje të ndryshme mineralesh.

Ka disa raste në të cilat mund të gjeni të ngurtësuar ose të lithifikuar deri në. Kjo ndodh sepse ata janë varrosur dhe, me veprimin e presionit të shtresave të sipërme është bërë shkëmb. Ky lloj shkëmbi njihet si tillite dhe është një lloj shkëmbi sedimentar.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth morineve dhe tills.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.