Çfarë janë lumenjtë atmosferikë?

lumore-atmosferike

Imazhi i marrë nga sateliti GOES 11.

L lumenj atmosferikë (RA, ose AR në Anglisht Lumenjtë Atmosferik) janë rajone të ngushta lagështie që janë të përqendruara në atmosferë. Ato përmbajnë një sasi të konsiderueshme të avujve të ujit, prandaj mund të shkaktojnë shumë probleme në zonat bregdetare.

Na tregoni se çfarë janë lumenjtë atmosferikë dhe çfarë dëmtimesh mund të shkaktojnë ata.

Çfarë janë lumenjtë atmosferikë?

Lumenjtë atmosferikë janë përgjegjës për pjesën më të madhe të transportit horizontal të avujve të ujit jashtë tropikëve, zakonisht midis zonave të mëdha të rrjedhjes divergjente të ajrit sipërfaqësor. Ato janë zakonisht disa kilometra të gjata dhe qindra kilometra të gjera, kështu që secili prej tyre mund të mbartë një sasi më të madhe uji sesa lumi Amazon.

Megjithëse ato mbulojnë vetëm 10% të perimetrit të planetit, ato luajnë një rol shumë të rëndësishëm në ekosistemet në të gjithë botën, pasi ato përfaqësojnë më shumë se 90% të avujve të ujit që transportohen nga veriu në jug.

Cilat janë dëmet që mund të shkaktojnë?

Imazh - Felipe García Pagán

Imazh - Felipe García Pagán

Ndërsa shumica e lumenjve atmosferikë janë të dobët dhe për këtë arsye janë të dobishëm në sigurimin e shiut që do të mbushë puset e ujit të pijshëm në rajonet nëpër të cilat ato kalojnë, ato ndonjëherë mund të shkaktojnë shumë probleme. Përmbytjet, rrëshqitjet e tokës, humbjet materiale, madje mund të shkaktojnë vdekjen e njerëzve dhe kafshëve, siç ndodhi kohët e fundit në Spanjë.

Më 18 dhjetor 2016, një prej këtyre lumenjve shkaktoi dëme të konsiderueshme në jug dhe juglindje të gadishullit dhe në Balares. Më shumë se 120l / m2 ranë në vetëm dymbëdhjetë orë në shumë rajone, duke shkaktuar përmbytje dhe vdekjen e tre personave.

Lumenjtë atmosferikë janë pjesë e planetit. Falë tyre, ne kemi një sasi të konsiderueshme uji në rajone të ndryshme. A keni dëgjuar për to?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.